Piczo

Log in!
Stay Signed In
Do you want to access your site more quickly on this computer? Check this box, and your username and password will be remembered for two weeks. Click logout to turn this off.

Stay Safe
Do not check this box if you are using a public computer. You don't want anyone seeing your personal info or messing with your site.
Ok, I got it
Kthehu Ne Faqen Kryesore
Poezi-1

SOT PO SHKRUAJ NGA   MALLI!!!


Sot po shkruaj nga malli
per ty qe e kam ne zemer
ka kohe qe ste kam pare
as ste kam thirre ne emerti se din si po jetoj jeten !
dhe malli im po me mbyte
duke te qare me dite e nete
beso me jan verbuar syte
sot po shkruaj nga loti
nga vuajtjet qe zemra i ka
a e din sa eshte e rende
pa meshire nje njeri me e vra !!?
ndalu edhe mendo
ne zemer e forte qendro
sa te kam dashur une
askush nuk do te do ....
HARRO DORËN QE TË KA SHKRUAR...Jeto per veten tende,e vetmuar
harro te lutem doren qe te ka shkruar
dhe une i vetmuar ashtu do te jetoj
harro se ne kete jete une ekzistoj
shum bera per ty dhe sdite ti qmosh
zemren qe te deshti smunde ta dashurosh
lotet qe pikuan smunde ti ndalosh
sdua tash per asgje qe te me kujtosh

Harro fjalet qe vetem ty ti thash
harro zemren qe e ke perveluar
harro netet qe te kam enderruar
harroje doren qe veq ty te ka shkruar
harro se te pata dikur ne zemer
harro se te thirra dite e net ne emer
harro se ne jete sdo te dua tjeter
per mua ti mbetesh nje plage e vjeter
harro se ekziston   ne bote emri elvis
nuk me deshte si asgje se sme kishe as fis
harro se ne jete nje djale
shpirt e zemer ti ka faleharro se te deshta dhe ende te dua
harroj te gjitha nese sje me mua
por nje gje te vetme te lutem mbaje mend
se si une ne kete bote sdo ta gjesh askend
mbaje mend nje gje   ne jete
se te deshta me te vertete
edhe pse sme besove ska tash rendesi
veq dije se jeten do ta jepja per tytash harro fjalet e mia dhe bej si do vete
lerem mua me kete dhimbje, te qete
une do te vuaj e vuaj e lotoj
derisa jete nje dite te nderroj
per ty tregova shum respekt
ne qdo ane e ne   fjale
por kjo nuk pat aspak efekt
tash po vdes per ty ky djaleme fal qe jeten pa ty se dua
me fal qe vdekjen tash e kerkoj
me fal se ndoshta keshtu qenka shkruar
se veq i vdekur mund te harrojU MUNDOVA TE HARROJ!!

U mundova te harroj
por kjo nuk ishte aq lehte
vloi zemra ime e mjere
dhe gjaku im i nxehte
u mundova te mos flas
por hija jote me vinte pas
nuk munda te harroj
mendova veten ta vrasu mundova te mos shkruaj
por kjo me bente te vuaj
ishe larg por te doja
edhe pse pa ty jetoja
nese ti me harron
dije nje zemer shkatrron
e nese ske fare meshire
bere kete me gjith deshire

MOS ME THIRR ME KURR NE EMËR...Mos me thirr me kurr ne emer
mos ma djeg me shum kete zemer
mos me lendo shpirtin e shkrete
se asnje shpirt tjeter sdo mbete
Mos me thirr me kurr ne emer
se nuk je e vetmja femer
qe te me bej shum te vuaj
dhe per te poezi te shkruaj
emrin tim kurr mos e permend
se sdo te zihet vendi vend
se i vetmi zot   do te denoje
askush   bindu ,askush sdo te shpetoje
me fal per keto fjale qe ti them
se ndoshta do te duken te hidhura
por kjo qe them eshte e vertete e paster
ne mes te dy enderrave te lidhura
harro ate qe mbeti   pas
harro zemren qe tash po plas
harro lotin tim qe pikoi
harro zemren qe te dashuroiMos me thirr me kurr ne emer
pos me djeg si zjarr ne zemer
mos me fal enderra te gjata
se dhe keshtu spo kalon nata
harro se une ekzistoj
edhe se une smund te harroj
harro se une tash po vdes
perjete humba qdo shprese

KOHA QË SJELL LOT PER MUA!


A ka mundesi veq edhe nje here ..
ta them fjalen te dua?!
pastaj kupto se erdhi koha ..
qe sjell lot per mua.
a ka mundesi per here te fundit?
me mall e lot te pershendes...
pastaj kupto se per ty
me nje mall ne zemer po vdes !
koha qe sjell dhimje per mua
eshte kjo qe tash ka ardhe
koha qe sjell lot ne syte e mi
dhe sme le te shoh dite te bardhe!
Koha qe solli dhe fatin e zi
qysh kur une isha i ri
dhe pastaj kete rruge pazhdoi
sikur ty kjo ste pengoi!
vuajtjet qe smunda ti ndale
e as smunda tu bej balle
ishin nga shpresa e vdekur
qe n'zemer me ka kalle!nese kishe ndenja me thuaj
si ishte ndenja te me lesh vete
te me lesh per ty te vuaj
me lot e dhimbje perjete ...
ME KISHE DASHT VETEM PER EMER!

Me kishe dashte vetem per emer!
e jo sikur une me shpirt e   zemer
por dhe une pranoj pjesen e fajit tim
qe emrin e vertete sta thash qe ne   fillim...
u zhduke pa asnje fjale,pa gjurme!
me lae te vetmuar, me net pa gjume
me lae te mendoj valle ku kam gabuar
sepse ti gabimin tend jo se ke pranuar!
vertete shum te deshta dhe nese se beson
nese ke pak zemer pyete, ajo te tregon
sa dite sa nete kam qare per ty
e serish   me lae me lot ne sy ...!per mua skishte rendesi qfare emri kishe
por qfare njeriu ne zemer ishe...
qfare shpirti ,qfare nderi e qfare respekti?
qe skishte pase kurrfare efekti!
te qofshin fale poezite qe ti shkrova
te qofshin fale lotet qe ti dhurova
te qofshin fale netet qe te kam enderruar
dhe vuajtjet qe per ty i pata krijuar!!!le te denoje veq i madhi zot
derisa keto fjale i shkruaj me lot !
derisa   mendoj se kete se ke merituar
qe nje djale si une me te dashuruar!
me fal qe te deshta me zemer..
derisa ti me deshte veq per emer..!
me fal qe krijova enderra per ty
dhe shpresa te vdekura , e lot ne sye di qe tashme gjithqka mori fund
e di se me kurr ste takoj askund
por nje gje kurr ti mos e harro
sa te urren kjo zemra , ende aq te do...pa mase   zemren time zhgenjeve
ne mijera pjes ate e theve
ne enderrat   e mia me kurr su ktheve
atq   qe une ndjeja ti kurr se ndjeve !!!

U NDANË   RRUGET TONA!


U ndane rruget tona
ne oret e vona
kur ti me the mua
kaloi tash e jona ...u ndane rruget tona
per jete e per mot
dyshoj se ti kurr
sbesove ne zot...


ku je tani valle?
qe mua me   le me malle
digjet zemra ime
se ti e ke kallepo mendoj si ne enderr
si me thua lamtumire
lamtumiren e fundit
ne qastin e veshtireska me kurr per mua
as gezim as lumturi
vetem nje enderr te gjate
qe quhet vetmi...koha e gjate kalon
nje shekull si nje dite
e une qendroj   ne kujtime
sdi qka jam tu prite...!qka paska qene   kjo jete
thjeshte jo e vertete...
qe me solli dhimbje  
ne zemren e shkrete...shum te kam besuar
shum te kam nderuar
por mbi te gjitha....
shum te kam dashuruar..tash me nuk me shkruan
as une me ste shkruaj
por kjo sdo te thote
se per ty me nuk vuaj...jeta po vazhdon perseri
e une po vuaj e qaj per ty
por kush spo e kupton perse..
po me rrjedh loti ne sydije se kjo jete pa ty
per mua qenka e kote
dhe spaska aspak kuptim
te jetoj pa ty ne kete boteper fund te pershendes
kudo qe te jesh
edhe pse sje me mua
ne qdo hap afer do me kesh...laj syte e tu me lotet e mi
dhe mos harro,per ty mbaj ziPse ma   lendove zemren?!


Perse ma lendove zemren
kur une vertete te deshta
perse ma lendove shpirtin
kur kete dashuri kurr se heshta?????
Pse me vrave ne zemer ?
vetem per nje emer!
kur e dije se te dua ...
sikur asnje tjeter femer...me ke lene ne kujtime
me shum e shum permallime
me vuajtje e lot ne sy
per nje te paharruar dashuriku je tani mendoj valle
qe me le te jetoj me malle
kam deshire veq nje here
ti puth dy syte qe ke ne balle...si   me harrove aq shpejt?
kur isha gati qdo gje te bej per ty!
ndoshta me ty sisha   aq i drejte
por vertete kam qare shum , me lot ne sy
nese kete se ke besuar
besoje se eshte e vertete
isha gati qe per ty
ta sakrifikoj edhe kete jete ...se mendova kurr kete ndarje
sdita se je aq e ndjeshme
nje gje e di se ska me gabime
e sotmja sbehet me e djeshme.Pse ma   lendove zemren?!


Perse ma lendove zemren
kur une vertete te deshta
perse ma lendove shpirtin
kur kete dashuri kurr se heshta?????
Pse me vrave ne zemer ?
vetem per nje emer!
kur e dije se te dua ...
sikur asnje tjeter femer...me ke lene ne kujtime
me shum e shum permallime
me vuajtje e lot ne sy
per nje te paharruar dashuriku je tani mendoj valle
qe me le te jetoj me malle
kam deshire veq nje here
ti puth dy syte qe ke ne balle...si   me harrove aq shpejt?
kur isha gati qdo gje te bej per ty!
ndoshta me ty sisha   aq i drejte
por vertete kam qare shum , me lot ne sy
nese kete se ke besuar
besoje se eshte e vertete
isha gati qe per ty
ta sakrifikoj edhe kete jete ...se mendova kurr kete ndarje
sdita se je aq e ndjeshme
nje gje e di se ska me gabime
e sotmja sbehet me e djeshme.
MBAHU ZEMRA IME...


Dita me duket e gjate pa ty
nata me kalon me lot ne sy
mbahu zemra ime
se rende shum me je thylotet e mi spo ndalen
vuajtjet mua po me falen
malli qe kam ne zemer
krejt e harroi fjalenti qe ishe ne zemren time
e tash me le me shum malle
jep pergjigje para zotit
per zemren qe e   ke kalleseshte nje pune   e lehte
as nje veper e vogel
kur zemren time e theve
tu duk sikur nje lodersa shum te kam dashur ty
e din veq i madhi zot
sa shum te kam nderuar
e tash me le syte me lotkujt i shkruan tash letra?
kujt i shkruan tash me embelsi?
kujt ja fal tash zemren?
he ate te paster dashuri?
Mbahu zemra ime
se shum ti ke vuajtur
dhe ti vajze u mallkofsh
se me fatin tim ke luajtur
mbahu zemra ime
mbahu shum e forte
se tradhetia qenka
me e rende ne bote
sa te kam kerkuar ne enderr
dhe ne jeten reale
por ike ti nga syte e mi
shpejt shikimin e ndale ...keshtu qenka jeta
kjo jete e veshtire
ta lendon shum zemren
dhe fare ska meshire


VEQ NJËHERE TE THERRAS NE EMËR...Sikur te ndodhe nje dite,dikush
te ma sheroje mua kete   zemer
sdo te dua asgje ne jete ...
veq njehere te therras ne emeredhe nese eshte hera e fundit
qe emrin tend po e therras
edhe nese eshte hera e fundit
qe me ty une po flas
sikur nje dite te gjej ilaqin
dhe te sheroj dhimjen qe mbaj
do te ndihem shum i lumtur
dhe kurr ne jete me sdo te qajedhe nese   mbaj nje kujtim
brenda ne shpirtin tim...
e kam kuptuar se kjo jete
nje dite do te kete mbarim
nese veq njehere te therras ne emer
vetem e vetem ta sheroj kete zemer
edhe me kurr nuk te takoj
me nje kujtim jete do te nderroj
por kjo jete qe me la pa shprese
nuk e beri asnje kthese
edhe pse une te besova
ti prap me dole e pabesee kam te shkruar emrin tend
ne mur dhe ne fletore
e mbaj mend dhe se harroj
se te deshta si nje dashnoreedhe pse ste kisha te deshta
plaget e mia i lau vjeshta
lotet e mi i rriti shiu
per vuajtjen time dhe zoti ndiu...!nje fjale qe me dukej e rende ta them
keshtu edhe ishte , e veshtire
kur sdeshta por u detyrova
me lot te them ty LAMTUMIRE...
A PATE NDENJA   VALLË??!!A   pate ndenja ti valle ?!
qe mua më le me malle
a pate ndenja me thuaj ?
qe keshtu me bere te vuaj
krejt qka ishte shkruar
e shkroi   nje madheri
qe ne dy na ndau
e me la me lot ne sy
sa koha   keshtu kaloi
dhimbjen time e rriti
askush ne jete se mendoi
as kete zemra nga ti se priti ...
a pate ndenja me thuaj
qe luajte me ndenjat e mia
me le me shprese te vdekur
me shprese nga dashuriaku   gabova o zot?
qe fati keshtu me ngjau
perse zemren time
pa meshire ma vrau?qdohere qe u mundova
ate qe ta kuptoj
qdohere ndjeja ne zemer
dhimbje qe me lendoj...fati im me iku
dhe jeten time e fiku
me la ne zemer zjarr
qe me dergoi ne varr


NUK MË   BESOVE!!!!!!!!Te thash se shum te dua
ti nuk me besove
te pyeta a me don
ti nuk me tregovete dhash fjalen time
ti nuk e pranove
ti thash fjalet nga zemra
e zemren ma lendovenuk me besove
se vertete te dua
te deshta, po te deshta
por ti sme deshte muatash humbi kuptimin
edhe vete jeta
u zhgenjyen nga ti
dhe fjalet e mia te vertetakam dhimbje ne zemer
qe se din askush
kam zjarr te forte ne shpirt
qe po me djeg si   prushvuaj shum , po vuaj
dhe per kete gje shkruaj
ne mes te kesaj bote
po ndihem i huajne syte e mi te permallur
kane mbetur vetem lot
qdo dite me lutje drejtohem
te i madhi zotpor as tek ai   beso
nuk po gjej dobi
dhe vazhdon kjo vuajtje
me plot agoniQ'KUPTO N TI ME ,,SINQERITET''


M e thuaj te lutem , me thuaj
nese   heshtja ime te vret
ma shpjego pak me mire
q'kupton ti me sinqeritet???
Nese sinqeritet per ty
eshte te besh   qte duash
beso e ke gabim shum '
se me mua smund te luashkeshtu une jam linduar
lojrat nuk i dua
edhe pse kisha dhe kam deshire
qe ti te jesh me mua ...
nuk eshte sinqeritet
mua qdo here te me genjesh
sepse une kam nje zemer
dhe sdua qe te ma thesh ...nuk eshte aspak e drejte
qe une te rri i qete
kur ti ne qdo rast ndryshon
e thua jam e sinqerte
nje te jesh e bindur
sje ka flet me nje analfabet
se une e di me mire se   gjithe
qka eshte e drejte e sinqeritet...
ndoshta keto fjalet e mia
do te duken pak te veshtira
por beso se jane te verteta
sepse ti per mua je me e mira ...kerkoj falje edhe pse sduhet
kerkoj falje   me zemer
sjam fajtore pse te dua
pse dua te therras ne emer ....krejt qka kam deshire
eshte qe ti te kuptosh
te kuptosh dashurine time
dhe mos te me refuzosh

andaj behu   guximtare
atehere kur eshte nevoja
se ste meson asgje per dashuri
por te meson pervoja
lutem qe te me kuptosh ..
mua dhe sinqeritetin tim
te deshta dhe ende te dua
deri ne fund, ne amshim
NJE ZEMER QAN, NJE PO QESH


E shikoj nga brenda
nje shi i madh po resh
ne zemer   po qan
nje tjeter po qesh
zemra qe po qante
ndjeu shum merzi
dhe nga keta lot
u krijua ky shi !!!nje zemer po qesh
ndihet e gezuar
sepse zemren time
e theve e mallkuar...mbaje ne vetvete
nje mekat te rane
se tash rruget tona
perjetsisht   u ndaneshiu qe mua   sme lage
por lage veq syte e mi
ne zemer kam nje plage
qe e sheron veq ti
lotet e mi
krijuan nje det
ne te dy u ndame
per mot e per jet
lotet e mi
vershuan   kete bot
valle a e kupton
kete fjalen lot??!Vetem nje fjale nga ti e kerkova
ajo ishte fjala te du
por mbeta me pergjigje negative
pa asnje shikim nga syte e tu !
Vetem nje fjale nga ti e kerkova
ajo fjale te mbet ne fyt
atehere zemra e kuptoi
se une nuk qenkam fati yt!!Pa asnje shikim me le
pa asnje fjale te embel
te humba me duket perjete
ty dhe zerin tend te embel...
te luta me shum endje
te me falesh nje shikim
asgje me shum ste kerkova
te me falesh pak gezimmbeta te vuaj ne heshtje
te qaj me lot e ne qetsi
te mendoj per ty pa nda
e ku je fare mos ta di ...!
nuk me besove ne fjalet qe ti thash
nuk me besove kur te thash te du
gati une jeten per ty e dhash
por smora asnje shikim nga syte e tu
Vajze qka i bere vetes dhe mua...Vajze qka   i bere vetes !
ja humbe fatin e jetes
se mbajte per vete
por ja leshove tjetres!!
Vajze qka me bere   mua !
me bere te qaj e vuaj
duke e ditur se te dua
duke e ditur se per ty shkruajnuk kishe asnje arsye
qe zemren me ma thye...
mendove veq per vete
nje dite ty do te bie ne krye
tash mundohem te shkruaj
te mbahem e te mos vuaj
por e shoh ne mes shokeve
po   ndihem si i huaj!!!Vajze qka i bere vetes dhe mua
duke e ditur se te dua
e tash thua keshtu u shkrua
u mesova me fjalet tuaben qka te duash sje robi im
eja ketu ose rri ne perendim!
por te lutem nje gje mbaj mend
se kjo vetmi shum po me dhembndoshta ska kuptim tash
te shkruaj ate qe ndjeva per ty
sa nete pa gjum   te kam enderruar
sa here te kam qare me lot ne synese ti keto si beson
nuk ka rendesi se zoti i di mire
shpresoj se do te vjen nje dite
kur pa mua do ndjehesh e lirese kam lehte ti shkruaj keto fjale
sa here qe shkruaj me dhemb zemra
kur mendoja se je e veqante
e ti me dole si shum   femra!!!me the se je e sinqerte me mua
por beso se ky nuk eshte sinqeritet
qka kam bere une veq per ty
nuk numerohen ne asnje aspekt
nuk eshte nder as sinqeritet
te behesh krenare kur te don dikush
te tregosh vetem respekt
dhe zemren tia djegesh prush...e di qe ne fillim gabova me ty
dhe lejova veten te dashurohem
se kam besuar kurr ne jete
se vjen kjo dite qe te pendohem
ma vraj zot zemren sepse gabova
mi vraj zot lotet qe per te lotova
me vraj dhe mua pse vone kuptova
se asgje me vuajtje nuk fitovafitova vetem dhimbjen time
qe ne shpirt me mbet tash
dhimbjen time te pasheruar
sepse te deshta dhe kete ta thash...
te lutem kuptoje vuajtjen time
per ty qe po e mbaj ne zemer
kupto se kjo slindi me mua
por e shkaktoi vetem nje femersa me keqardhje i shkruaj beso
tere keto fjale qe i laj me lot
duke vajtuar me zemer   te thyer
duke u lutur pa ndal ne zotVajze mendo per gjitha gjerat
qka i bere vetes dhe mua
solle lot e dhimbje ne zemer
dhe nje enderr qe su harruae di, se paku e ndjej nje gje
se ti per vuajtjen time
ndjen nje lloj gezimi
dhe ne vete ben   qeshje intimee ndjej kete nga fjalet e tua
edhe pse kete drejt sma thua
kete qarte fjala jote   ma thot
ajo me kujtohet sikur sot...
per fund te pershendes
me nje te vetmin urim
prej sot eja dhe vizito ...
vetem varrin tim!!!
KAM DESHIRE TE SHOH DHE NJE HERË


Kam deshire te shoh dhe nje here
ate fytyre te embel dhe simpatike
ata sy te permalluar   e te zjarrte
qe me dhane shikime taktike!kam deshire te shoh te lumtur
ne   gjoksin tim e mbeshtetur
dhe te degjosh rrahjet e zemres
e cila per ty eshte duke u tretur

kur po kam deshire te shoh
e ty prane nuk po te kam
besoje se shum po vuaj
dhe i merzitur shum jamas ne enderra spo mund te gjej
ne mesnate mendoj per ty
iken gjumi vjen   mengjesi
une ende te qaj me lot ne sy!kam deshire te jesh me mua
te kuptosh se sa te dua
te kuptosh se kjo zemer
dashuron vetem nje femer

VETMI E PERDITSHME!


Sot nje dite me diell
rrezet me rane ne koke
dashuria me ra ne zemer
me la shum malle o shoke
Enderrat u zhduken
jeta ndryshoj drejtimin
zemra u zhgenjye
dhe perjetoi zhgenjimin!Vetmi e perditshme
vuajtje e perjetshme
loti i pandalur
per zemren e paprekshme!
Sa vjen   e shtohet
vetmia e mjere
sa kalon nje dimer
prap me lot ne vereah moj vetmi e mallkuar
pse keshtu me le te jetoj
ate qe e dua smund ta kem
pse mos te mundem tash as ta enderroj?paska qene e shkruar
loti   t'me shkoj rreke
dhe ky diell i bukur
kurr te mos me nxe
paska qene e shkruar
te jetojm te ndare
te humbem e tretem me vuajtje
si nje lule e tharenganjehere mendoj
pse smund te jem me ty?
pse kur ka mundesi ?
po jetoj me lot ne sy !
kush me hapi valle ?
kete rruge te lotit
Valla qfare te keqe
une i bera zotit ?!pse keshtu ma ktheu?
jeten me vetmi
Pse na la te ndare
kjo e mallkuara largesi?Nese nje dite vjen
te une ose ne afersi
dije se zemra ime do te ndjej
dashurine tende me ngrohtesi
eja se vertete po te pres
beso se te dua
njeriu me ndenja keshtu vdes
mos thuaj pastaj u shkrua
PSE SME KTHEN PERGJIGJE!!!


Pse sme kthen pergjigje
kur une ty te shkruaj
pse e len kete zemer
dite e nate te vuaj ?!
Pse sme kthen pergjigje?
kur te pyes a me don ?!
te lutem   me trego pse ?
valle fjalet e mia po i harron ?nese je ka luan me mua
ndal e keshtu mos vepro
mos luaj me zemren
qe vertet shum te do ...
me e dite ti sa mendoj per ty
me dite e me nete pa ndale
me lot ne sy ,vuaj e te kujtoj
zemra se nxjerre asnje fjale!
me e dite se sa te dua
sdo te ishe menduar me teper
do te vije ne krahun tim
ne vend se te vij ndoj tjetersdi pse keshtu linda
me ndenja te forta
veten shpesh e binda
por shpejt mu mbyll portamu mbyll porta mua
ne zemren tende
ska asnje pergjigje !
ne mes as ne kendeTe pyes a me don ?
ti spo me tregon
kur te them   te dua
ti spo me besonkur te lus te kthehesh
ti fare   me goje spo flet
me thuaj te lutem pse?
zemren time e le vet !
pse sme kthen pegjigje
kur zemra po te pyet?
a mund te me duash
si une t dua perjete ?!ik jeta   e une i vetmuar
me lot ne zemer e i shkaterruar
me nete pa gjum tuj enderruar
sa te dua e te kam dashuruar...?!
sa eshte e rende jeta ne vetmi
vetem pak ti me e dite
do ta kuptoje zemren e vuajtur
me sa mall eshte duke te prite
sa   eshte e rende jeta
kur je me lot ne sy e zemer
e mallkon veten qdo dite
ne vend se te mallkosh nje femer
qdohere te pyeta sinqerisht
a deshiron te jetosh me mua ?
eja te ve unaze ne gisht
te deshmoj se sa te dua
kur zemra ndjen vetmine
e ty ste gjen ne afersi
kujtoj lotin qe me vret
dhe fjalen ,,varferi
vertete keshtu ndihem pa ty
kur fare ste kam afer
ndihem i lenduar
i mjere e i varfer!
Nese tash me sheh
sbesoj se me njeh
se shpirti me eshte   shkretur
dhe ne eshtra kam mbeturketo jane nje nodhi
qe me ndodhi kur se prita
dite e nete me vuajtje
mallin per ty shum e rrita
me bere te enderroj
me mall ne zemer te kujtoj
me bere nga larg te dua
dhe jeten time ta shkaterrojku je tash , ku je valle ?
a beson sa kam ne shpirt malle
a beson skam force qe te vazhdoj
dhe jete tash per ty po nderroj!
shum   te kam pyetur me zemer
a me don sa une te dua?
a je ti e veqante femer?
por sme dhane pergjigje kurr
ato buzet e   tua
ndalu pak edhe mendohu
kur te jesh e vetmuar
kujto   zemren qe te luti
dhe qe ti e pate refuzuar !
mos qaj atehere
nese sme gjen gjalle
nese te thone se zemra ime
tani eshte kalle
qeshu dhe gezohu
qe une s'jam me ne kete bot
se ti sme deshte   mua
si une te dua edhe sot...jeto atehere pa mua
se sme takon kurr   askun
mendo se kurr sdo te doje kush
sikur qe te deshta une ...nese atehere me kerkon
nuk mundesh me me gjete
se eshte bere shum vone
kam shkuar une   perjeteshkoj ne rrugen pa kthim
pa gezim e lumturi
mos e kerko shpirtin tim
se se gjen ne afersikerko 50 metra nen toke
askund nuk do te me   gjesh
me kujto veq   pak atehere
shum afer do te me ndjesh
edhe pse smund te jem me ty
do te bej shoqeri hija ime
se une i   vetmuar larg kesaj bote
e gjeta folene time
nese te rrjedh nje lot
e zemra do te qesh
me ujto pak mua
afer do te me keshsa here te shihja nga larg
shpirti im me digjej
kujtimi me mbetej ne zemer
e kurr nuk me hiqej
sa here te kam enderruar
me lot e i vetmuar
per ty i vetmi kujtim
thelle ne shpirtin tim
E PYET NJË PËLLUMB PELLUMBESHËN...


Pellumbi e pyet pellumbeshen
a e din qeshte dashuria?!
te jetosh e lumtur ne bote
dhe nen kthetrat e mia...Te kesh gezimin e perjetshem
te kesh endrren qe ke enderruar
te kesh prane zemres perjete
ate qe e ke dashuruar...Mendohet pellumbesha
pergjigje nuk po gjen
ndoshta ndonje dite per mua
edhe ky fat vjenndoshta po them,ndoshta
do te jem e gezuar
por sdo   te mendoj kurr
per   jeten e kaluarpellumbesha ime e bukur
degjo fjalet e mia
sepse nga ato meson
qka eshte dashuria
kurr mos e le zemren
qe te do pa mase
nese kjo eshte zemra ime
vertete ke me plase!mendo se te don
nje djale   me shum respekt
nje djale me ndenja
te qmon ne qdo aspektpellumbesha ime ...
vertete une te dua
por nuk po e kuptoj arsyen
pse ti nuk je me muanese nuk me don
te lutem me thuaj
mos e le kete zemer
qe perjete   te vuajnese ti me do
nje leter ma shkruaj
atehere   perjete e mot
ne zemer do te ruaj
pellumbesha ime
ku je tani valle
me dite e nete ne kujtime jam
dhe zemren ma ke kallekujto pak keta lot
qe per ty po pikojne
kujto pak syte e mi
qe veq ty te enderrojneeja sa nuk eshte vone
ende une do te pres
mos lejo keto pengesa
dy zemra ti ndajne ne mesedhe pse jem larg njeri tjetrit
dhe ne mes me shum kufi
ska pengese qe do na ndane
nese ka ketu dashuriune te dua pellumbesha ime
dhe nese kete ti se beson
pyete lirisht zemren time
se ajo do te tregonedhe pse ti je larg
une vazhdoj qe te dua
se nuk mundem te harroj
ty e as enderrat e tua


edhe pse me mundon   shum
dhe me ben shum te vuaj
une permbahem por lotoj
dhe me mall letra te shkruaj...nese ti smendon   per mua
ashtu si une per ty mendoj
do te besh mekat te rende
dhe   zoti do te denojLutem per ty me zemer
dhe te therras ne zemer.!
mirepo jam i vetmuar
ne shpirt shum i lenduar
Lutem per ty qdo dite
malli vjen duke u rrite
dhimbja vjen duke u shtuar
me lot jam duke te kujtuar
Ka kohe qe ste kam pare
e di qe jemi te ndare
na ndane kjo largesi
dhe me shton mall e merzilutem per ty   dhe mendoj
se nje dite do te takoj
do te takoj dhe te tregoj
se vertete te dashurojme shkruaj te lutem leter
por jo si heren tjeret
vetem trego a me don
dhe per mua a mendon ?lexoj letrat e mia...
dhe kupto sa e rende eshte vetmia
kupto se kjo jete pa ty
qenka vetem lot ne sy !kur vjen nata une te vajtoj
kjo vetmi   afer me shoqeroj
kur vjen mengjesi kam lot ne sy
e veshtire qenka kjo jete pa ty!
nese keshtu kjo vetmi vazhdon
dhe zemra ime ty ste takon...
mos u mundo te me ngushellosh
por varrin tim do ta takosh
per ty do te jem i vdekur
ne shpirt e zemer perjete i djegur
ne enderrat tua perjete i shuar
ti mos harro sa te kam dashuruar...
por une ende kam shpres
dhe me force mundohem e te pres
shpresoj se do te vjen dita
qe ne preherin tend te vdes ...
edhe nese ndodh keshtu
pyet veten a me ke dashuru
pyet veten se kush me vrau???
kjo largesi qe nga ti me ndau!!do te isha njeriu
me i lumtur i kesaj bote
nese vetem njehere, per fund
me ledhaton dora jote....
VESHTIRË ;   QENKA   PA   TY!


E veshtire qenka
kjo jete pa ty..
po me ben te vuaj
e qaj me lote ne sy!spo mundem te harroj
edhe pse mundohem
spo mundem te mos qaj
ne zemer po lendohem!
veshtire qenka   pa ty
koha spo me kalon
ende zemra e shkrete
ty po te kujtonu ndam ne pa pritur
dhe pa lamtumire
por fjala   e fundit
eshte shum e veshtire
me fal qe kete dashuri
ne ty e prangosa
dhe zemren time
te gjalle e varrosa!!!por ndarjen tone ...
vete ti e vulose
andaj mund te them
se ti zemren ma varrose...mundohem , mundohem te harroj
por spo mundem beso
mendoj qe serish te flas
por ti   mendo dhe me lejo...tash se di ku je
je afer diku apo larg
por e di qe ne zemren time
dhimbjet me jane bere varg
nese keto fjale i lexon
dhe e di qe ti i kupton
do te jete veshtire per mua
te pranoj   se loti pikonpor ketu do ta pranoj
se per ty ende lotoj
dhe ky lot shum po me vret
prej kur ti me lae vete...ndoshta do te mendosh
se shkruaj per nje tjeter
jo..kjo eshte per ty .enkas
jo per dashuri te vjeternuk e di tash ku vajte
por fjalen fjale se mbajte
dashurine time se kuptove
edhe pe sinqeritet tregove ...kjo jete s'qenka reale
kur ty afer ste kam
kur ti nuk je me mua
une si i vdekur jam ...gjithka qe po shkoj ..
per ty une po mendoj
valle a vjen nje dite
qe vuajtjen ta ndaloj!?ishte letra ime .....
e fundit qe ta shkrova
pastaj asnje tjeter
nga ti nuk e pranova...vetem nje gje te vertete tash e di
se jeta qenka e veshtire pa ty
edhe pse u mundova smunda te harroj
koha qe kalon me smundet me u kthy...
SOT PRES LETER NGA TI...


Sot pres leter nga ti
valle a do te me shkruash ?
me shkruaj nese e din
qka dmth te vuash ...e pres letren tende
pergjigje te me kthesh
pres veq fjale te mira
e jo zemren te ma theshmendo se per ty
shum gjera une kam bere
edhe duart   e mia
ne zjarr i kam   vene


edi se do te me shkruash
por   vonon kjo largesi
koha do te tregoj
si eshte jeta ne   vetmi...sot pres letren tende
dhe   besoj   se do te me shkruash
zjarrin qe ka kjo zemer per ty
me fjalet tua do te ma shuash


ti je larg,   per ty   une mendoj
letren tende me   mall   e pres
kete vuajtje me thuaj a e meritoj?
me mire do te ishte qe te vdeslexo letren qe ta kam shkruar
por te lutem   mos qaj
keshtu eshte ,me u dashuruar
e ne zemer thelle te mbaj


e pres letren tende te bukur
e ndjej se do te me shkruash sot
vertete do te me besh te lumtur
vetem beso te i madhi zot


me thuaj edhe sa te pres
letren tende me fjale te mira?
plotesmi mua edhe vetes
te gjitha te drejtat deshira


ne mesin e letres bere nje zemer,
ne mesin e zemres shkruaje nje emer
le te jete ai veq emri yt
nje dashuri   e lindi nje fryt.!afer emrit tend shkruaje me pika
edhe emrin tim   te vertete
edhe pse ndoshta kete nuk e din
shkruaje ate qe ne zemer te ka mbetekthema letren ,kthema pergjigjen
mendohu mire pastaj trego
qka dmth ta refuzosh pameshire
zemren e sinqerte qe te do!
KUSH E VRAU FATIN TIM?!

Kush e vrau enderren time?
kush e vrau fatin tim?
kush me la mua ne pikellime?
kush me la si nje jetim?shpesh pyes veten a ka zot!?
qe me la keshtu te vuaj
vuajta e vuaj   edhe sot
duke u llogaritur si nje i huaj !


kush paska lindur me zemer te tille?
te mendoj vetem per tradheti!
te mos mendoj fare se ka zot
e mua te me sjell te renden vetmi...mendoje njehere lotin tim
se nuk eshte nje uje i thjeshte
ai pikon nga mesi i zemres
sepse vertete te kam deshte


mos mendo se ende te dua
jo,tash te urrej pa mase
njeere kjo zemer u lendua
njehere kjo zemer keq ka plase...


tani te urrej me zemer..
per ty ndjej vetem hidherim
duke e ditur se je me tjeter
nga une ke vetem shum mallkimdo te shkruaj tash per nje tjeter
qe ndoshta poezite e mia i meriton
e ti harro se jam une diku
se ti per mua me s'ekziston
E vetmja pyetje per ty!


E kam nje pyetje per ty
pse me le me lot ne sy?
pse ne   heshtje e me merzi
une pa ty te jetoj ne vetmi?!


mendohu gjate dhe pergjigju
por me jep pergjigje te sinqerte
nalu dhe mendo se une ty
te dua me te vertete ...


nese ka   qene e shkruar diku
qe une ne vetmi me jetu
le   te hapet   me shpejt kjo toke
se kete dhimbje s'mundem me durueshte shum lehte te   me kuptosh
por eshte veshtire me vendosë
por beso se me veshtire eshte
nje zemer pa faj me e varrosëkjo eshte e vetmja pyetje per ty
qe ne zemer me ka mbete
po ne ndane   kjo largesi
e smund te jetoj i qete


para se te me pergjigjesh mua
se   pari pyet vetveten
te ishe ti ne vendin tim
valle si do ta kaloje jeten ?ne fund medhimbje e merzi
me zemer te pershendes
me jep pergjigjen qe e meritoj
te lutem mos me ler te presnese se ke kuptuar ende
se   qka   eshte   dashuria
kete e kupton me mire
kur te lexosh poezite e mia ...kupto se ato poezi me vuajtje
po i shkruan nje njeri i shkrete
dhe per kete ato te udhezojne
veq ne rrugen e vertete ...
NDENJAT PER   TY ...


Derisa isha   i vetmuar
me vuajtje e lot ne sy
te takova rastesisht
dhe krijova ndenja per tymirpo ne zemren tende
menjehere mu mbyll porta
kur veq ndenjat e mia
u bene shum te fortaskisha force qe te tregoj
dhe e mbajta ne fshehtesi
mendova se kjo do te hidheroj
dhe do te mbes prap me lot ne syte endrrova per qdo nate
qdo dite ne mendje ty te kisha
nata sme jepte qetesi
me mendime ne ty ishaku je tani qe ste shoh
thua se nuk ka mundesi
nese kjo eshte e vertete
ok ok ska rendesivjen dita kur te shprehi ty
kete te mjere dashuri
mirpo qfare pergjigje marr
qe me le perjet me lot ne sy
TI QE JE LARG MEJE....


Ti qe je larg meje
e qe smund te shoh me sy
malli per ty sme le te qete
i vetmuar une kam   mbete
ti qe je larg meje
e skam mundesi un te takoj
kam shprese se vjen nje dite
nga afer syri im   te shikojte them te dua sdo te besosh
pa dashur krijova ndenja per ty
u mundova kjo te mos ndodh
dhe ja qe ende e mbaj fshehtesimundohem te shoh ne enderrat e mia
mirpo askund spo te takoj
vetem permes kesaj makine
nga nje leter me lot   po ta dergojmendo pak   per mua se jam i gjalle
dhe se per ty jetoj me malle
derisa une mendoj kur kthehesh valle
zemra e mjera me eshte kalleti qe je larg e qe per ty shkruaj
beso se vetmia me ben te vuaj
loti ne sy vuajtja ne zemer
valle a e meriton gjith kete nje femermendoj per ty ku je tash valle
edhe pse e di se larg te kam shum
na ndajne pengesa dhe shum kufi
mundohem por smundem qe te bej gjumnuk jam i qete derisa ste kam
nuk jam i qete me kete vetmi
mendoj per ty me lot e zemer
por nuk ekziston me as rastesi
eja nje dite dhe me tako mua
atehere e kupton se vertete te dua
nese nje gje ka qene e shkruar
fati te vednose a me u bashkuarndoshta ti je fati im
dhe kete askush nuk mund ta dije
ndoshta zoti keshtu e ka shkruar
fati yne   me qene nje duarty qe je larg meje te pershendes
me yjet e nates deri ne mengjes
eja nje dite se ende do te pres
mos me ler te lutem pa ty te vdes
NE ENDRREN   PA MBARIM


Te kerkoj ne enderr
ne enderren pa mbarim
keshtu dalngadale
me digjet shpirti imte kerkoj ne netet
qe me jane te gjata
ku me humbi fati
qe ne zemer e patarri e me kujto   ti mua
sepse vertete te dua
te dua me shpirt e zemer
si kurr nuk deshta femerti je larg por une te pres
ndoshta nje dite do te vish
me yjet e nates se qete
ne prehrin tim te rrishte kerkoj ne netet
ku loti shkon ne mbarim
te kerkoj ne enderr
ku digjet shpirti im
Lexo poezine time te shkruar per ty.


Lexo poezine qe e shkruaj per ty
dhe kujto se me lae me lot ne sy
mos mendo se jeta kalon ne qetesi
se   e genjen veten dhe do te mbash zi.


sikur nje lule ngapak po thahem
me lot token e bera nje det
si nuk e kuptove kurr ne jete
se te kam dashur me te verteteme te vertete sdi si te mendoj
kurr nuk e prita une kete befasi
jeta ime tash po fundoset
si ne nje humnere me zjarr te zi
Kaluan vite pa ty mori vashe
kaluan vite qe nuk te pashe
me shoqeroi i vetmi lot
dhe e vetmja lutje ne zot
koha kaloi si nje sekond
e dhimbjen time asgje se sheron
lexo poezine dhe kujto pak
ndoshta atehere dhimbjen time kuptonkjo zemer qe vuan me vite ne radhe
e di se te humba e pres ti me ardhe
e di se e lumtur ndoshta ti jeton
mirepo dhimbjen time fare spo e kuptonper qdo dite po vuaj edhe qaj me lot
me shprese te vdekur veten ngushlloj kot
mirepo kjo vuajte nuk paska kufi
edhe pse per ty kjo tash ska rendesi
merre nje dite ne duar femiun tend
qe tash e ke me nje njeri tjeter
dhe mundohu ti tregosh qka ndodhi
me dashurine tende te vjeter
mos e genjej thuaja te verteten
edhe pse ste kupton do ta mbaje ne mend
e di se ke frike qe ai kur te rritet
ne zemren e tij sdo te kesh me vend
kaluan vite pa ty e dhimbja mu rrit
enderra qe kisha per nje qast mu mbyt
shpresa qe kisha per nje qast mu shua
harrove tradhetare qe te thash te duame fal qe te deshta e kete se meritove
me fal qe po vuaj ,e kete ti ma shkaktove
ndoshta vjen nje dite qe kurr se mendove
dhe atehere e   merr denimin qe e meritove
E QAJ FATIN TIM TE GABUAR!
Ne shtepi kthehem naten vone
nga kjo pune dhe jete e mallkuar
me dhimbje qe kam ne zemer
e qaj fatin tim te gabuar
kerkoj nje enderr qe ka mbaruar
dhe qe kurr s'kthehet mbrapa
e une vazhdoj rrugen e loteve
sapo eci ne qdo dy hapa
a kishte zemra ime faj ?
qe ti me ike pa me treguar
me bere per jete une ty te qaj
dhe kete fatin tim te gabuar!
ne mes te nates me vjen si hije
nje fytyre qe ende se kam harruar
e une i vehem pas neper dhoma
por veshtire e kam me prek me duar
smunda ta harroj se ishte hija jote
qe ma nxiu jeten per shum mote
ma la perjete lotin ne sy
qe mos te mundem kurr te harroj ty
i besova fjaleve te kota
dhe premtimeve qe ti mi dhe mua
asgje spaska qene e vertete
as fjala e vetme se shum te duafjalet e mia per ty asnejhere
nuk mbaruan as nuk u treten
mirepo kujtimet qe mi le
thell ne zemer mua me mbeten
mendo vetem pak,vetem nje thermij
se me pate lene me lot ne sy
e tash je bere nene me femij
skam te drejte me te mendoj per ty
e lash lotin qe te pikoj
se nuk munda aspak qe ta ndale
e lash zemren le te vajtoj
gezohu tash te tjetri djale

KUR FLET ZEMRA!


Kur flet zemra
asgje nuk e ndale
shpesh te thash te dua
por t'paskam thane falekur flet zemra ime
e ti nuk e degjon
do ta bej nje pyetje
n'dashuri a beson ?
Ti ende se ke pare
si me denoi zoti
ti ende se beson
se mua me flet lotikujtoj lotet e mi
dhe zemren qe per ty qan
me thuaj dashurine time
ne zemer a e mban ?
nje dite rash ne gjum
dhe enderr te pashe ty
zemra mu shqetesua
dhe loti me ra ne sy !kisha veq nje deshire
t'besosh se me ke lenduar
dhe pas kesaj zemra
ende ste ka harruarmos e mendo kenaqesi
lotin qe kam ne sy
se ai eshte pjese e dhimbjes
qe ende e kam per ty ..
kur flet zemra ime
dhe une e them nje fjale
ngado qe te shkosh
si une kurr s'gjen djale
nese don besoje
nese don qesh
nje dite fjala ime
do te bie ne vesh ..
por atehere do te qash
dhe askush ste qeteson
do te me kerkosh mua
por mua me sme takon
se une e gjeta rrugen
rrugen e pa kthim
ate qe ti e solle heret
duke vrare shpirtin timkur flet zemra
nuk flet nga gezimi
flet nga dhimbja e rende
edhe nga zhgenjiminese tani je e gezuar
mos mendo se keshtu vazhdon
jeta jote kur se pret fare
nje dite do te ndryshonpor jo ne te mire
vetem ne te keq
do te mbetesh me lot
sikur i ziu dreqne mua ke lene plage
qe nuk sherohen
e ke vrare zemren
dhe syte qe tash verbohene ke lene nje gjurme
thelle ne kete zemer
kurr nuk e mendova
se ka nje te tille femermbaj kujtimin tim
se ai te jep sherim
ai te jep dhe lot
por kot do te lutesh ne zotse enderra merr fund
kur une jete nderrova
vuajtjet e mia qe kisha
dhe ty ti dergova


do ta paguash shtrejte
tradhetine e bere ne mua
nuk e di tash a te urrej
apo ende po te dua ?ti qe ishe dikur
thelle ne shpirtin tim
lexo kete poezi
dhe lutu per meshirimlutu te zoti i madh
se une sjam ai qe te fale
por kot do te lutesh
se prap do te biesh ne vale
kur flet zemra ime
e tregon te verteten
si nje djale per ty
deshti ta jap jetenjeten qe se kursei
as sa nje leter e ndyer
ndersa ti e le me lot
dhe me zemer te thyer
KUSH NA NDAU, KUSH NE ZEMER ME VRAU?!

Kush na ndau
kush ne zemer me vrau
kush me la ne vetmi
perjete e mot te mbaj zi ?
Kush na ndau
heret qe ne rini
kush me la me lot
te vuaj per ty?
nje dite te papritur
me erdhi nje leter
nje enderr e shuar
dashuria e vjeter
nje shkrim i gjate
i pa vulosur
nje dashuri e re
mbetete e varrosur
per jete e per mot
une pa ty mbeta
na ndau dikush
me fjal te paverteta
shpesh e pyes veten
kush eshte fajtore?
kush ty te mori
kur te kisha ne dorendalem e mendoj
e me lot te qaj
mundohem te harroj
por ne zemer te mbajshiko lotin tim
ai ska ndalese
sa shum te kam dashur
na vune nje pengeseatehere e kuptova
se qka eshte vetmia
kur vetem filluan
vuajtjet e mias'na u realizua fejesa
se na ndane shum pengesa
na ndau fati dhe jeta
me fjal te paverteta
kush me vrau ne zemer
qofte mashkull apo femer
perjete qofte mallkuar
se shum me ka lenduar
ti qe dikur ishe
thelle ne kete zemer
ke lene plage te rende
ma ke ndy kete emer
perse te besova
sa shum kam gabuar
veten e mashtrova
rend me u lenduar
ku je tani valle
si po jeton pa mua
a jeton me malle
qe ste them me te duanese mendo se fundi
do te vjen i lehte
beso e ke gabim
qetesi kurr ske me gjete


Mendoj te shkruaj.Nje nate te qete
heshtje me vetmi
per ty une mendoj
e ku je nuk e dimendoj te shkruaj
e skam mundesi
se adresen tende
pa qellim e paskam fshite therras ne telefon
numer sme ke dhene
nuk ben   ta jap numrin njehere
keshtu me pate thene


le te tregon koha thoje
se a ka ketu dashuri
ndersa letra spo me shkruan
derisa une po te shkruaj tymos me le me mall ne zemer
trego veten se je e re
trego se je nje femer
qe krenarine e shti ne dheune te dua e ti spo beson
une te dua e ti buzeqesh
une per ty vuaj e lotoj
valle qka po ndodh ne mes nesh ?ti je larg e malli me vret
ti je larg e dashuria mua me therret
si te mundem te vij te ti
dhe ta dhuroj kete dashuri?me fal per keto fjalet e mia
te cilat jane te verteta
por prej kur te takova ty
nuk po me mjafton tash jetaeja se te pres mos me ler te vdes
eja se te pres,qdo nate e dite
ti je nje engjell,nje melek zoti
nje yll qe boten e shendrite


Besoj zemres time
kur te them te dua
kjo eshte e vertete
te genjej nuk duabesoj zemres time
kur te them se me pelqen
e di se dhe ti mendon per   mua
kete zemra po me ndjen
skam mundesi me te pa   nga afer
se je larg , na ndajne kufi
na ndajne shum pengesa
per ty tash vuaj me lot ne vetmikur e do nje femer e nuk e ke
eshte shum veshtire dhe malltretim
as vete sdeshta as se mendova
se do te hysh thelle ne shpirtin tim


shpresoj se do ta kuptosh
qe per ty e shkruaj kete poezi
shpresoj se je duke kuptuar
sa eshte e rende jeta ne vetmiste shoh ne enderr as ne jete reale
me thuaj pse zemren sma fale
e di qe sme besove
siq te kuptova dhe ti me kuptovema fal nje shikim
thelle ne shpirtin tim
ma fal nje buzeqeshje
deri ne amshimkur shoh buzet e tua
te kuqe si qershia
i imagjinoj te embla
por sndalen dhimbjet e mia
Pa asnje shikim nga syte e tu!Vetem nje fjale nga ti e kerkova
ajo ishte fjala te du
por mbeta me pergjigje negative
pa asnje shikim nga syte e tu !
Vetem nje fjale nga ti e kerkova
ajo fjale te mbet ne fyt
atehere zemra e kuptoi
se une nuk qenkam fati yt!!Pa asnje shikim me le
pa asnje fjale te embel
te humba me duket perjete
ty dhe zerin tend te embel...
te luta me shum endje
te me falesh nje shikim
asgje me shum ste kerkova
te me falesh pak gezimmbeta te vuaj ne heshtje
te qaj me lot e ne qetsi
te mendoj per ty pa nda
e ku je fare mos ta di ...!
nuk me besove ne fjalet qe ti thash
nuk me besove kur te thash te du
gati une jeten per ty e dhash
por smora asnje shikim nga syte e tukot qenka te shpresosh
per ate qe smund ta kesh fat
kot qenka te vuash
per ate qe e don e se ke ngatkot qenka te vuash nga nje largesi
dhe jeten me kujtime ta jetosh
me lot ,pa shprese ne vetmi
kete dhimbje ti a mund ta kuptosh?!


ndoshta e kupton ,kete nuk e di
se nuk je ne lekuren time
por lirisht mundem te them
se ti se kupton kurr dhimbjen time...ndoshta nje dite ,ndoshta
vjen nje gezim per mua
kur nga ti do te degjoj
te vetmen fjale te duanuk mjafton nje fjale
por duhet bere veprim
se kjo eshte   deshmia e vertete
per zemren e shpirtin tim


Ma   thuaj nje fjale.

Kujto qka domethene
kur shum te don nje djale
mos me rri pastaj e heshtur
por ma thuaj nje fjalesi dielli qe perendon
kur nxehtesine e pret
dhe zemra kur pushon
veq emrin tend e therretrrugen qe une nisa
shpejt ajo muar fund
dhe rruget tona te gjata
su takuan askund...mos hesht ne vetvete
thuaj fjalen qe ke ne zemer
a me do valle me thuaj
siq do me zemer nje femer?ikjen nga une
ske pse e perdore
sjam njeri i eger
qe te mbaj me forc ne dorekur fjala e merr anen
dhe kahjen e nderron
nje zemer ateher lutet
qe fatin ta takonkur enderra qe e kisha
nuk me behet reale
kerkoj pergjije nga ti
pse shikimin nga une e ndale?me thuaj pashe qka ke
fjalen qe nga ti kerkoj
me thuaj te dua me zemer
besoj se kete e meritojnese kete sma thua
kur ndihem i vetmuar
kupto se une do t'vdes
se shum me ke lenduardhe jeta tash teresisht
merr nje ndryshim tjeter
gjithqka kaloi kohen
mbet e kohes se vjeter...
A   ESHTE KJO JETE REALE??!
A eshte kjo jete reale?
a eshte dashuria banale ?
a beson se te dua
sa ka fusha dhe male?!


a eshte kjo jete me vlere?
a eshte kjo jete e mjere?
me vuajtje pres dashurine
por ajo s'troket ne dere!Mendo njehere se per ty
mendon nje djale fisnik
kam vetem dashuri te sinqerte
por nuk jam pasaniksikur ta kuptosh kete zemer
sa here te therret ne emer
sa here vajton per ty
por valle a ke me u kthy?!ketu ishe por shkove
per kete mua sme tregove
zemren qe shumte deshti
beso se rende e lendovebesoje realitetin
te verteten dhe sinqeritetin
per ty do te beja gjithqka
do ta zhdukja malin dhe detin.Koha po kalon
e shpresa nuk po kthehet
zemra e lenduar
per qdo dite po thehet!Loti rrjedh ne sy
vuatja thelle ne zemer
a ja vlen kjo vuajtje
vetem per nje femer?!
sikur ne kete jete
te kisha bere mekate
do ta dija pse vuaj
per dashuine sate
sikur ne kete jete
te isha zhytur ne gjynah
do ta kuptoja me lehte
pse jetoj si zog pa krahshpresa me ka humbur
ajo nuk vjen me
e une per nje dashuri
naten e heshtur qaj me ze
meshirohu o zot
ma lejo fatin tim
ose tregoma arsyen
pse me solle denimate qe enderroj
gjindet ne distance
u mundova ta takoj
por kurr spata shanceloti po me verbon
vuajtja po me shkatrron
me ndihmo zot te lutem
nese kete dhimbje e kupton.se di sa do te jetoj
keshtu me lot ne sy
me mire merrma jeten zot
se zemra me eshte thyska gjasa per bashkim
ska gjasa per takim
keshtu me thot nje ze
brenda shpirtit timnese kjo qe mendoj
eshte me se e vertete
te jetoj une pa ty !
JO,s me duhet kjo jetesa shum kam enderruar
por enderrova kot
gezimin qe e mendoja
mu be vuajtje e lot!
MENDON TI VETEM PER VETE...


Mendon ti vetem per vete
e smendon aspak per mua
sme takon dhe hidherohesh
pastaj thua keshtu u shkruamendo pak   per nje zemer
qe po digjet ne vetmi
qe po shkruan   me lot e mall
vetem e vetem per tyvalle a krejt me harrove ?
pse me sme shkruan leter
a shum shpejt ndodhi e papritura?
qe te gjesh nje tjeter?!kend te mallkoj tjeter ?
vetem e vetem kete largesi..
qe me la me mall e vuajte
te mendoj vetem per tyti qe nga jeta u zhduke
pa pritur ne heshtje,ne qetesi
e pas nje kohe u shfaqe
me emer tjeter si befasie tash   qe kaloi nje kohe
mendon se une jam fajtore
pse skam vdekur nga vuajtjet
apo pse smunda te mbaj ne dore!!mendon ti vetem per vete
e une si tja bej ksaj jete ?
si tja bej vuajtjev te mia
kur me shkatrroj vetmia...


ndoshta kete poezi e kupton
se te verteten po e tregon
e pranon apo se pranon
kjo tash doli ne opinion...nese te vret ndonje fjale
ma thuaj e mos hesht ne vete
ska rendesi te kerkoj falje
se smund ti ikim kesaj jete ...jeta vazhdon por si????
me lote ne shpirt   e zemer
me kujtime te largeta
per   te vetmin emer...nese kjo   poezi arrin te ti
dhe vertete e kupton
pyete gjate zemren tende
me don apo sme don???


nese zemra qe digjet
pergjigje fare nuk jep
kupto se une pa ty
jam si nje femij ne djep
mendon ti vetem per vete
e mua me anashkalove
nga kjo jete e pamvarur   mbete
per mua fare smendove


kur te ra   ne mend te me shkruash
te vetmet dy fjale
a tu kujtua se mendon ne kete bote ?
per ty vetem nje djale ..eh jete o jete e shkrete
loti spo me ndalet
as vdekja spo me merr
dhimbja kujt si falet
parajse je apo ferr???
enderr e pambaruar
te iku e me se gjete
smendon si dikur per mua
por mendon vetem per   vete ...


nje gje nga ti dua te di
a e kupton fjalen te dua ?
e cila qe sa kohe kaloi
e ende mbreteron ne muathone jeta vazhdon
por plaget spo i sheron
shpirtin tim te mjere
shum po e shkaterron
JETA E RENDE ,QE VITET TI VRET!


Kaloi shum kohe une mbetur vete.
me lot ne sy ,e vuajtje ne zemer
jeta e rende ,qe vitet ti vret
ende me sillet per nje   emerkaluan dite , muaj e vite
plaga   e   zemres nu k mu   sherua
pse zot dhimbjen ti ma rrite ?
lotet me rrjedhin si nje krua!jeta e rende ,qe me lendon
pa asnje shprese per   mua
neper vene   te gjakut me kalon
dhe me kujton fjalen,,Te dua''nje fjale qe gati u harrua
dhe per mua me s'ekzistoi
asnjehere ajo su sherua
ne zemren time mbreteroi...kjo jete e rende sme jep qetesi
me jep vuajtje edhe lot
me ben te mbaj ne zemer zi
duke u lutur   te i madhi zot
valle si eshte jeta ,kur ndodh
nje tradheti e papritur
shpirt e zemer te lodh
lutem kjo kurr mos me u perseritur
QDO FILLIM E KA NJe FUND!


Qdo fillim e ka nje fund.
Qdo fund e ka nje dhimbje me lot
Qdo enderr behet reale
sikur endrra ime e mallkuar,sot!


Qdo jete e ka vleren e saj
nese din qe ta jetosh
qdo enderr e ka fshehtesin e vet
nese mundesh ta kuptoshQdo fjale e ka kuptimin e vet
qdo lot simbolizon nje gje
kete e shkruaj te kuptojne te gjithe
se ty qe te deshta ste dua me...Isha gati qe per ty te bej
ate qe se bera kurr ne jete
ah sa shum kisha qene duke gabuar
se ti si person ishe e pavertete
qdo gje me vuajtje   mbetet
per mua dhe syte e mi
dhe zemra e thyer   renkon
se une mbeta me lot ne vetmi...rruget tona   u ndane
dhe me su bashkuan askund
u binda ne fjalen e thene
se qdo fillim e ka nje fund...
ME THUAJ KU GABOVA???!!!


Me thuaj ku gabova!?
a pse per ty jetova
pse zemren ty ta fala
a pse te dashurova??!Me thuaj ku gabova
qe ti me le ne vetmi
per mua ska me jete
vetem zi e me zi !
si jeta qe nderrohet
njehere drite e pas terr
mos harro se pas vdekjes
trupi do te shkoj ne ferre ke merituar
nje denim te ketille
sepse zemra qe e theve
nuk ishte nje villeme thuaj pse me ike
kur te deshta me zemer
pse jeten time e fike
vetem per emer?!a bera une gabim>?
a bera valle une faj
pse tash ende te qaj
kur sdua ne zemer te mbajje enderr qe kurr nuk shuhet
je mallkim i zemres sime
je kujtim qe ende ruhet
e prap me sjell pikellimeje ajo qe ishe dikur
mendje kurr ske nderruar
ende je e martuar
me ate qe se ke dashuruar
IKE E U MARTOVE!


Nga jeta ime
ti perjete shkove
nje dite te papritur
ike e u martovederisa une per ty
jetoja me plot shprese
ti me bere mua
qe per ty te vdese more nje njeri
qe kurr nuk e deshte
e thave zemren time
sikur lule vjeshtee humbe veten tende
heret ne rini
dhe ne ate kohe
e linde nje femime thuaj te lutem
pse me ke tradhetuar
dhe si eshte ndenja ta mbash
nje femij ne duar?!me thuaj te drejten
a mendon per mua
a mendon se ende
une ty te dua ?!
derisa ishe me mua
te tjetri lidhe bese
une fare pa e ditur
ti bere martese
kjo gje ne zemer
shum rende me vrau
deshta te permbahem
por syri me qau
Valle a je e lumtur ?
tash qe je e martuar
mos harro vuajtjet e mia
qe i ke shkaktuarsi eshte valle ndenja?
kur ti je me tjeter
per nje qast harron
dashurine e vjeter !
nje dite te zeze
nese vij nga rruga jote
do te sjelli lule
ti ruash per shum motenga era e luleve
rende do te infektohesh
sikur me lendove mua
ashtu dhe ti do te denohesh !
tash ne syte e mi
shihet nje malle
shpirti e zemra
per ty mu ka kalleloti im tani
ende nuk eshte ndalur
kush na qenka ai
qe zemren ja ke falur?!
si lulet qe e presin diellin
une ty te kam pritur
se do te martohesh me tjeter
kurr nuk e kam ditur !
kjo eshte jeta e mallkuar
kur te humb dashuria
kur mendon se je i lumtur
e te vjen befasia !
ende une kujtimet
per ty pa i ndale
ti ike e more
nje tjeter djaleprinderit e tu
se kishin ditur
se ti je martuar
dhe lrg ke ikurata te kan pritur
deri ne mengjes
por kjo ishte pritje
e kot e pa shpresedhe une te prita
por e gjeta lotin
me zemren time
vetem luta zotin
por ti e pazemer
gjeloze e tradhtare
per vuajtjet e mia
nuk mendove fare
ashtu kishe lindur
vetem te tradhetosh
per dashurine time
fare te mos mendosh
a e kupton tani
lotin qe kam ne sy
a beson moj tradhtare
se ende vuaj per ty !!!???
por nje te vertete e di
se qdo gje ka marre fund
dhe rruget tona te ndara
me s'takohen askundedhe pse me lot e dhimbje
ne nje qast te veshtire
shum herepo detyrohem
te them ty Lamtumire...
SIKUR PENICILINI!!


Jam sikur penicilini
qe te dhemb por te sheron
jam nje njeri me zemer
qe veq per ty jetonJam nje njeri me ndenja
mendoj seriozisht
ty te pata takuar
vetem rastesishtmirpo dhimbjen time
askush smund ta sheron
se ti ne jeten time
me nuk ekzistonka kaluar koha
kur ne dy bashk ishim
ka kaluar koha
kur lumturine e kishimtash ti je me tjeter
por valle a je e lumtur
kjo gje ende me vret
edhe pse te kam humburkjo jete shum e gjate
vdekjen une po e pres
smund tu bej balle plageve
veq lutem dua te vdes


o zot ke meshire
per nje jete te rende
e kam shum veshtire
se kam lendu askendnese mendon jeten
si nje avanture
ke bere gje te mire
qe gjete tjeter burre


se une sjam per ty
shum vone e kuptova
kur ike me nje tjeter
e une ende s'besova
ZERI YT I EMBEL

Si ne enderr po me vjen
zeri yt i embel si mjalta
dhe ngadale me thot te dua
me disa fjale shum te zjarrtase mendoja kete gje
as ne enderr as ne realitet
por ja qe enderra ime
kete rruge e zgjodhi vetkjo eshte vetem e kote
kur enderra ta zgjedh rrugen
kupton se jeta merr fund
e ty ste takoj askundzeri yt i embel shum
vertete nuk mund te harrohet
por gjithqka qe mbet e kaluar
ben zemren qe te lendohet...

KU JE QE NUK TE SHOH ME ?!


Ku je qe nuk te shoh me?
je vdekur apo gjalle?
a e kujtion tash zemren?
qe rende e pate kalleKu je qe skam lajme per ty
a je ende me tjeter?
pse te qaj ende me lot ne sy
kur ti harrove dashurine e vjeter
ku je qe me je zhdukur
a je valle ne kete bote
kujtoj pak syte e mi
qe dikur i le me lotpse ike kur shum te deshta ?
a je tash e gezuar
a e kujton tash zemren
qe dikur e pate tradhetuar?mendo se pa ty jeta
me eshte shum e veshtire
kurr nuk gjeta forcen
qe te them lamtumiree di qe per mua me smendon
dhe keto poezi nuk i lexon
e di qe tash je bere nene
e mua perjete anash me ke lenenese nje nate me sheh enderr
menjehere nga gjumi ngritu
kujto tradhetine qe me ke bere
pije helmin edhe mbytu
VUAJ NË HESHTJE!!!


- Per ty ende qaj
dhe ne heshtje vuaj
edhe pse se meritove
poezi te shkruaj


Vuaj per ty ne heshtje
kete se din askush
pse smund te harroj
kur ma djege zemren prush?Mos mendo se fitove
qe mua me le vete
se rende me lendove
denimin ke me gjetedhe ne enderr te shoh
kur sdua me te pa
kur e di shum mire se
ti me pate vrakaluan shum vite
pa ty ne vetmi
vetem lotet e zemres
me bene shoqerismunda te harroj
edhe pse u mundova
smunda te dashurohem
se shum u lendova


perse me tradhetove
fare pa me treguar
kurr sme the se tjeter
ti ke dashuruardo te isha i pajtuar
dhe nga ti do te largohesha
vetem nese me tregoje
tjeter dashurojshaedhe pse me dhimbje
e me zemer te thyer
do te thoja lamtumire
kurr mos me u kthyerpyetja e vetme per ty
qe e bera qdohere
perse me tradhetove
pse me le per tjerepse me djege ne shpirt
pse me lendove ne zemer
kur per mua ishe
ti e vetmja femerperse me bere te vuaj
perse me bere te qaj
per jete e per mot
ne zemer te mbaj


do te isha i lumtur
vetem ty te harroj
por sado qe po mundohem
ende me zemer po te kujtoj


meritove te mallkoj
por une i tille nuk jam
prap per ty me vjen keq
qe lumturin tone pas e lamprap me dhimbsesh ti
mendoj se sje e gezuar
diqka me thot ne zemer
se ate se ke dashuruar


per tradhetine tende
kerkova nje arsye
perse keshtu pa meshire
zemren me ma thyekerkova te me thuash
valle se ku gabova
tradhetine pas shpine
me qka e meritovaune kurr ste kam tradhetuar
me tjera kurr skam shkuar
por se ti je e tille
kurr nuk e kam menduarune ti fala te gjitha te mirat
ti me fale avanturat
ne mes te dashurise sone
i shkaterrove urat


Vuaj tash ne heshtje
dhe loti po me vret
mbaj mend se pa ty
perjete mbeta veti mbyllur ne vetmi
me lot dhe pa shprese
e di se n'zemren time
ti me nuk ben pjeseshpresa qe une kisha
per nje qast me vdiq
e humbem dashurine
tash mbetem armiqune e kam pak zemer
nuk mundem te urrej
por pse zemra jote
mua te me genjej?me fal tash gabova
se ti skishe zemer
e ndyve perjete
emrin e quajtur femer!tash qe jam ne vuajtje
dhe vdekjen kerkoj
ndoshta ne boten tjeter
mundem te takoj


por fytyren tende
sdua ta shoh kurr
se ishe vajza pa ndenja
veq per avanturkujtoj lotet e mi
qe token e bene det
ajo jane deshmia
se te deshta me te vertete


Nuk eshte e lehte
per nje vajze te vuash
ate qe se meriton
ne zemer ta ruashte thashe nese ike e me ste shoh
kur te kthehesh sdo te njoh
do te mbetesh e kaluar
ne zemren time e harruar!


por ndenjat sme lejuan
qe une ty te harroj
mbeta me zemer te thyer
te vuaj e te vajtojpoezite e mia
ti nuk i sheh fare
moj vajze e pazemer
moj vajze tradhetaretash vetem ta dish
sa shum per ty shkruaj
ndoshta e kupton pak
se sa shum po vuajpoezite e mia
vuajtjen time tregojne
zoti i denofte rende
ata qe tradhetojnejeta ime iku
ti ma vodhe shpresen
me genjeve rende !
dhe e theve besen!mendoja se e ke
besen shqipetare
por ti e kishe nje bese
ate tradhetare!kur me ty une isha
ardhmerine e planifikoja
mendoja kurr sdo te ndahemi
se vertete te dashurojatash me mua do te ishe
e lumtur dhe me femi
por ne vendin tim tjetri
po te ofron dashuri


e kuptoj qe dashurija jone
shum heret u shemb
por sjam fajtore qe ende
per ty zemra me dhembpse mbete ne zemren time
smundem ta kuptoj
valle ndenjat e mia
spo mund ti kontrolloj
TI JE E KALUAR.


Ti je per mua
tani nje e vdekur
harro te lutem doren
qe te ka prekurti je e kaluar
por n'zemer te mbaj
smundem me t'harruar
dhe per ty po qajne naten me yje
ne qetesine intime
ne enderr tek ti
do te vij hija imemos mendo se jeta
mua me gezoj
ajo jeten time
shum keq e ngushtoj


jeta ime tash
mbet ne nje erresire
momenti i humbur
dhe shum i veshtireqdo gje u shua
qdo gje tash kaloi
por kurr su harrua
enderra qe jetoi


ti je e kaluar
per mua e harruar
dhe ne zemren time
e pa zevendsuarmos mendo se pa mua
e lumtur jeton
sepse e di qe ti
kete po e aktronndoshta vetem kot
tani une po flas
por a ja vlen per ty
veten qe ta vrasmomenti i hidhur
qasti i veshtire
me detyron zemra
te them lamtumire
A JE TASH E LUMTUR??!


A je tash e lumtur
me ate qe e deshte?
kujto pak zemren time
qe thahet si lule vjeshte


sa shum te deshta
sdi a e besove
me tredhetine qe me bere
shum ti me lendove


nese une ta fali
zemra nuk ta fale
se lotet ne sy
s'mundem me i ndaletash ne shtratin tend
gjindet nje djal tjeter
valle a e harrove
dashurine e vjeterune per ty po qaj
dhe ende po vuaj
kete se meritove
qe poezi te shkruajtash a je e lumtur?
kur mua sme ke
valle a i harrove
fjalet qe mi the


iku lumturia ime
qe nuk zgjati shum
erdhi zjarri ne zemer
dhe me beri shkruamiku enderra ime
qe e kisha per ty
erdhi vuajtja ne zemer
me la me lot ne sy


Edhe nje here zemra po me thehet
edhe nje here shpirti po me lendohet
vuajtja e dikurshme prap po me kthehet
plaga e vjeter prap po me trazohet-Me fal qe jeten me nuk e dua
me fal qe vdekjen tani e kerkoj
me vjen shum keq qe keshtu u shkrua
por veq i vdekur mundem te harroj.
E BUKURA E DIELLIT DHE E HENES


Rastesisht te pashe
se di qka me dergoi
vetem ndjeva diqka ne zemer
se shum te dashuroime rrinte mendja tek ti
fytyra jote me kujtohej
zemra me rrahte fort
e vujtja ne zemer me shtohej


e di se ndoshta kurr me
une ty sdo te shoh
ndoshta do te shoh pas nje kohe
dhe mire do te njohe di se smundem ta harroj
ate fytyren tende te bardhe
e di se dielli me sme nxeh
e di se te ti me kurr skam me ardhebeso se per ty mendova
prej dites se pare qe te pashe
per ty ndenja krijova
dhe ne dashuri shum rashese di a mendon ti per mua
siq mendoj une per ty
por nje gje te vertete ta them
prap ne kete qytet kam me u kthynese me jepet rasti
qe une ty serish te takoj
beso se sdo te kem hamendje
por ate rast do ta shfrytezojdo te them qka ndjej per ty
do te them se te dua
do te them se isha i qmendur
kur u gjenda afer buzeve tuae di se je bija e nenes
e bukura e diellit dhe e henes
per mua je me e bukur ne bote
kushdo qe flet ndryshe eshte e kotese di si do tja bej pa ty
se di a mundem te harroj
kjo eshte me e keqja qe smundem
aspak nga zemra ta largoj
e di qe kete poezi nuk e sheh
dhe fare nuk e din qe une shkruaj
sikur ta dishe se shkruaj per ty
do ta kuptoshe se per ty po vuajper fund nga larg te pershendes
ne enderr nje takim me ty e pres
edhe pse se kam asnje shprese
ne shikim te pare te deshta me besenese sheh nje enderr nje dite
dhe ne ate enderr me sheh mua
dije se te deshta me shikim te pare
dhe ende ty do te te duame fal qe te deshta
e smunda ta them
me fal qe deshta rishtas
me ty bashk te jemme fal qe fatin tim
ne meshire e lash
dhe sa te deshta
fare nuk ta thashkurr se mendova se ti
do te me besh te shkruaj poezi
kurr se mendova se serish
kjo zemer do te ndjej tjeter merzise mendova lotin ne sy
qe une te qaj per ty
te mendoj se te deshta
ne vend se ta them kete ,une heshtakoha iken une lotoj
me zemer te vuajtur po jetoj
me shprese te vdekur mendoj
por si te dashuroj?!
e bukur ishe ska koment
te deshta ty per nje moment
por ky moment nuk zgjati shum
zemra e mjere mbeti ne shkruamle te rrjedhe jeta si eshte shkruar
besoj ne zotin qe tjeter ska
mendoj se askush seshte i pafat
nda jeta reale per me nda

-Ne rend te pare i besova zotit
ne rendin e dyte te besova shum TY
se mendova se po me ndjek rruga e lotit
se mendova se zemra keshtu ka me u thy

KUR TA PASH UNAZEN!!


Qdohere i kritikoje te tjerat
e tash vete luajte bisht
me lendove mua zemren
kur ta pash unazen ne gishtajo per jeten time
nuk simbolizoi asgje te mire
por nje lot e nje vuajtje
ne nje moment te veshtireajo qarte me tregoi
se ti kishe tash tjeter
harrove shpejt zemren time
dhe dashurine tende te vjeter
kur ta pashe unazen ne gisht
nga syte e mi pikuan lot
e pashe se se kishe pas serizisht
mbeta te lutem vetem ne zotkush ta dha ate unaze ari
kush me ar ty te mashtroi
harrove se per ty une isha i pari
me thuaj kushaq rende te mallkoinje dite ti do te vdesesh
dhe nese zoti ta fale gabimin
zemra ime kurr sta fale
se ti ja solle pelininnje dite dhe une do te vdes
por per ty me sdo te mendoj
ne vend se te them sa te kam dashte
me shpirt e zemer do te mallkojne vendin tim lutju tjetrit
se ate e zgjodhe si shok te jetes
mua me le anash larg
nga rruget e se vertetestash e shoh se unaza jote
ne gisht paska mbete e ndryshkur
te lutem kujto tash zemren time
ka mbet si nje lule e vyshkur
A e bere zemren gur?

A e bere zemren gur?
te mos kesh kurr avantur
vetem njehere te dashurosh
ate qe te do ta respektoshA e bere syrin pa lot
kur te qash te mos shihen dot
te duash me shpirt e zemer
shpirtin ta therrasesh ne emerA e ktheve shpirtin pas vdekjes
siq e formove qiriun pas tretjes
sikur ike e me su ktheve
dhe zemren time si e theveshum pyetje te bera ne jete
por asnje pergjigje se gjeta
me lot dhe i vetmuar
ende po me kalon jetase di se a ka perfundim
per zemren e shpirtin tim
per lotin qe bie si krua
dhe mekatin qe e bere ne muaa je ti ajo qe me thoje
se une e dua nje tjeter
a je ti ajo qe shum shpejt
harrove dashurine e vjeterse di sa zemra i kishe pase
ndoshta skidhe zemer fare
qe theve shum te tjera
gjeloze moj tradhetare


Kur enderra me vdes!

Kur enderra me vdes
e une ende mendoj ne ty
smundem veten ta permbaj
dhe te qaj me lot ne sysa enderra me kan kaluar
per ty qdo nate pa gjum
ky me dukej fakt
se te dua shum


por ti keto asnjehere
nga une nuk i besove
ike diku larg
kete zemer rende e thevemendove se te tjetri
do te jesh e gezuar
e tash vajton e qan
se me duket dhe ai
te paska tradhetuarkeshtu ehste kjo jete
te tradhetosh sia vlene
se ate qe ia ben dikujt
edhe vete njehere e gjenemos mendo se jeta kalon
vetem me dedeshiren tende
ajo vdes atehere
kur tradheton ate qe te do me endjee di se ende mendon per mua
por mos mendo se ende te dua
ne zemren time je e harruar
e vdekur dhe e kaluarenderra per ty nuk perfundon
por zemra ime per ty me smendon
e di se ska kohe te mallkoj
por se kam lehte te t'harrojskam kohe te them se te dua
sepse nuk te dua me
ne zemer me mbetesh mallkim
qe po ta them me shum ze


se di perse te kam qare
kur se paske merituar
se di perse te deshta
perjete qofsh e mallkuar


lehte e kam ti gjej fjalet
por se kam lehte te shkruaj
e di se ishe nje dreqk e keqe
por ende per ty po vuajende te qaj me lot ne sy
dhe enderra per ty tash vdes
e di se jeta eshte e atille
dhe une tash mbetem pa shprese


mos mendo se je e lumtur
pse tash e don nje djale
se ke mbete e mallkuar
nga ai qe zemren ta pat falene vend se te me qash ,qesh
sepse ti ske fare lot
jeto lumturine qe e kerkove
e une mbetem vet ne kete bote.

SHUM TE KAM QARË ME LOT NE SY.


-Shum te kam qare me lot ne sy
pa e ditur se sjam per ty
pa e ditur se ti sje per mua
shum lehte zemra u dashurashum here te enderrova ty
ne fund zemren ma ke thy
me ke lene pa asnje shprese
diten kur me theve ne besenuk e kam lehte pa try te jetoj
nuk e kam lehte qdo dite te vajtoj
nuk e kam lehte qdo nate te shkruaj
nuk e kam lehte per ty te vuajdenimin qe ti e meritove
i lutem zotit qe ta dhuroj
se mua jeten ma shkaterrove
me le plge qe smund ta sherojiku jeta ike dhe ti me te
me le mua me lot ne zemer
qajta me gjak ne vend te lotit
paske qene e mallkuar femerte gjith me pyesin pe spo te harroj
por kurr askush sme kuptoj
se tradhetia jote rende me lendoj
me la plage qe smund ta sherojnese nje dite zevendesohesh
nga nje tjeter vajze e ndershme
ti do te mbetesh e harruar
tradhetare ne bote te rrejshmeti tani je e martuar me tjeter
skam me te kerkuar kurre
vendin ne zemren time
se meritove moj avanturesi qenka jeta kur je me tjeter
dhe kur me ate ke tash femij
kujt i ka ngjare valle me thuaj
ruaje ne vendin tim ate sabijmos e qorto se ai ska faj
kur ti te mendosh per mua
mos e ben ate qe te qaj
se dashuria jone tash u harruai dhe lot veq jetes sime
zemres sime i dhe pikellim
plage dhe vuajtje te perjetshme
lutem tash veq per amshimmos harro nje gje ne jete
se shum kam qare dhe qaj per ty
edhe pse zemren ma ke thy
edhe pse e di se kurr ske me u kthyjeta ty do te denoj
kete te lutem mbaje ne mend
dije se per qka po ndodh kjo
se nzemren tme skre me vend
HESHTJA LE TE FLET.

Ne vendin e zemres
me mbet vetem siklet
ne vendin tim tash
loti le te fletne vendin e loteve
le te flet vetmia
ne vendin e shpreses
mbetet veq tradhtia


Heshtja le te flet
se une skam me fjale
nje dite do ta kuptosh
sa te deshti nje djale
Jetoj me lot ne sy
si jetim i mbetur vet
ne vendin e plageve te mia
heshtja le te fletse di tash ku je
dhe nuk me intereson
por dije se qdo dite
zemra po te mallkon
NJE LOT.......


Nje lot zemre pikon
dhe mua me shton merzi
se di tash ku ti jeton
por ende mendoj per tyNje lot zemre me bie
dhe smundem qe ta ndale
shpresa mua me thehet
smunda ti them dy fjalekur ti mua me ike
zemren timee theve
me helm te rende e pike
dhe kurrme smu kthevevalle pse te pata faj
psemebere te qaj
pse ike ti nga une
e tash per ty rri ne vajkujto se per ty ne jete \
derdha miliona lot
dhe zemren time lendova
smunda te ndalem dote kam shum veshtire '
pa ty te jetoj
edhe pse po mundohem
qe te te harrojpor skame rende
se kur te pikon
nje lot prej zemre
i cili te te lendon


ai ska te ndalur
dhe zemra shumme vuan
por dora ime ende
per ty tash po shkruanme lae me lot e vuajtje
pa aspak meshire
me keto plage zemre
te them LAMTUMIRENJE LOT.......


Nje lot zemre pikon
dhe mua me shton merzi
se di tash ku ti jeton
por ende mendoj per tyNje lot zemre me bie
dhe smundem qe ta ndale
shpresa mua me thehet
smunda ti them dy fjalekur ti mua me ike
zemren timee theve
me helm te rende e pike
dhe kurrme smu kthevevalle pse te pata faj
psemebere te qaj
pse ike ti nga une
e tash per ty rri ne vajkujto se per ty ne jete \
derdha miliona lot
dhe zemren time lendova
smunda te ndalem dote kam shum veshtire '
pa ty te jetoj
edhe pse po mundohem
qe te te harrojpor skame rende
se kur te pikon
nje lot prej zemre
i cili te te lendon


ai ska te ndalur
dhe zemra shumme vuan
por dora ime ende
per ty tash po shkruanme lae me lot e vuajtje
pa aspak meshire
me keto plage zemre
te them LAMTUMIRE
SE MERITOVE TE DUA


Se meritove te qaj me lot
se meritove per ty te vuaj
se meritove te dua keshtu
se meritove per ty te shkruaj


ti s'meritove asgje nga une
te vetmin nje mallkim
se rende ma therre zemren
lendove shpirtin timse meritove te dua
se nuk me kishe dashte me zemer
vetem luajte me mua
tu harrofte ai emerse meritove per ty te lotoj
se zemra jote kete se meritoj
se meritove per ty te qaj
e as ne zemer ty te mbaj
se meritove dashurine time
se skishe aspak merite
kishe qene mekatare
pa zemer dhe pa shpirtene vend se te dua
tash ty po te mallkoj
ndoshta kjo tash ska vlere
por si ndryshe ta harrojik nga enderrat e mia
te lutem lerem te qete
se nje qetesi shpirterore
tash dua me gjetebeso se nuk e kam te lehte
te jetoj me lot ne sy
beso se nuk e kam lehte te vuaj
se ti zemren ma ke thypse per ty une jetova
kur kete se paske merituar
tash me tjeter je e martuar
por valle , a je penduar ?nje dite do te pendohesh
por atehere do te jete vone
do te me kerkosh mua
por ne jem ndar pergjithmonendoshta pyet pse shkruaj
ndoshta se beson se vuaj
por bindu se loti ende per ty pikon
vuajtjet e mia zemra ti deshmonvetem nje gje e di tash
se per ty isha gati te jap dhe jeten
se dija se ti je tradhetare
vone e kuptova te verteten
kuptova atehere kur ti
ike me nje djale tjeter
shkove pa me treguar mua
harrove dashurine e vjeterkur zemra ndesh ne zhgenjim
pason e zeza tradheti
nga ti skerkova asgje
me shum se pak dashuripor ti kete e akrtoje
e nje tjeter e kishe menduar
une mendoja se me dashuroje
por ti sdije si me dashuruarse meritove te dua jo
tash jam shum i penduar
se ti nuk kishe dite
si me dashuruarlaj syte e tu me lotet e mi
se ti nuk din as te qash
une ne zemer ende te ,mbaj
se ti sdin se si te me mbash


sdin sepse ske zemer
as ndenja nuk ke fare
sishe vajze e dalluar si mendoja
por ishe nje vajze tradhetareky seshte fundi im
jeta me nuk vazhdon
te lutem eja vdekje e me merr
ska zemra me pse jeton
IK NGA JETA IME


Ik nga jeta ime
shko ne tjeter vend
dashurine qe ne mua e kishe
vazhdoe me tjeter kendmundohem te harroj
por e kam veshtire
ti me bere te vuaj
pa aspak meshirete mallkoj me zemer
dhe me lot ne sy
qofsh e mallkuar dhe pa fat
te vrafshin lotet e mi
'


sdi si gabova me ty
rende jam genjyer
mendova se u dashurova
e zemren e kam thyer
keshtu eshte jeta
me shum padrejtesi
dikush dashuron me zemer
e dikush ben tradheti
jetoje jeten tende
me shum gezime
me ate qe ste do aq
sa te deshti zemra imea ja vlen tash te mallkoj
a ja vlen pa ty te jetoj
a ja vlen vdekjen te kerkoj
kur smundem te harroj
asgje tash nuk ka vlere
une mbetur jam ne vetmi
i mbetur si i mjere
me lot te pandale ne sysa te deshta oh zot
vetem kur e mendoj
e tani si mbeta vetem
per ty perjete te lotoj
keshtu eshte jeta
kur te denon zoti
dhe kur per jete
nuk te ndalet loti

VIRGJERIA E SHTREJTE.

Gabimi me i madh te femrat eshte
se i besojne qdo fjale e shprese
lehte mashtrohen dhe virgjerine
e falin para marteseNdaluni dhe mendoni njehere
se virgjeria eshte e shtrejte
mos ia fal gjithkujt ne jete
por vetem dashurise se verteteMos e lejo zemren tende
sikur ne loje te thehet
sepse virgjeria e humbur
kurr mbrapa ste kthehetMos e dhuro virgjerine
para se te hysh ne martese
se pendohesh per jete
dhe ne fund mbetesh pa shpreseVirgjerine para martese
e dhuron veq kush eshte rrespi
por njerezit e ndershem dhe me ndenja
nuk i shikojne me syMos qaj me lot kur te kuptosh
se i fale virgjerine atij qe se meriton
kur te pendohesh do te jete vone
kupton se ai ty po te tradhetonNese te dashuron me zemer
sdo ta kerkoj virgjerine
deri sa te hyret ne martese
me ty do ta shijoj vetem dashurineKeshtu une dikur e deshta
nje vajze te bukur dhe pellumbeshe
por ajo heret e kishte humbur
nderin dhe trupin virgjereshe
TE DESHTA PA KUFI...


Se di perse shum te deshta
vetem veten e lendova
se di perse te kam besuar
nga ti tash u tradhetova


se di perse per ty qava
syte e mia me lot i lava
kete se paske merituar
per avantur paske menduar
se di per te deshta se di
te deshta pa asnje kufi
tash zemren time
e mbuloi e zeza tradhetiper ty shum letra kam shkruar
dhe shum te kam besuar
por kurr se kam menduar
se ke me me tradhetuarper ate qe mua ma ke bere
para zotit pergjigje jep
me ke lene si nje jetim
dhe si nje femije ne djeplargohu nga zemra ime
sdu me te mendoj per ty
se ti me tradhetove djall
lotin ma lae ne sy
Te nderova dhe respektova
vetem pse ishe e ndershme
se dita se do te me mbetesh
shoqe e botes se rrejshme


te deshta pa asnje kufi
jo pse e kishe ate bukuri
por pse kishe shpirt e zemer
sikur ti kurr spash un femer


ste harrova une akoma
edhe kurr nuk do te harroj
e di se nje dite do te vdes
por deri ne vdekje te dashuroj


nuk e di tash se ku gjindesh
mikesha ime e perjetshme
ne zemren time do te mbetesh
e paharruar e pavdekshme
NE ENDERRAT E MIA .


Ne enderrat e mia
vetem ty te kisha
se je tradhetare
aspak nuk e dishane enderrat e mia
ende po me shfaqesh
per qfare arsye
me thuaj per qfar shkaqeshik nga enderra ime
sdua me te shoh
se tash te kam harruar
fare spo te njohtradhetare ti me dole
kur shum te deshta
tradhetine tende
sma harron as vjeshtane vend te heshtjes
loti le te flet
le te flet dhe zemra
qe tash ka mbet vet
ne vend te enderres
tash shoh vetem lot
vuajtja e zemres
sme hiqet dotdua te harroj
spo mundem beso
edhee pse e di
se zemra me ste do


ne vend te dashurise
tash une te urrej
urrejtjen ndaj teje
ne zemer e ndjejmos me pershendet
se tash je e martuar
vendin ne zemren time
se ke merituar
loti tash me behet shok
zemra me sme punon
tradhetare e mallkuar
tash jeten si e kalone di qe sje e lumtur
por ashtu vete e deshte
kur te luta te mos shkosh
ti vetem heshteskishe zemer fare
skishe shpirt as lot
pse me denoi mua
keshtu i madhi zot
kudo qe te jesh
shpresoj se me degjon
tash zemra ime
krejt po te harronti dhuroj lotet e mi
qe ti lash syte e tu
dhe te kujtosh ndonjehere
sa te kam dashurune enderrat e mia
ty sdua me te pa
dua tash te mallkoj
se zoti ka me te vrane enderrat e mia
ska me asnje shprese
ndalet zemra ime
dhe pa pritur vdes
E QAJ KOHEN E KALUAR

E qaj kohen e kaluar
nje dite ne jete e mallkoj
kur ty te pata takuar
pse jeta me mashtroje qaj kohen qe me iku
e qe kurr me skthehet prap
i qaj vitet qe me kaluan
pa e shfrytezuar asnje hapkohe spo ka vlere
kur ne te ka tradheti
kur u bere shkaktare
une perjete te mbaj zie qaj kohen qe e kisha me ty
se ti me le me lot ne sy
ti ma shembe jeten time
me le te jetoj ne kujtime
sdi si u mashtrova
zemren e kam thyer
buza jote tradhtare
me paska genjyermendova se ti je
fati im
por ti paske qene
plage e pasherimshum rende gabova
ne ty u dashurova
fundin me ndarje
kurr se mendova
kjo jete e rende
me solli veq lot
ato po pikojne
spo ndalen as sot
kjo jete e mallkuar
keq me denoi
ate qe e deshta
nga zemra ma largoikush isha fajtori
kush ne na ndau
kush zemrat tona
perjete i perqauike nje dite
une fare pa e dite
shkove te nje tjeter
ai te kish pritespaske pase zemer
as ndenja jo
e mendove tradhetine
kur the se me doik nga jeta ime
shko ne tjeter vend
se une dashurine tash dua
ta vazhdoj me tjeter kends'ishe ajo qe mendova
ishe vetem tradhetare
nje vajze shum gjeloze
me zemer genjeshtaree qaj kohen e kaluar
pse te pata takuar
dashurine time ta dhash
e se kishe merituar
SHIU SIMBOLIZOI LOT.


Shiu simbolizoi lot
vuajtje shfaqen rete
pikellim per ndarjen tone
me plage te vertetenese dikush pyet
perse po bie ky shi
jo s'eshte ky shi i zakonshem
por jane lotet e mi


nese dikush do te pyes
pere une po qaj
se ate te mallkuar
ende ne zemer e mbaj


kur lotet e mi token
do ta bejne det
le ta kuptoj gjith bota
se te deshta me te vertetike e me su ktheve
zemren time e theve
lotin ma lae ne sy
perjete te vuaj per tye di se lotet e mi
ti kurr si meritove
e di se u martove
dhe tash u pendove
por mos u pendo te lutem
se pendim me ska
lotet e mi
ty kane me te vrakupro njehere
ndenjat e mia
sa e rendesishme per mua
ishte dashuriate kam dashur teper
se merr ti as me mend
ne mes te zemres sime
ti pate zen vend


mos qaj tash me lot
merri lotet e mi
kur sme ke mua afer
qaj edhe mbaj zi
e rende eshte jeta
kur ajo te mashtron
kur plage te shkakton
qe askush smund ta sheron
TANI JE E MARTUAR


Tani je e martuar
tjetri pran te ka
kan kaluaqr shum vite
prej kur jemi ndapse u martove me tjeter
kush te mashtroi
kush zemren time '
aq rende e lendoi


tani je bere nene
me femi ne duar
tradhetin qe me bere
shtrejt ke me paguarte pashe nje dite
ne rruge rastesisht
dhe e mbaje ende
ate unaze ne gisht


me njeren dore
e mbaje je femi
e me doren tjeter
i fshije lotet ne sykjo gje tregonte
se tash je penduar
se ishe shum e re
kur je martuarpor ska me kthim mbrapa
nuk ka me pendim
se tash u djeg rende
zemra e shpirti im


ta uroj martesen
me dhimbje dhe lot
tjetri ne vendin tim
po te behet zot


une jam i vetmuar
me vuajtje ne zemer e lot
mos mendo me kurr per mua
se smund te kthehesh dotqdo gje ka marre fund
me lot te them tung
zemra ime ka vdekur
dhe ka mbet si cung

TANI JE E MARTUAR


Tani je e martuar
tjetri pran te ka
kan kaluaqr shum vite
prej kur jemi ndapse u martove me tjeter
kush te mashtroi
kush zemren time '
aq rende e lendoi


tani je bere nene
me femi ne duar
tradhetin qe me bere
shtrejt ke me paguarte pashe nje dite
ne rruge rastesisht
dhe e mbaje ende
ate unaze ne gisht


me njeren dore
e mbaje je femi
e me doren tjeter
i fshije lotet ne sykjo gje tregonte
se tash je penduar
se ishe shum e re
kur je martuarpor ska me kthim mbrapa
nuk ka me pendim
se tash u djeg rende
zemra e shpirti im


ta uroj martesen
me dhimbje dhe lot
tjetri ne vendin tim
po te behet zot


une jam i vetmuar
me vuajtje ne zemer e lot
mos mendo me kurr per mua
se smund te kthehesh dotqdo gje ka marre fund
me lot te them tung
zemra ime ka vdekur
dhe ka mbet si cung
TI NUK ISHE FATI IM.

Ti nuk ishe jeta ime
ti nuk ishe fati im
ti nuk ishe enderra ime
por nje plage e pasherimmendova se e gjata
une fatin e jetes
por ne fakt ja bera
varrin vetvetes


mendova se ne ty
une jam dashuruar
por e pashe se ti ishe
nje fat shum i gaburar


ti nuk ishe ajo qe e deshta
ti nuk ishe fati im
ti ishe ajo tradhetare
qe lendove shpirtin tim


jeta me ty sishte reale
por ishte vetem nje genjeshter
e tera ishte banale
dhe nga ti nje loje e vjeterpaskam lindur i pafat
te jetoj pa asnje shprese
i semure tani ne shtrat
deri sa nje dite te vdes
Ma trego fatin...sikur jeta qe po rrjedh
une po mbes me lot ne sy
dashurine vetem enderroj
e zemra rende me eshte thynese nje dite do te kuptoni
se rende eshte te vuash
do ta kutponi se me rende
eshte me fatin te luash


deshiren qe e kisha ne zemer
vetem e vetem per nje femer
me la perjete syte me lot
rend eme denoi i madhi zot


kur une i qela rruget
ti i shkaterrove urat
une te deshta me gjit zemer
ti i deshte avanturatjeta eshte e tille
dhe keshtu aj te denon
te ben me lot e vuajtje ne zemer
shpirti pastaj mallkon


se mendova kete jete keshtu
se mendova keshtu dashurine
se mendova se ti e mallkuar
do te me sjellesh tradhetinevetem zoti mund te dije
se te deshta me gjithe zemer
por nga ti si u shperbleva
veq ma ndyve kete emerloti ne sy pa ndale pikon
zemra ende po me vajton
por se di une ku mbetem
valle kjo jete tash a vazhdonndarja mua me shkatrroj
me la plage te pasherim
ti hyre ne zemren time
e shkatrrove shpirtin timnje dite zoti do ta kthej
ne te njejten menyre
per te dale para meje
kurr sdo te kesh fytyre
Mos u Beso Vajzave!

Mos u beso vajzave
te gjitha jane njesoj
ti mbledhesh me miliona
s'mundem nje ta dallojajo qe mendoja
se eshte e dalluar
per mua doli e eger
dhe nje dreqk e mallkuar


mos u beso vajzave
se kurr sjane reale
kur kete ti e mendon per ta
ata te dalin tradhetare


mos u beso vajzave
se jane shum gjeloze
qdohere kur te genjejne
behen se jane nervoze


vajzave te sotit
aspak sduhet besuar
sepse zemren time
rende e kan lenduar


ndoshta jo te gjitha
por nje genjeshtare
nje vajze e pandenja
nje zemer tradhetare


per kete arsye e them
se gjitha jane njesoj
ende nuk kam takuar nje
qe dashurine e meritoj


mos u beso vajzave
se ato te bejne tradheti
edhe dreqin e zi
ata e kan futur ne kutimos u beso vajzave
se e lendon veten
mashtrohesh me shpresa
dhe e shkatrron jeten


mos u beso vajzave
gjitha jane njesoj
aktrojne se te dojne
e vetem tradhetojnenuk po flas pse dua
dhe u them se me vjen keq
por keshtu ma beri nje vajze
qe e meritoi ti them dreq


po flas me fakte reale
po flas me te verteta
keshtu mua te mjerit
rende mua shkatrrua jeta


kaluan tash shum vjet
por tradhetine kurr se harrova
vetem mendo sa vite
pa ndale ty te mallkovado te mallkojne keto vite
qe me kaluane ne vetmi
se ti ma bere mua
te zezen tradhetikam vetem nje fjale me lutje
vajzave kurr mos u beso
mos u beso kur te flasin
zemren kurr mos ua dhuromos u beso vajzave
se vertete nuk kan bese
te thone se te duan ty
e ne fund te lene pa shpreseMos u beso vajzave
se nuk e meritojne besimin
ata te sjellin vuajtjen
lotin ne sy dhe ne zemer piklliminmos u beso vajzave
se ta thejne ate zemer
ta mashtrojne me tjeter
dhe ta ndyjne ate emernese vajzave u beson
ke bere te rendin gabim
se kurr ne zemer sdo te kesh
as gezim e as sherim
PSE TE BESOVA?


Sa shum ne kete jete gabova
pse aq shum te besova
kete e bera por sishte dashte
ti me prite me sjellje te vrazhde


jeten time e ndave ne dysh
tash mes nesh qdo gje u prish
jeta merr tash ndryshim tjeter
lamtumire dashuria e vjeternuk ishte gabim qe falet
zemra qe ti e theve
lotet mi lae ne sy dhe
vdekjen time e pelqeveshpesh e pyes veten
pse aq shum te besova
ty te solli kjo fatesi
ndersa une rend u lendova


kjo pyetje mu be e zakonshme
ne zemer e perjetshme
pse pse pse me thuaj
per mua mbete e pavdekshmeEdhe sa te vuaj pa ty !?

Edhe sa me lot ne sy
te qaj e te vuaj une per ty
edhe sa mungesa jote
te me largoj prej ksaj bote


edhe sa kot te pres
me mire eshte qe te vdes
se tash spo me mbet asnje shpres
fati im keputet ne mes


edhe sa te mendoj per ty
une ne vendlindje e ti ne largesi
une me lot e ti me gezim
une ne lindje ti ne perendim


nese zoti e ka shkruar
une me ty me u bashkuar
tash e di se jam duke lotuar
keta lot pa i merituar


mos mendo se do te harroj
deri ne vdekje do te kujtoj
do te dua nga kjo largesi
dhe do te qaj me lot ne sy


sikur jeta qe me mallkoi
edhe zoti rend eme denoi
me denoi hiq pa faj
me la me lot perjete te qajsa te deshta nuk e beson
degjo kete zemer se te tregon
ndoshta nje dite do ta kuptosh
si eshte me plage te jetosh


shpresoj atehere te mos jete vone
te kete kohe per ne te dy
nje gje e di se perjete
do te qaj me lot ne syky seshte fundi ashtu mendoj
me plage ne zemer vuaj lotoj
tash ti po shkon po me len vete
jeta ime mbte me lot e shkrete


edhe sa te vuaj kurr smund ta di
mbetem perjete me lot ne sy
mbetem pa shprese dua te vdes
per ty qaj naten deri nemengjes
Ndarja jone!


Valle a te humba pergjithmone
si u ndame pa lamtumire
kur me se shumti kisha nevoje per ty
ne momentin e veshtirenuk e di a eshte kjo ndarje
apo do te bashkohemi perseri
por e di se per momentin
mbetem te ndare me lot ne sy


ndarja jone me lendoi shum
tash spo mundem te bej as gjum
qdo dite e nate per ty lotoj
deri ne vdekje sdo te harroj


Nje nate ... me lot......


Nje nate isha ne vetmi
mendoja tere naten per ty
dhe vuaja qe ste kisha prane
qaja me zemer dhe me lot ne synje nate me dukej shum e gjate
te humba ty dhe jeten time
se di perse aq i pafat
me lot ne zemer dhe me kujtimedeshta kjo nate te zgjase me teper
e une per ty me shum te qaj
mos mendo se do te harroj
perjete ne zemer do te mbajkudo qe te jesh mos harro
se une te deshta dhe te dua
e di se do te vjen nje dite
qe edhe ti do te me duash mua


jeto tash e vetme dhe me poezite e mia
kujtom mua dhe ndenjat e mia
s e rendesishme per mua ishte dashuria
tash po me mbulon e zeza vetmiakujto sa lotet per ty i kam derdhur
kujto zemren si po me vuan
kujto te lutem sa te kam dashur
dhe doren qe tash per ty po shkruanmos e harro te lutem emrin tim
le te shkruaj elvis ne fletore
dhe asnjehere mos harro
se ty te kisha une dashnoree di se do te digjesh nga malli
dhe mua ti do te me kujtosh
por e ke veshtire qe te me gjesh
dhe plaget e zemres te mi sheroshkjo qe po shkruaj nuk eshte e lehte
se se kam lehte kur une vuaj
mos harro se te deshta me zemer
e tash poezi per ty po shkruaj


nje nate qe sduhet harruar
per ty shum kam vajtuar
per ty kam qare me lot ne sy
e di se e kishe patjeter shpinen me ma kthy
Shum vone......


Per qdo gje ishte shum vone
zemra me skishte sherim
kur e pashe se nje tjeter
kishte zene vendin timJeta ime sishte me jete
ajo kish marre tjeter ndryshim
nese me kerkon ti mua
tash do te gjesh veq varrin timkurr mos harro sa te kam dashte
mos harro per ty sa kam vuajtur
e di se tash jemi te ndare
por kurr me fatin un skam luajturtash vertete ste trakoj me askund
por e di se qdo gje ka marr fund
kjo jete ketu tash perfundon
zemra ime perjete vajton
E veshtire kjo jete


--E veshtire kjo jete e gjate
me batica dhe zbatica
ne zemren time me skan vend
vajzat qe jane lapericae veshtire kjo jete e gjate
me shum sfida dhe lendime
askush kurr nuk ka dashur
sikur deshti zemra ime


e veshtire kjo jete e gjate
me plage ne zemer dhe me lot
i denuar nga miresia
dhe nga i madhi zote veshtire kjo jete e gjate
pa enderra per dashuri
me lot ne sy e ne zemer
nga e renda tradheti


se di sa e beson ti
por tere kjo eshte e vertete
sdo ta dua askend ndoshta
sa te deshta ty ne jetefalja nje lot kesaj shprese
qe une ne zemer e mbaj
falja nje kujtim zemres
qe une per ty po qajfalja dashurine tende
atij qe e meriton
qe vertete te ka besuar
dhe qe shum te dashuronmendova se per ty jam
nje njeri shum i qmuar
por e pashe se vertete
rende ksiha gabuare di se keshtu jeta
shpesh here te mashtron
kurr nuk te bashkon
me ate qe e dashuron
Me zemer po qaj !


Nese nje dite me sheh si kendoj
dije se me zemer po qaj
ende per ty une po mendoj
dhe ne zemer ty po te mbajNese vjen nje dite qe te kujtosh
se te deshta me te vertete
mos harro se per ty e dhash
jeten time me lot te shkreteskam shum fjale per te pershkruar
vuajtjen time qe kam ne zemer
vetem dua te mallkoj ty
se ma ndyve shum rend kete emerkudo qe te shkosh nje gje kujto
se ke pas nje djale qe shum te do
se ke pase nje djale qe enderr te ka pa
dashuria jote ne zemer e ka vra
SA TE DESHTA!!!

te deshta ty pa asnje kufi
por jeta e tille me la me lot ne sy
me denoi zoti se une skam fat
kam plage ne zemer kurr sjam rahat


ndoshta dikush pyet perse.....
perse shkruaj shum pooezi
ky eshte nje fakt shum i vertete
rende deshtova ne dashurie di se nuk besohet kjo gje
por eshte nje gje shum reale
se ma theu zemren time
nje vajze e poshter tradhetarekujtoni se tash nga syte e mi
pikon pa ndale nje lot i zi
nje lot qe me prek thell ne zemer
vetem e vetem per nje femer


per fund te them dhe te ngushelloj
zoti i madh le te denoj
se une mjaft te kam mallkuar
aq sa dikur te kam dashuruarJetoje jeten si deshte vete
atje ne ate vend te shkret
atje ku as dreqi s'jeton
keshtu zemra ime ty te mallkon
Si humbet qdo shprese !


Si me shkon kjo jete pa ty
kur ne zemer ende te mbaj
si mundem te jetoj pa ty
kur vazhdoj ende me lot te qajsdi si eshte kjo vuajtje ne zemer
per nje lot per nje femer
per nje zemer per nje dashuri
kur ti me bere te renden tradhetikam nje lot qe me ka mbet
kam nje zemer qe don te vuaj
kam nje kujtim qe sme le te qete
per ty ende vazhdoj te shkruajiku jeta me la te vetmuar
mos harro te lutem sa te kam dashuruar
mos harro se ende te dua
dashuria jone kurr su harrua


kur jeta ime te perfundoj
dije se me ste dashuroj
dije se per ty me sdo te jetoj
ne boten tjeter do te kujtoj
Qendra e Dashurise........


Ne mesin e luleve
tash ka dale nje therre
sa te deshta ty tradhetare
sdo ta kuptosh asnjehereMa shembe jeten time
ne mesin e rinise
melae te vetmuar
ne qender te dashurisesi nje zjarr ne shpirt
si nje flake ne zemer
mendojsha se per mua
ti je e vetmja femer


lotet qe i derdha per ty
ndoshta nje dite kam me i ndale
por tradhetine qe me bere
zemra kurr sdo ta fale


me le te vetmuar me lot
ne qender te kesaj bote
askush nuk me lendoi keshtu
sikur dashuria jote


me fal qe detyrohem te them
tradhetare e mallkuar
se kete emer vete e zgjodhe
seepse e ke merituar


une me pare skam shkruar poezi
as me zemer as me kenaqesi
por prej dites kur ti e lendove
u frymezova te shkruaj per ty


me le nje vuajtje ne shpirt
me le nje plage ne zemer
aty ish qendra e dashurise
dhe ti ma ndyve ate emer


te deshta pa asnje kufi
sepse mendova se je e ndershme
mendova se je besnike
e embel dhe e paprekshme


kur nje dite te kuptosh
se ende per ty lotoj e qaj
eja te lutem pran meje
dhe keta lot ne duar i mbaj


nese dikush shkruan me deshire
me mire te thot ketu lamtumire
se une skam deshire te shkruaj
por me mire te shkruaj se sa te vuaj
Bota e loteve te mi

Nje lot qe dikur me ra
ne zemer me la nje pike
ne shpirt rende me ka vra
dhe thelle me nguli thike


kjo bote qenka krijuar
qe une te derdhi lot
dhe te pyes perjete
pse keshtu ndodhi o zot


kjo bote e trilluar
me solli vetem pikellime
me lendoi mua rende
e theu zemren time


ti tradhetare e mallkuar
e di qe keto si lexon
por e di se do te kuptosh mallkimin
vete enderra do te tregon


sa here per ty kam qare
sa here per ty kam vuajtur
te kam dashur sinqerisht
dhe kurr me fatin skam luajtur


sa here te kam besuar
sa here te kam enderruar
nesew ndojher te kam lenduar
mejher falje te kam kerkuar


valle pse skishe pas zemer
pse ma ndyve kete emer
pse me krijove mua lot
kete spo mund ta kuptoj dot


e di se tash je e gezuar
kete veq zemra ime ma thot
e di se per mua smendon me
mos harro ende te qaj me lot


ne kete jete te mallkuar
gjeta te renden tradheti
tash e kuptova se kjo qenka
bota e loteve te mia


ndoshta dikush pyet
pse tash vdekjen e kerkoj
pse te jetoj une valle
kur skam me per qka te jetoj


nje dite do te kuptoni
pse une shkruaj keto poezi
sepse nje zemer tradhetare
me la ne zemer te mbaj zi


kete qe tregon kjo poezi
e tregojne ne fakt lotet e mi
e tregojne se sa vuaj
dhe per kete poezi shkruaj
NUSE SHKON!!


Diten kur ti te behesh nuse
te lutem mos vesh fustan te bardhe
mos me dergo mua ftese
se une me lot smundem me ardhe


Tjetri do te pret para dere
tjetri do te kap per dore
tjetri tash do ti puth
faqet e tua si lule bore


une mendoj e qaj me lot
ma merr jeten te lutem o zot
ate qe e deshta po e martojne
nje tjetri nuse po ja dergojne


Nuse shkon te tjetri djale
zemra ime vdekjen kerkon
spaska me rende ne kete jete
se kur dashuria te deshton


loti pikon e kurr nuk ndalet
ne vendin tim tash vuajtja flet
kur te kujtoj sa te kam dashur
e si zemra me mbet tash vet


Nje zemer rende e ke thyer
nje zemer tjeter e ke gezuar
mos harro se shum me ke lenduar
tash kurr me skam per tu sheruarjeta qenke nje sfide e rende
te ben te vuash te ben te qashë
plaget smundesh ti sherosh
vetem me lot mbetesh ti lashëKur e dashurove ate njeri?
pse tash nuse te shkosh te nje tjeter?
nese kjo quhet nje tradheti
me lot te them Lamtumire dashuri e vjeter.

Varri im !!!!!!!!

Kur te kuptosh per vdekjen time
jetoje jeten ti me gezime
jeto me ate qe paske dashte
aq sa te deshti zemra ime


Nese nje dite te thone
se une per ty kam vdekur
kujto dashurine qe kishim
dhe doren qe te ka prekurNese nje dite te thone
se une jete kam nderruar
mos mendo se me sjetoj
nga ty rend jam lenduartash asgje me ne jete
ska asnje kuptim
do te vije nje dite kur ti
do te vizitosh varrin timpor nje gje mbaje ne mend
mos me sjell kurr ne varr lule
se une ende skam harruar
thiken qe ne shpirt me nguleme ike ne qastin e veshtire
kur kete gje fare se prita
mendova se je e ndershme
e se je tradhetare nuk e ditamendova se lotet e mi
do te zbusin ty ate zemer
por ti skishe zemer fare
ma ndyve mua kete emerte lutem mbi varrin tim
mos derdh aspak lot
une me nuk mund te ringjallem
kot ti lutesh ne zotjam ne jeten tjeter tash
se ti me dhe pushim
por zoti mos dhasht kurr qe ti
te vizitosh varrin tim
Ndenjat e forta


-U mundova qe te mes mendoj per ty
por smunda se ndenjat ishin me te forta
kur ne ty u dashurova pa mase
ne zemren tende mu mbyll porta


tash mos pyet pse jetoj ne vetmi
e din se ende per ty po mbaj zi
e din se per ty ende po qaj me lot
pse me denoi valle i madhi zot


sikur lulet qe presin diellin
dhe une aq shum ty te kam pritur
se je pa zemer dhe tradhetare
asnjehere se kam dituri lutesha zotit te me bej zog
te fluturoja neper hava
te arrija deri tek ti
se me mirrte malli me te pa


por kete zoti kurr sma dhuroi
e pa rrugen se ku me dergoi
e pa se kjo dashuri ska ardhmeri
vetem vuajtje lot dhe fat te zise di tash falje a te kerkoj
apo ende me lot te mallkoj
kujto njehere sa lot kam derdh per ty
aq here te vrafshin lotet e mi

Ti ne zemren tim engjell
qdohere ishe dhe shum te doja
kete qdohere ne takome
me gjith zemer ty ta thoja


mendo nje here sa te deshta
sashum te kam dashuruar
kurr se mendova se do te mbetesh
per mua engjell i kaluar..


Brenga qe sme le te qete
nuk je ti por dikush tjeter
ti je vetem nje engjell
qe me qeteson plagen e vjeter


ti je respekti dhe larg shpresa
ti je enderra reale e ndershme
ti je mikja ime e vertete
por mike e botes se rrejshme


ku je tani une nuk e di
me je afer apo ne largesi
ska rendesi,kudo qe te jesh
ne zemer afer mua do te me kesh,


T e them te dua jo nuk ben
se vetem me fjale do ta teproj
me mire zemra jote te ndjej
se sinqerisht te respektojnuk dua te humbas ty jo
si shoqe apo qofte si mike
edhe nese te dua sdo ta them
do ta mbaj fshehtesi moj simpatikeedhe nese ne enderra do te shoh
vetem zemren time do ta lendoj
do ta mbaj fshehtesin ne varr
se vertete shum te dashuroj


valle a mund te mos jete kjo dashuri
a mund te jete vetem shoqeri
sidoqofte koha le ta zbuloj
dhe e vetmja zemra dhe imja poezi
Dikur shum te deshta


_Dikur shum te deshta
ne rendin e pare
tash per mua mbete
poster ne kalendare


dikur shum te deshta
pa asnje kufi
ne zemer sme ekzistonte
pos teje tjeter dashuridikur shum te deshta
tash ste dua aspak
per ty me sme ben zemra
si dikur rrak -takdikur shum te deshta
tani te urrej
tradhtine qe me bere
ende n'zemer e ndjejmos mendo se si te deshta ty
kurr me sdo te dua
e ke shum gabim
se sje ajo qe mendon e thuamos mendo se te deshta
e sdmundem te harroj
tash ke mebte e harruar
per ty kurr me spo mendoj


Dikur shum te deshta
isha gati te jap per ty jeten
por fale zotit me kohe
e kuptova te verteten
Laj syte me lotet e mi!!!!

-Shiko jetes si po rrjedh
shiko lotin si me pikon
shiko zemren si me eshte nxi
askush kete dhimbje spo e kuptonnese nje dite ti e kupton
sa kam qare une per kete dashuri
eja te lutem vetem nej here
dhe laj syte me lotet e mimos mendo se e deshta ndarjen
mos mendo se deshta te vuaj
kete e bere vetem ti
por se di pse ende ne zemer te ruajmos u mundo te me mashtrosh
se tash eshte bere shum vone
se rruget tona qe ne kishim
tash u ndane pergjithmonee dio se keto fjale
tash ndoshta skane kuptim
e di se kjo jete '
nje dite merr perfundime di se per ty qaj
dhe vuan shpirti im
por kjo tash me ka marr fund
as vuajtja ska kuptimndoshta mendon
se ste kam harruar
por te dish se shum po gabon
se ne zemren time
emri yt i mallkuar
kurr me nuk ekziston
e di se do te vjen nje dite
kur ti do te qash per mua
dhe atehere do te kujtosh diten
kur te thash se te dua

'

e dise do te pendohesh
por me shum vonese
se ne zemren time
ti me nuk ben pjese


mos me qaj me lot te lutem
kur te kuptosh se jetopj ende n'vetmi
por eja nje dite tek une
dhe LAJ SYTE ME LOTET E MI...........
Pikon loti...........

Pikon loti pa ndale
nga dy syte e mi
zemra e mjere vuan
nga e zeza tradheti


pikon loti nga zemra
dhe kurr ska te ndalur
sa shum kisha gabuar
qe zemren ta pata falurpikon loti pa ndale
dhe shum me ben te lenduar
te di dhe te kujtoj ate
qe shum e kam dashuruarpikon nje lot i zi
dhe une te kujtoj ty
a e meritova valle
zemren me ma thypikon loti i syrit
pikon loti i zemres
ende une po vuaj
nga tradhetia e femresmos harroni asnjehere
se jeta ime ketu mbaron
nga tradhetia e rende
ende loti me pikon
I shikoj dy zemra duke u nda!!!


-E shikoj nje zog
qe fluturon ne hava
i shikoj dy zemra
qe jane duke u nda
i shikoj dy sy
me lot duke qa
pse ti e mallkuar
keshtu me ke vrae shikoj nje enderr
qe nuk eshte reale
e shikoj nje te vertete
tradhetin fatale


e shikoj nje shpirt
qe pa ndale vuan
dhe per te dora ime
kete poezi e shkruan
Te deshta ne heshtje!!!!!

-Te deshta ne heshtje
te tregoj spata guxim
kur te shihja me zemer vuaja
keshtu u dogj shpirti imte deshta ne heshtje
e kete kurr sta thash
fatin tim te humbur
ne meshire e lashte deshta ne heshtje
zemren time lendova
mbeta perjete te vuaj
kur kete se meritovate deshta pa kufi
te them nuk pata zemer
beso se ne jeten time
ishe e vetmja femerte deshta ne qetesi
me vuajtje e lot ne sy
me gjak ne zemer e shpirt
sa te deshta kurr se ke dit
Jetoje jeten !!!!!!!!!


Jetoje jeten si deshte vete
kujto per mua thuaj valle ku mbet
mendo njehere se ende te lotoj
deri ne vdekje kurr ste harrojjetoje jeten si pate deshire
kujto si me vrave pa meshire
kujto kete zemer qe e le t'vetmuar
dhe djalin qe shum te ka dashuruar


jetoje jeten si te tha nena jote
se mua me vrave per shum motmote
kujto njehere fjalen e pare
per ty une isha i vetmi djale


jeta pa ty tash eshte e veshtire
u ndame ne dy pa lamtumire
u ndane keta zemra pa asnje fjale
loti per ty kurr ska me u ndalekeshtu vete deshte te jetosh
smendove mua se do te me lendosh
smendove zemren se do te ma thesh
tash kurr mos qaj por vetem qesh


mbaje nje lot ne duart e tua
dhe mos me thuaj se ende te dua
mos me thuaj se te deshta
zemra mua tha si lule vjeshtate deshta ty pa asnje kufi
por jeta e tille me la me lot ne sy
me denoi zoti se une skam fat
kam plage ne zemer kurr sjam rahat


ndoshta dikush pyet perse.....
perse shkruaj shum pooezi
ky eshte nje fakt shum i vertete
rende deshtova ne dashurie di se nuk besohet kjo gje
por eshte nje gje shum reale
se ma theu zemren time
nje vajze e poshter tradhetarekujtoni se tash nga syte e mi
pikon pa ndale nje lot i zi
nje lot qe me prek thell ne zemer
vetem e vetem per nje femer


per fund te them dhe te ngushelloj
zoti i madh le te denoj
se une mjaft te kam mallkuar
aq sa dikur te kam dashuruarJetoje jeten si deshte vete
atje ne ate vend te shkret
atje ku as dreqi s'jeton
keshtu zemra ime ty te mallkonKur do te kuptosh????

-kur do te kuptosh
se per ty kam jetuar
kur do te kuptosh
se tash jam i vetmuar


edhe sa poezi une
duhet me ti shkruar
qe ti te kuptosh
se vertete te kam dashuruar


kur do te kuptosh
se pe ty derdha shum lot
mos me lut me mua
por lute te madhin zot


kur do te kuptosh
sa te kam dashuruar
veshtire e ke kete jete
vete me e kaluar


ike e shkove me nje tjeter
harrove dashurine e vjeter
harrove premtimet e tua
kur me thoje se te dua


se di tash a te mallkoj
a te them se ende te dashuroj
me mire te them se sje per mua
dhe kurr mos me thuaj se ende te duavetem nje gje te dish nga une
se ma ke bere zemren shkrum
se syte e mi te lotojne pa ndale
per ty une isha i vetmi djale


ndoshta vjen nje dite kur ke me kuptuar
se sa shum te kam dashuruar
dhe shpresoj ateher te mos jete vone
se rruget tona u ndane pergjithmone


vetem me thuaj a e ke kuptuar
se deshta me ty jeten me kaluar
edhe sa poezi duhet ti shkruaj
qe ta kuptosh sa te kam dashuruar
TI ME FLET!!!!!


-Une te flas seriozisht
e ti me flet fjale me bisht
kur un te therras ne emer
ti mua po me therret zemer


Une te flas me gjith respekt
e ti e kthen ne tjeter aspekt
valle a eshte kjo dashuri
kur askund spaska drejtesiti me thua se me don
por nje tjeter e shikon
kur kjo zemer rrah per ty
atehere mundohesh me mu kthy


mos me thuaj se ke zemer
se ti me duket sqenke as femer
ti nuk qenke ajo qe kam menduar
por nje dreqk e mallkuar


fjalet me bisht te une nuk zene vend
nese don tradhti mos prit as ne rend
mos i the zemrat qe jane te drejta
se ty te vret vete jetaSa më pelqen ....

Ne naten e heshtur
ne endrrat pa mbarim
kerkoja veç nje emer
flisja per dashurine

Kerkoja nje prekje
ndoshta dhe nje kuptim
vall si t'ja ve un emrin
vuajtjes ne shpirtin tim

Vall si ta quaj kete enderr?
po ndjenja çfar emri kan
po valle syte e bukur
si mundem pran ti kam ?

Do mundem valle ne zemer
te te hyj ngadale
qe dhe un te kuptoj
ç'eshte dashuri e pare

Do mundem valle nje emer
ketij shpirti t'ja kushtoj
qe dhe pastaj te them
Se... te dashuroj...

Pastaj do them ngadale
ne endrra un besoj
ndoshta dhe vec me sy
jete do te dhuroje

Nje jete plot me mall
me lule plot arome
nje jete qe kurre s'do shuhet
nga dashuria jone

Se jeta eshte vec lule
si yjet me shkelqim
ashtu si zemrat tona
do ruajn dashurine

Sa me pelqen kjo jete
kur ti me dashuron
sa me pelqejne lulet
kur jane plot arome...TRADHTARE!!!!!!!!


Tradhtare fajtore
s'meriton te flas
por meriton perjete
t'mallkoj e ne fund te vras


si pate meshire
nga une me u larguar
zemren time te pa fak
rende me e tradhtuar


do te mallkoj perjete
me lot te panale ne sy
dhe kurr sdo ta harroj
kete te zeze tradheti


tradhetine kurr sdo ta fale
se nuk jam si qdo djale
une jam nje njeri me zemer
qe vuaj me zemer e jo per emer


smundem te quaj shqiptare
por vetem tradhetare
se emrin time e ke ndyer
me le me zemer te thyer


sa te kam dashur ty
smundem kurr te harroj
se harroj as tradhetin tende
perjet do te mallkoj


Jeta ne mergim
jete e mire luksoze
por per shpirtin tim
eshte vetem denim


kur me digjet zemra
ndihet dhe nervoze
se shum me mungon
mua dhe shpirtit timjeta ne mergim
vertete ka shum pare
por ka veshtiresi
probleme dhe halle


kur te digjet zemra
per nje dashuri
ate vetem e ndjen
por kurr se sheh me syte mos me ngushellojne
per vetmine e zeze
sepse zemra ime
tash u nda ne dy pjesemos ma ndalni lotin
se smundeni me e ndale
kisha veq nje zemer
tash ate e kam falee di se kam gabuar
qe fala kete zemer
tash mbeta te vuaj
vetem per nje femerloti kurr nuk ndalet
zemraq kurr s'sherohet
sa te kam dashur ty
kurr sme besohetKur humbet qdo shpres!!!


-Kur humbet qdo shprese
une lutem qe te vdes
se skam me qka te pres
ne kete bote sbej pjesekur humbet qdo shprese
edhe zemra te thehet
loti pikon pa ndale
se dashuria me ste kthehet


kur humbet qdo shprese
ska me dashuri
sepse te mbuloi
e zeza tradhetikur humbet qdo shprese
kam humbur edhe jeten
se vone e kuptova
nga ti te verteten


kur humbet qdo shprese
ska me veshtire
ska me rende se ne kete jete
te humbesh te vetmen deshirezoti me ka denuar
fatin shum e kam kerkuar
por askund dashurine e vertete
skam mundur me e takuarnuk e di si te veproj
nuk e di si te jetoj
tash pa ty jam si i tretur
me lot ne sy kam mbetur


Mbi varrin tim
mendoje nje emer
mbaj mend se te deshta
me shpirt e me zemer


kur te vish te varri
mos me qaj me lot
vetem kujtom mua
dhe lutju te madhit zot


mbi varrin tim
mos vendos kurora
mos eja aty ne dimer
se me ka mbuluar bora


mbi varrin tim
t kurr mos u afro
vere doren ne zemer
dhe per mua mendo


mbi varrin tim
mos vendos asnje lule
se ende se kam harruar
rthiken qe ne zemer ma ngulembi varrin tim
do te qel nje therre
do te kujtoj se ti mua
ne bes me ke prer
Te dua Vdekje ....se skam shpres.


te dua vdekje tash
se skam me kend ta dua
jeta ime u ndal
e dashura seshte me me mua


te dua vdekje eja me merr
se duroj vuajtjen qe kam ne zemer
mjaft kam qare shum vjet
vetem per nje te mallkuar femer


eja vdekje se ty tash te dua
ne boten tjeter me dergo
lotet ne sy qe ende me rrjedhin
per jetesisht mi ndalo


kur te kujtoj sa kam vuajtur
kur te kujtoj sa kam qare
do te kujtoj jeten e rinise
dhe dashurine time te pare
Ska me te bukur se Vdekja!!!


-Ska me te bukur
se tash une te vdes
se humba qdo shpres
dhe skam me qka te presska me te bukur
se te vdes me nder
te mos vuaj me
por te di se kisha vlerska me bukur se vdekja
mua te me merr
te jetoj ne parajs
ndersa ti ne ferre di se jam i humbur
ne rruget e mia
e di se me shkatrroi
n'zemer dashuria


e di se skam me shprese
pa ty ka kohe qe jam
tash lutem dua te vdes
se kurr me sdo te kamkur me the te dua
ti kishe aktruar
e kishe thene kot
per te me mashtruar


largohem nga kjo bote
me nje mall me nje deshire
se pa ty dhe ne boten tjeter
do ta kem shum veshtire


pse????????????????? ???


-Pse me fale lot ne sy
pse me le pa gjak ne zemer
pse me le te vuaj per ty
kur s'ishe e vetmja femer


pse me lae te vajtoj
per ty te qaj perjete
me plag ne zemer jetoj
qetesin kurr pa e gjetepse me lae me zemer te thyer
pse e theve pa meshire
pse ti jeten pas ma ke kthyer
dhe ate me shum deshire


pse me fale lot ne sy
qfaj te pata tash me trego
pse te vuqj une per ty
pse sme tregove se nuk me do
nese nje dite e kupton
sa eshte rende te vuash pa faj
atehere vdekjen mos e kerko \
por edhe ti vuaj dhe me lot qaj
nese nje dite kupton zemren
zemren time qe te qan
kuto se per ty ende po vuaj
prej dites kur u ndame di se sdo t shoh me kurr
por edhe nese ndonjehere te shoh
per mu ke mbete e harruar
dije se atehere sdo te njohKur enderra me vdes!

Kur enderra me vdes
e une ende mendoj ne ty
smundem veten ta permbaj
dhe te qaj me lot ne sysa enderra me kan kaluar
per ty qdo nate pa gjum
ky me dukej fakt
se te dua shum


por ti keto asnjehere
nga une nuk i besove
ike diku larg
kete zemer rende e thevemendove se te tjetri
do te jesh e gezuar
e tash vajton e qan
se me duket dhe ai
te paska tradhetuarkeshtu ehste kjo jete
te tradhetosh sia vlene
se ate qe ia ben dikujt
edhe vete njehere e gjenemos mendo se jeta kalon
vetem me dedeshiren tende
ajo vdes atehere
kur tradheton ate qe te do me endjee di se ende mendon per mua
por mos mendo se ende te dua
ne zemren time je e harruar
e vdekur dhe e kaluarenderra per ty nuk perfundon
por zemra ime per ty me smendon
e di se ska kohe te mallkoj
por se kam lehte te t'harrojskam kohe te them se te dua
sepse nuk te dua me
ne zemer me mbetesh mallkim
qe po ta them me shum ze


se di perse te kam qare
kur se paske merituar
se di perse te deshta
perjete qofsh e mallkuar


lehte e kam ti gjej fjalet
por se kam lehte te shkruaj
e di se ishe nje dreqk e keqe
por ende per ty po vuajende te qaj me lot ne sy
dhe enderra per ty tash vdes
e di se jeta eshte e atille
dhe une tash mbetem pa shprese


mos mendo se je e lumtur
pse tash e don nje djale
se ke mbete e mallkuar
nga ai qe zemren ta pat falene vend se te me qash ,qesh
sepse ti ske fare lot
jeto lumturine qe e kerkove
e une mbetem vet ne kete bote


Shoqe e botes se rrejshme!!

-Te nderova dhe respektova
vetem pse ishe e ndershme
se dita se do te me mbetesh
shoqe e botes se rrejshme


te deshta pa asnje kufi
jo pse e kishe ate bukuri
por pse kishe shpirt e zemer
sikur ti kurr spash un femer


ste harrova une akoma
edhe kurr nuk do te harroj
e di se nje dite do te vdes
por deri ne vdekje te dashuroj


nuk e di tash se ku gjindesh
mikesha ime e perjetshme
ne zemren time do te mbetesh
e paharruar e pavdekshme
KUR BIE NE DASHURI.....Kur njeriu bie ne dashuri
ne qdo gje beson shum lehte
sepse dashuria eshte si nj qiri
edhe nese shkrihet ne fund diqka mbete


Pse qe nga biseda e pare me ty
mbeta une me shum shprese
u bazova ne fjalen e thene
se dita e mire shihet ne mengjes


Nese ti sme do le te vuaj shpirti im
se dashurine ndaj meje se ke ogligim
le te rrjedhe gjithqka si e shkroi zoti
me shprese se vjen nje dite e na bashkon loti


Nese ndihesh e lenduar
te lutem zemren mos ma fal
mirepo doren per te shkruar
te lutem kurr ti mos e ndal


Nese malli te kaplon
pa me thirrur mos e le
dije se ke nje njeri
qe te do ashtu siq je


Me fal nese te detyrova
te besh ate qe se deshte
zemra ime do te thahet
si kur nje lule vjeshte

TI JE VETEM NJE ENGJELL


Brenga qe sme le te qete
nuk je ti por dikush tjeter
ti je vetem nje engjell
qe me qeteson plagen e vjeter


ti je respekti dhe larg shpresa
ti je enderra reale e ndershme
ti je mikja ime e vertete
por mike e botes se rrejshme


ku je tani une nuk e di
me je afer apo ne largesi
ska rendesi,kudo qe te jesh
ne zemer afer mua do te me kesh,


T e them te dua jo nuk ben
se vetem me fjale do ta teproj
me mire zemra jote te ndjej
se sinqerisht te respektojnuk dua te humbas ty jo
si shoqe apo qofte si mike
edhe nese te dua sdo ta them
do ta mbaj fshehtesi moj simpatikeedhe nese ne enderra do te shoh
vetem zemren time do ta lendoj
do ta mbaj fshehtesin ne varr
se vertete shum te dashuroj


valle a mund te mos jete kjo dashuri
a mund te jete vetem shoqeri
sidoqofte koha le ta zbuloj
dhe e vetmja zemra dhe imja poezi

ME DETYROI ZEMRA TE SHKRUAJ

Nuk pata deshire te shkruaj
por me detyroi zemra
vuajtjet e saj qenkan shum me te forta
dhe plaget qe mi shkaktoi dikur femraMe detyroi zemra e lenduar
qe te shkruaj une kete poezi
dhe te them per here te fundit
lamtumire ti zemer tradheti


ti se meritove as lamtumiren nga une
kur e di zemra se te deshta shum
ti se meritova nga une urimin
as te uroj suksese e as pergezimin


ti e meritove vetem te urrej
per tere jete e mot
me te njejten menyre ta kthej
te denoj i madhi zot

ME FAL QE TE DESHTA SHUM

Me fal qe te deshta shum
qe per ty kalova shum net pa gjum
me fal qe te mora kohe
ndoshta me kurr sdo te shohe


me fal qe te besova shum
sepse une jam fajtore
une te deshta me zemer
e ti vetem per dy ore


me fal qe tash je me tjeter
por kete e deshte ti vete
nuk e deshte dashurine time
me tjeter e fillove kete jete


me fal qe te detyrova
te besh ate qe se deshte
zemra tash po me thahet
sikur nje lule vjeshte


me fal qe me sdo te mendoj per ty
e din pse ,se zemren ma pate thy
me fal qe me kurr sdo te shkruaj
se ti pa meshire me bere te vuaj


me fal qe me tjeter do te zevendsoj
se se meritove une te dashuroj
e bukur ishe por pa merite
me mua dalloje si nata me dite


me fal qe ne ty kisha shpres
me fal por tash dua te vdes
per here te fundit me dhimbje ne zemer
per here te fundit te pershendes

SI LULE PA AROME

Je sikur nje lule
qe nuk ka arome
se sikur nje deg
e nje lisit te njome

je ti sikur dielli
qe ne mengjes perendon
je sikur nje zemer
qe kurr nuk dashuron

je sikur hena
qe kurr drite nuk ka
je sikur nje arme
qe smundet me vra


je e hidhur sikur sheqeri
ske respekt sikur nderi
je e embel si pelini
si nje rrug prej shkembini


je si te gjithe ,je si askush
edhe ste dua edhe zemren ma djeg prush


mire une te njoh
por se di kush je
e di qe ke zemer
por sdi zemer a ke

e di se te dua si deshta perjete
e di se sme je ti dashuri e vertete

ky eshte nje fund qe tash po fillon
kjo eshte nje zemer qe me s,dashuron


kjo eshte per disponim
dhe te lutem me fal
se me hidherim e gezim
vertete zemra mu ndal


une vertete te deshta
por ti nuk me deshte
kur te thash te dua
te vetem heshte

si lule pa arome
per mua tash ke mbete
me mire te jem ne vetmi
se me ty ne ket jete
E QAJ KOHEN.

I qaj vitet qe me iken
sepse kurr me skthehen prap
e qaj kohen qe me kaloi
pa e shfrytzuar asnje hap


i qaj ditet e rinise sime
te cilat kurr si harroj
e qaj enderren qe e kisha
e qe tash me perfundoj


e qaj veten pse gabova
kur munda te mos gaboj
dhe diten kur u dashurova
kur gezimi im mer vuajtje filloj


e qaj kohen qe me skthehet
zemren time te thyer qe me nuk thehet
dhe lotet e mia qe ende pikojne
nuk kane me fuqi qe te dashurojneLARGESI E MALLKUAR

Ku je qe smundem te gjej
ku je qe smundem te takoj
perse veten po e genjej
perse zemren po e mashtroj


kush hyri ne mes nesh
pse jeta keshtu na ndau
pse fytyra me sme buzeqesh
perse syri aq shum me qau


perse zemra rende mu thye
kur te kerkova ty ste gjeta
perse fjala ime u genjye
perse me mashtroi jeta


askush se din sa te besova
sduhet te them se te kam dashuruar
pa dashur ne dy na ndau
kjo LARGESIA E MALLKUAR:KOHA QE DUHET MALLKUAR.

Koha qe smundet kurr me u harruar
koha qe duhet mallkuar
askush se diti ne kete jete
se une ty sa te kam dashuruar


me vjen shum keq qe padashur e them
fjalen e rende qe ne zemer me rri
te deshta me enderrat e nates se rende
e kete askush pos teje nuk e di


dikur shkruaja poezite e mia
me gjakun e plageve te mia ne zemer
tash serish vazhdoj te shkruaj
per te njejten femer


q me ndodhi mua ne kete jete
per ta shkruar smjaftojne fjale
mbani ne mend ju o njerez
se nga dashuria vuajti shum nja djale


vuajtjet e mia kurr smoren fund
ate qe e deshta me se takova askund
mbeti diku ne boten e denuar
mua me erdh koha qe duhet mallkuarSi te kthehem ne jete ???

Si te kthehem ne jete
asnjehere sdo ta kuptoj
se ti me le te vetmuar
me plage qe smund ta sherojsi te kthehem ne bote
me shum dhimbje e lote
me zemren e thyer
dhe me emer te ndyerSi te kthehem ne jete
kur me mungon ti shum
nuk mundem me te kem
dhe pa ty smund te bej gjumndoshta vjen nje dite
qe me sjell lumturi
por zemra ime e shkrete
ende mendon ne ty


kur shpresa te vdes
ke humbur qdo shprese
keshtu ndodhi me mua
kur ti me preve ne bese


ka kaluar kohe e gjate
ende per mua je e paharruar
por tash ne vend te dashurise
pa ndale jam duke te mallkuarNe mes dy zjarresh.

Kam mbete ne mes dy zjarresh
si ujk ne mes dy malesh
pa lot pa shprese pa jete
qetsine shpirtrore pa e gjetekam mbete une i vetmuar
si kurr se kam menduar
me vuajtje te thelle ne zemer
pa fat ,pa drite pa emerkam mbete ne mes dy deteve
si nje jetim ne vetmi
humba shpresat e jetes sime
kur humba te shkreten dashuri


me enderra ne vete shpresoj
a mundem serish te dashuroj
kete se di dhe smund ta di
se me shkatrroj e zeza tradhetiloti im kurr su shterr
token e madhe e bera det
e kuptoi tere kjo bote
se te kam dashur me te vertetska me jete pa dashurine
ska me enderra pa rinine
se te gjitha i humba ne jete
kur ti mua me le vetee veshtire eshte jeta por
ske qka ben tjeter
veshtire eshte ta harrosh
dashurine e vjeter


me lot te pandale ne sy
me zemer te ndare ne dy
me humbi mua keshtu jeta
se ti nuk ishe e vertetakeshtu vjen fundi ne bote
me dhimbje plage e lot
me shprese te genjyer
mbetesh me zemer te thyerkeshtu dhe une kam mbete
e smund te jem i qete
qetesine zemra ime
ende se ka gjete


e kur ate do ta gjej
vertete nuk po e di
e di se jam i vetem
me lot edhe pa ty .


Vazhdo rrugen tende

Vazhdo rrugen tende
koken mos e kthe
do te vdes per nje puthje
qe kurr nuk ma dhe


vazhdo rrugen tende
mos kthe koken mbrapa
sepse zemren time atehere
do te vesh ne kllapa


kudo qe te shkosh
ndoshta gjen gezim
por mos shpreso se kurr
te une me ske kthimtere jeten e gjate
do te jesh e mallkuar
me rendime ne jete
dhe shum e vetmuarvazhdo rrugen tende
shko ku je nisur
sepse fatin tend
vete e ke qendisurAsgje tash ska vlere...

-Asgje tash ska vlere
mbet zemra ime e mjere
skam lot me as te qaj
vetem ne zemer te mbajasgje tash ska merite
se ishe pa zemer e shpirte
ike e me le me lot
do te denoj i madhi zote di se keto fjale si sheh
ate qe i shkruan fare se njeh
e di se tash me ke harruar
por mos harro se te kam mallkuarmallkimin per ty asnjehere se ndala
sepse zemren time ty veq ta fala
por ti ike e me kurr su ktheve
kete zemer te mjere ne dy pjes e theveti fal gabimet tua nuk ben
se vetem do te bej mekat
kete aspak se ke merituar
se me le mua si nje te ngrat


ndoshta tash je e penduar
por une nuk e di
vetem e di se duhet te mallkoj
pse ti me bere tradhetishko ka te shkosh mos harro nje fjale
se shum te deshti ty nje djale
te dehsti nje djale hiq pa hajgare
vetem pse ishe vajz shqipetare
EEJTE4JANAR2007123456789101112............

EEJTE4JANAR2007123456789101112............Enter supporting content here
 

KUSH MALLKOI FATIN TIM?!

Kush e mallkoi fatin tim?
qe me la vete si nje jetim
dhimbjet ne zemer ti mbaj perjete
fatin kurr mos me e gjete!!!kush mallkoi enderrat e mia
qe te shuhet dashuria?!
dhe te ndjej ate qe se kam ndier
por prap te mbes me zemer te thyer
kush mi varrosi shpresat e jetes?!
e fatin tim ja solli vetes!
duke menduar se triumfon
nese nje zemer te paster lendon
nese ekziston nje zot
te gjeje zgjidhjen qe se gjej dot
te gjej fajtorin dhe ta ndeshkoj
qe kjo bote kete ta kuptoj...kush mallkoi fatin tim?
qofte mallkuar per qindra mote
sepse me la mbyllur te jetoj
i vetmuar ne mes te ksaj botelotet qe i kam ne sy
e qe po me rrjedhin per ty
askush me duket spo i kupton
se dhimbja ne zemer ende   vazhdon!!!nese nje dite qendiset
nje kurore me lule gjaku
le te kuptojne gjith bota
se tradhtarit i kthehet haku...asgje   qe ke bere ne ket bote
qofte mallkim edhe me fjale
nese gjith ta falin kete
vetem zoti kurr s'ta fale...


ZJARRI QE NUK SHUHET!


Kam ne zemer nje zjarr!
qe kurr nuk po me shuhet
kujtimi yt i embel
ne zemren time po ruhet...Per ty mendoj qdo nate
per ty mendoj qdo dite
malli ne zemren time
po vjen duke u rritenese ti me kupton
te lutem me trego
a duhet te kem shprese per ty
apo pergjigja eshte jo?!zjarri qe nuk shuhet
qdo dite e qdo nat..
me lendon   ne shpirt
dhe ndihem i pafat...ku je tani valle ?
te lutem me thuaj
nese e kupton dhimbjen  
sa eshte rende te vuaj...pse spo me shkruan me leter
a harrove endrren e vjeter???
a harrove qka bera per ty ???
qe tash me lae me lot ne sy!!!kujt t'ja fali tani ?
une kete zemer
kend ne vendin tend?
ta therras ne emer?!kujt ti besoj tani
qe besa me tradhetoi?!
kujt ti them te dua?
kur kjo dashuri me lendoilexo te lutem keto fjale
qe ti shkruan nje djale
me shpirt e me zemer
vetem per nje femerpremtimet e tua
kishin qene veq fjale
per zemren qe theve
zoti nuk ta fale...shpesh ndalem e mendoj
pa ty si te jetoj
kur te deshta teper
tash si te vazhdojpor e kam te qarte
se vazhdim nuk ka
per mua gjithqka mbaroi
qysh se kurr s'jena paedhe pse sme sheh si vuaj
kujto lotin ne fytyren time
dhe mendo sa eshte e rende
te jetosh me mashtrime!!!
te lutem me zemer e lot
ty o e madhe perendi...
leshoje sa me shpejt nje shi...
dhe shuaj jarrin ne syte e mi
Nese nje dite martohesh...


Nese nje dite martohesh
te lutem mua mos me njofto
plaget qe ende i mbaj per ty
me shum te lutem   mos mi trazo...
vetem dua te jesh e lumtur
dhe e gezuar e me shum fat
kjo me dhemb shum por qte bej
dua qe ti   te jesh me fat...te lutem mos me dergo ftese
se s'mund te marr pjese ne martese
kam ende nje plage te rende ne zemer
qe me humbi perjete   qdo shpresemos me kujto mua atehere
dhe tjetrin mos e mendo ne vendin tim
por mbaj ne mend   se une s'mund te harroj
edhe pse pa ty tash mbeti shpirti im
me zemer te uroj shum fat
ne jeten tende te re ...
por mos e harro   diten
kur per se gjalli me shtine ne dheshum kam vuaj per ty ,shum
kete s'mund ta dish as ti vete
kjo eshte deshmia se te deshta
te deshta shum me te vertete....nese kur te martohesh ti
loti nga syte te pikon
kujto pak kete zemren time
e cila ende per ty mendon...!kujtoj dhe lotet e mi qe kam
e te cilet su ndalen kurr
kujto se zemra ime e mjera
po digjet pa ndale sikur furre....nje gje te vertete e kuptova ne jete
se ne kete bote s'ekzistojka meshira
kjo solli lotet dhe vuajtjet e renda per mua
dhe keto kohera te veshtira...!!
Nese nje dite martohesh
do te ndjesh nje ze ne zemer
por ti vazhdo e mos u deshpero
se ai ze te therret ne emervazhdo festen tende te madhe
qe me mall ndoshta e ke pritur
qellimin qe e paske pase
me ne fund e paske arritur...e tille o shoke qenka femra
ajo qe i ndan dy zemra
ajo qe te le lote ne sy
dhe me kurr s'mendon per tyajo qe te ben te vdesesh per te
dhe lot te pandale ti kushtosh
enderr te pafund   dhe vuajtje
per te qdo dite te perjetosh...
ndoshta tash eshte shum vone
qe une i shkruaj keto fjale
se tash ndoshta je martuar
dhe jeton me tjeter djaletash asgje nuk di per ty
vetem keto fjale zemra ti thot
se ende nuk te kam harruar
se zemra ime beson ne zot
DASHURIA E   MALLKUAR!


Mu   vendos ne zemer,
nje enderr e trishtuar
dhe ndodhi nje befasi
ne jete e paperjetuar!Sikur ty te njoha
ashtu edhe me ike
pa te pare asnjehere
ne zemer zjarr me pike...Nuk kam qene i mvarur
te jetoj prej teje
por as ti ske qene ashtu
e mvarur prej meje


mirepo kjo esence
ketu sbente pjese
sepse une me ty
doja te bej martesenuk   e di qka ndodhi
se di pse u largove
kishe ndonje brenge tjeter ?
apo nuk me besove !?kete gje asnjehere
nuk munda ta kuptoj
por kuptova se zemra jote
kurr sme dashuroj
te deshta,te dashurova
pa asnje kufi
e tash qe ti u largove
thuaj se s'eshte tradheti?!
e mendova kete jete
si nje gje reale
por kjo paska qene,,Asgje''
vetem semundje fatalekush e mallkoi valle ?
kete   dashuri qe ndjeja   per ty
kush me lendoi ne zemer
qe te mbetem me lot ne sy?vetmia qenka e rende
semundje qe s'ka sherim!
kur ty te kam ne zemer
por jo ne shpirtin tim!


Lutem per ty me zemer
dhe te therras ne zemer.!
mirepo jam i vetmuar
ne shpirt shum i lenduar
Lutem per ty qdo dite
malli vjen duke u rrite
dhimbja vjen duke u shtuar
me lot jam duke te kujtuar
Ka kohe qe ste kam pare
e di qe jemi te ndare
na ndane kjo largesi
dhe me shton mall e merzilutem per ty   dhe mendoj
se nje dite do te takoj
do te takoj dhe te tregoj
se vertete te dashurojme shkruaj te lutem leter
por jo si heren tjeret
vetem trego a me don
dhe per mua a mendon ?lexoj letrat e mia...
dhe kupto sa e rende eshte vetmia
kupto se kjo jete pa ty
qenka vetem lot ne sy !kur vjen nata une te vajtoj
kjo vetmi   afer me shoqeroj
kur vjen mengjesi kam lot ne sy
e veshtire qenka kjo jete pa ty!
nese keshtu kjo vetmi vazhdon
dhe zemra ime ty ste takon...
mos u mundo te me ngushellosh
por varrin tim do ta takosh
per ty do te jem i vdekur
ne shpirt e zemer perjete i djegur
ne enderrat tua perjete i shuar
ti mos harro sa te kam dashuruar...
por une ende kam shpres
dhe me force mundohem e te pres
shpresoj se do te vjen dita
qe ne preherin tend te vdes ...
edhe nese ndodh keshtu
pyet veten a me ke dashuru
pyet veten se kush me vrau???
kjo largesi qe nga ti me ndau!!do te isha njeriu
me i lumtur i kesaj bote
nese vetem njehere, per fund
me ledhaton dora jote....GOCA E KAQANIKUT.

Sot po shkruaj per ty
moj vajze KAQANIKASE,
shum djem i le me lot ne sy
dhe shum zemrat i plase,


pse keshtu po vepron
trego nese ke arsye
e kuptoj une se dashuria
kurr ska me te ra mbi kryeme fal nese ofendohesh
nga fjalet qe do ti them
por nese te duhen keshilla
une ketu qdohere do te jemsme dukej e veshtire te duash
nje vajze te Kaqanikut
por me veshtire ishte te kuptosh
se paska qene vajz e nje armikutE bukur je dhe ska dyshim
per ty vajze KAQANIKASE,
por arsyeja pse une shkruaj
ekziston bashk me ca shkaseti njehere e deshte nje djale
dhe shum shpejt ate e tradhetove
pabesi ne zemren time
dhe meshire te madhe krijovenuk deshta dhe sdua te mallkoj
se sme perket mua kjo dashuri
vetem nje gje dua te tregoj
se nuk eshte lehte te lendosh me tradhti


shpresa qe une kisha
per nje qast mu mbyt
kur e kuptoi zemra
se nuk jam fati yt...


Gocë e Kaqanikut
mendo per nje dite
se nuk eshte e lehte
nje shekuj me te pritevere doren ne zemer
dhe behu e ndershme
mendo se je nje femer
e bukur dhe e vlefshme


mos i shiko tjeret
qe rinin shkatrruan
por shikoj te vertetet
qe dashurin e shijuante them se une te urrej
kjo s'eshte e vertete
te them se une te dua
ska kuptim ne jete ...te them se te kuptoj
vetem do te genjej
se vertete ste kuptoj fare
arsyen spo mund ta gjej


Vajze e Kaqanikut
eshte e bukur si hena
mirpo bukuria jote
eshte si mekatet e rena


ska vlere te kesh ne jete
vetem njeren,bukurin fizike
por te kesh bukurine shpirterore
per dashuri te mos kesh lloj frike


dashuria vjen kur se pret fare
por leri avanturat e tua
trego veten si nje shqiptare
dhe thuaj me zemer te duavalle a din te duash
me shpirt e me zemer
trego se sje katile
por je vetem nje femer


trego se ke ndenja
te duash dhe te respektosh
per nje njeri te vertete
edhe jeten ta dhurosh.


mos e shfrytezo trupin tend
sa je duke ndjek shkollimin
se keshtu e humb nderin
vleren tende dhe mesiminmos dil ne mes te dimrit
veshur me miniqa,
se mesohesh ne shkolla...
e jo neper kafiqaGoca e KAQANIKUT...
dikur ishe me emer
kishe ndenja per dashuri
ishe e ndershme si femerper vajzat Kaqanikase...
eshte vetem nje fjale
as dy minuta te ores
nuk rrine veq me nje djale


Sja vlen te flas per gjitha
se sjan gjitha njesoj
por pasi jane keshtu shumica
pakicen ne toke e rrezoj


per fund kerkoj falje qe fola
per vajzat e KAQANIKUT
ndoshta edhe do ta kuptojne
se keto jane fjale te nje mikutNE MESIN E LULEVE PASKA DAL NJE THERRË!

S'deshta tu jap kritika
por e fola te verteten
nese nuk binden ata vete
le ta shkatrrojne jeten
Qani syte e mi
qaj ti zemra e mjere
ne mesin e luleve
paska dale nje therreZe mra ime mjera
tash nuk gjen sherim
lotet ne syte e mi
tash me skan pushimdo te vuaj per ty
sa jeta e moti
por mos mendo kurr
se do te me ndalet lotiper ty do te qaj
aq sa dhe kam qare
me lotet e mi
shum lule kam thareme dole ti nje therre
kur mendova se je lule
ne mes te zemres sime
thik te mprehte me ngule
KARVANI I DASMES!!!


-Nje karvan veturash
prane meje kaloi
vetura e fundit
te kembet me ndaloiu mundova te shoh
se qka ka ne brendesi
por nda dritaret e errta
smunda te shoh njeripa prit e pa kujtuar
u hap dritarja e saj
aty e dashura ime
qante me lot e vaj


e kishin bere nuse
po e dergonin te nje tjeter
per te me bere qe te qaj
per dashurine e vjeterkunder deshires se saj
ate e kishin martuar
por se kuptova arsyen
pse mua mos me me treguarme veshtire se kurr ne jete
ne ate qast u ndjeva besoni
ate qe me se shumti e deshta
ne tjeter vend ta martoni


lot nga syte e mi
vuajtjet thelle ne zemer
njehere ne jete pata
besim ne nje femer


tash besa qe kisha
perjete perfundoi
enderra qe e pashe kaher
per nje qast mbaroikurr nuk e mendova
nje ndarje me lot
qe tjetri ne vendin tim
ty te behet zot


nuk kam me funqi
une per me jetuar
kur te dashuren time
jan duke e martuare martojne per djalin
qe ajo se do
te lutem e dashur
mua me harroharro se te deshta
une njehere ne jete
jo per avantura
por me te vertetee tash u tradheova
nga familja jote
ma kane nxire jeten
per shum e shum motete them udha e mbare
beso smundem te them
te largoj nga zemra
smundem te mos kemte mendoj ne perqafim te tjetrit
sdua as me menduar
sepse zemren time
me shum kam me e lenduar
Karvani i Dasmes
rrugen e vazhdoi
e dashura ime
me lot ne sy shkoiprinderit e saj
kane bere nje mekate
me lane mua ne vetmi
si nje njeri sakatee martuan ate qe deshta
per nje njeri tjeter
mbeti dashuria jone
veq e shkruar ne leter


smunda tu bej balle
loteve te mi
smunda ta harroj per nje qast
kete dashurimbeta qe te vuaj
per jete e per mot
me dhimbje ne zemer
e ne sy me lotmbeta te mallkoj kohen
kur te pata takuar
mbeta te mallkoj ata
qe me tjeter te martuante martuan pa te pyetur
dhe nuk kishin fare meshire
me detyruan qe me zemer
te them e dashur LAMTUMIRE....Mendova se per ty une
jam i vetmi djale
u ndame pa pritur fare
dhe pa asnje fjalePer heren e fundit
ta le nje amanet
nese me sheh enderr
ne emer me therretnese te linde nje djale
leja emrin tim
per dashurine tone
ruaje si nje kujtimpor mos i trego
askujt per ne
as per kohen tende
kur ke qene e re


mos i thuaj askujt
se e ke dashur nje djale
e prinderit e tu
juve ju kane ndare


mos i trego askujt
se te kam dashuruar
se edhe ne varr
ke me me lenduarune smund te harroj
por ti te lutem me harro
jeto jeten qe ta imponuan
me ate qe nuk e do
MOS E PRANO VDEKJEN

Mos e prano vdekjen
nese je e vetmuar
mos e harro zemren
qe shume te ka dashuruarMos e prano jeten
me vuajtje e pikllime
mos harro kurr
sa te deshti zemra imeMos e prano lotin
nese mbi ty pikon
mos e harro zemren
qe ende te dashuronMos e prano tjetrin

kur me ke ne zemer
mos harro se per mua
ishe e vetmja femerMos prano ngushllime
nga ata qe te tradhtuan
mos harro lotet e mi
qe shume per ty pikuanNdegjo zemren time
po te thote te verteten
se per ty jam gati
qe ta jap dhe jeten

EDHE SA TE VUAJ

Edhe sa per ty te vuaj
edhe sa te jetoj me lot
edhe sa jeten te jetoj
pa lumturi ne kete bot

Edhe sa do te vuaj me zemer
edhe sa do te em i vetmuar
edhe sa kohe do te kaloj
ta kuptosh sa te kam dashuruar

vuajtjen per ty e dashur
kurr per jete nuk e ndale
por tradhetine qe me bere
asnje here nuk do ta fale

edhe sa te qaj me lot per ty
edhe sa duhet te lotoj
edhe sa duhet qe kjo zemer
pa nje shprese te mos jetoj

a nuk mjaftoi tere kjo kohe
a nuk mjafoi nje perjetesi
a tu duk pak zemra e vrare
qe u djeg per nje dashuri

edhe sa per ty te jetoj
kur shpresa kurr nuk vdes
shpresa me vdes e fundit
e une ende do te pres

do te te dua ende vetem ty
do te ruaj ne zemren time
kur do te mendoj se ste kam
do te jetoj vetem me kujtime

edhe sa te jetoj me enderra
edhe sa te jetoj me zhgenjim
kur te dhashe besen time
per ty po vdes shpirti.

ZEMER DIGJEM E KALLEM

Ty te kerkova edhe pas ndarjes
por askund nuk munda te gjej
tani nuk e di ken ta mallkoj
ken duhet tash ta urrej

zerin tend te embel e mendoj
por smundem te them se ste degjova
e pashe se ishte vetem nje nate
qe ty atehere te enderrova

jeto jeten si te ka hije ta jetosh
por jeto me ate qe te dashuron
mos e ben gabimin qe nuk ka permirsim
se te deshti shum ty shpirti im

behu mjeke e plagve tua
te kaluaren qdohere e kujto shum
dhe mbaje ne mend kete zemren time
se vetem ty te dehsti shum

ndale lotin ne sy kur te pikoj per mua
mbaj mend kur te thash te dua
mbaj end se me nuk jetoj
por ende ty te dashurojMENDO SE..

Mendo te lus perpara
mos merr hap te gabuar
se ti je ajo vajza
qe shum e kam dashuruar

nese me vone me kthehesh
mua me sme gjen
kete dashurin time
me para kurr se blen

sdo te me gjesh mua
por do te gjesh vetem lot
do te kuptosh sa te deshta '
dhe sa te dua sot

ishte mire me qene
ti ne jeten time e para
se edhe nje jete qe jetuam
mbetem me rruget te ndara

kur une me ty isha
ne tjeter mendje skisha
vetem nje dashuri
qe me beri te mbaj

NGA ERDHE

Nga erdhe ti moj e dashur
nga erdhe qe ste pashe
a syte e mi po me bejne
apo ne dashuri rashe

as qe e prita kete ndodhi
nga pike nga erdhe ti
nuk po mundem te di
nga me erdh kjo dashuri

ne zemren time
u ngjallen emocione
kur ty aty prane meje
te pashe se si djellone

kam nje zjarr ne zemer
askush smund ta shuaj
kam frike se ti po digjesh
se brenda po te ruaj

me erdhe nga mbrapa
sikur ne befasi
te deshta te kem afer
te ndjej nje dashuri

qka te them te zoti
ne duar a te mbaj
a te leshoj pergjithmone
dhe nga zemra te ndaj

ENDERRA

enderra ime u fik
ty me jo nuk te shoh
nese ndonjehere me kthehesh
kurr me sdo te njoh

nje enderr per ty shikoja
dhe kurr nuk te tregova
se me zemren time
sa fort te dashurova

enderra ime u fik
shpresa e vetme ne jete
dashuria e parealizuar
qe e deshta me te vertete

tash e shoh te vetme nje
enderr te rende pa ty
se ate dite kur me ike
nuk te pashe me kurr me sy

vetem nje gje ne mend mbaj
dhe me lot kurr mos me qaj
se ne jeten time ti
ishe e vetmja dashuri

TE DESHTI ZEMRA

te deshti zemra ime
si nuk deshta kurr
per ty fala jeten
dhe e bera gur

te deshti zemra ime
per nje dshuri
te deshti shpirti thyer
te dua perseri

te deshti zemra ime
sa se kam besuar
se tash per mua mbetesh
nje vajz e paharruar**Nje Enderr**

Nje enderr e nates
me zgjoi nga gjumi
po me rrjedhin djerset
sikur rrjedh lumi.

Nje enderr e bukur
me ty pran teje
te perqafoj fort me duar
dhe s'mund te ndahem prej teje

Nje enderr e nates se erret
ra si hije ne mesin tone
dhe nje dashuri te pathyer
ajo e theu pergjithmon.

Nje enderr e pash me ty
nje enderr te gjate dhe me lot
ti me ike pa LAMTUMIR
dhe u trete ne kete bot.

Nje enderr qe dikur e kisha
me nuk e kam kurr per jete
nje dashuri qe ty ta fala
ajo me humbi pergjithmone.

Nje enderr me gjak te plageve
nje enderr me lotet e syrit tim
nje enderr qe vetem ty te kisha
tani me mbeti plage pa sherim.

KUR TE TAKOJ KETU?

Kur te takoj perseri
per mua vetem ti je dashuri
kur te takoj edhe sa te pres
eja eja mos me le te vdes

Do te vazhdoj te pres akoma
dhe me zemer dua te takoj
nje dite do te them ne sy
se vetem ty te dashuroj

do te prees sa nje jete
te takoj ne realitet
se dashuria e vertetet
nuk lindet vetem ne net

do te pres me duar hapur
dhe ty do te perqafoj
me duart e mia te zjarrta
belin tend do ta shtrengoj

ndoshta kete do ta lexosh
ndoshta te gjithe do ta kuptosh
kete e shkruan zemra ime
qe nje dite ndoshta do ta dashurosh.
Un kur dola ne sokak
pash dashnoren qe kam
dasht kur ja pash unazen
ne dor lot ne faqe po me
shkojn prej meje osht largu
me tjter ken osht tu shku
edhe kurr te rritet kurr skam
me harru..
Pa ty jeta nuk osht
jet ne vet mi un kam bet
edhe niher dua met pa kur
te vdes sdua as kush me qajt
si femi e dojsha jeten po
ashtu edhe ket bot kur u rrita
e kuptova se dashnija me shkoj kot
më mbarojn fjalët ende pa filluar
për plakën prostitut që gjat kam për ta kujtuar
tek obori u mblithte pleqëria
bënin rradh për tek respija

çna murr ftyrën tan mahallës
dul kojshikja në park të shkollës
e kapi zija tan pleqrin
pse nuk mendon pak për dashurin

e thinjur jam por jam puntore
seks si unë nuk bëjn gocat prore
e rudhur jam por jam e bukur
dhe sa tjerë kam për ti skuqur

kështu na thoshte plaka rëspi
tradhëtoni grat se ata janë për në shtëpi
se kjo jetë do ju dal falc
buzët e mia mos me i pac

çna u prish tan burëria
e kishin mendjen tek tradhëtia
trima të hershëm atë ditë sgjeta
veç bureca të shum ngjyrta

çe le gruan vetëm mor i zi
për një plakë të thinjur për një rëspi
çdon ajo grua ti mor budalla
kur me një plakë po bën sefa

unë e di çështë orgazëm
thoshte plaka duke punu me kazëm
mua më dashurojnë plot sa vet
se dashurin e thur dhe e tret

e virgjër sjam por kam vagin
kam mirnjoje për mardhënjin
jam e plakur por jam shajtane
me të pas në dorë të bëj fiks për fare

historia kështu vazhdon
rrjedh e rrjedh në pasion
pa fillim e pa mbarim
sdi dhe vet sa ka kuptim

edhe pak

jak o natë e mos mbaro
perlen time mos e largo
mos ma mer xhevairen
më ler të puth në çdo vënd

vështrimi i saj engjëllor
jeta e saj në shtrat me të tundues
çti bëj unë i shkreti dredhalakes
si ta lejoi të shkoi pas kësaj nate

zëri i saj më zgjon efsh
ndez çdo qeliz në trupin tim
ah dhe kjo mua mu desh
të jem i varur nga ti e pa zemrim

kur të pash të zhveshur
ishe bor e hedhur
kur të pash në shtrat
ishe shkëndi e zjart

të preka e të putha
ku desha vet
ti kafshofa buzët
e kjo zgjall lezet

çtë bëj unë i ziju
kur do vjen agimi
çtë bëk pas ksaj nate
kur ti të tërin më kalle

të kafshova si fik
të gëlltita e stë lash çik
shija e saj sdua kur të ik
edhe nëse do më lësh e do më kesh armik

mbylli syt e më ëndëro
unë gjithmon do jem me ty
mos mendo se ke bër mëkat
por ke bër me një djal dashni


harova

më erdhe si një dallëndyshe
dhe bëre fole në zemrën time
më le pa fjal zëri yt i ëmbël
dhe të lash të më sundoje mua
duke haruar se ti shtegëton dhe më haron

më erdhe si një trëndafil i kuq
dhe zemra ime ju bashkangjit aromës tënde
duke haruar se vjeshta vjen
e ti do vyshkesh e unë do të mbes pa y tëmblën

më erdhe si një shkëndi
flakrove dhe ndeze qiri
ma rrëmbeu zjari mendjen
dhe unë përsëri harova se ti do të tretesh

më erdhe si rrush
të bëra ver e më bëre prush
më bëre trim e më dehe mir
sa të harova t'gëlltita e të sosa

e mënëfund
hëna ma rëmbeu dritën
e unë u trëmba nga erësira
e hiravo dhe fjalët që ti shkrova

më fal por harova

zemra në thellsi të oqeanit

i haruar në ëndrat e tua sdua të jem
i vtmuar sdua të ndihem
dua të ndëgjoi tinguj gitare
dua deri në vdekje ta kem këtë romanc

dua ta shoh trupin tënd të zhveshur
dua ta ndihej trupin tënd të nxehur
dua të puth e të prek lëkurën tënde
dua ti prek flokët e të dehem duke i par syt e tua prorebizhu për tabu

një bizhu në gjoksin tënd të bukur
e më i shtrejt se floriri
një tabu tek syt e mi
si në gdhir të mëngjesit

një piktur abstrakte
e pikturuar mga zoti veç për mua
një krijes interesante
që më skllavroi dhe më mësoi të dua

çdo kund ku shkel këmba jote
nxijer gjallëri e bukuri
hap diert e parajsës
çdo hermoni në trupin tim i fal dashuri

alternativa drejt dashurisë së virgjër
cenuar me mortie për zhurm apo për heshtje
i zhveshun lakuriq për ty duke sokëllisur
i qetë dhe i lumtur ndihem vetë atëher kur jam pran teje

si petal trëndafili
dhurat për perëndi
i tretun e i mekun si qiri
bizhu për tabu për ty
"MOS HARO SE KUSH TE DESHTI"

MOS HARO SE KUSH TE DESHTI
MOS U BAN I PA SHPIRT
DASHURIA JON KU VAJTI
XHER NE QIELL PO ARIT
ATE DIT KUR U LARGOVE
TRUPIN TIM PO E MBULON ZIA
MOS PYET KEND SE DO TE PENDOHESH
SE ME KA VDEKUR LUMTURIA

SHTRIMA DOREN PER HER TE FUNDIT
DHE MBAR RRUGA TE QOFT KA SHKON
DO TE VDES NGA DASHURIA
KUR NJE QYQE DO TE KENDON
AJO PER MUA DO TE VAJTON


"ATE QE E KAM NE ZEMER DO TA SHKRUAJ"

DIKUR LARG NE RRUG PA KTHIM
DO TE LARGOHEM ME PIKLLIM
DO TE ZHDUKEM PER GJITHMON
E KUR ZDO TA HAROJ DASHURIN TON

DO TE PYESISH PERSE U LARGOVE
PERGJEGJEN KUR ZDO TA KUPTOSH
DO TE BEHESH NUSE E DO DASHUROSH
MUA ME GJITH KUJTIMET DO TE ME HAROSH
KUR TE LIND DIELLI E TE PERENDOJ

XHDO DIT LULE TY TE DERGOJ
NE PRANVER KUR DALLENDYSHJA FLUTURON
NE DRITAREN TENDE I LESHON
ATE QE E KAM NE ZEMER DO TA SHKRUAJ
TE TREGOJ SE SA SHUM TE DUA

DHE SA SHUM PER TY PO VUAJ
DO TME MER MALLI TE TE SHOF ME SY
DO TME DIGJET ZEMRA
TE RI TE BISEDOJ E TE SHETIS ME TY e   filluam   dashurin te dera e shkolles kur te pash per her te par libri me ra prej dores emrat ton i kemi shkru ne fund te feltore une gjitmon te rrisha pran e iksha prej ores As   si djell e as si han,dot kisha qef te kem pran,e mallkuar ishte kjo bot, edhe jeta osht e kot,a dot te helmohem,,ndoshta dot gezohesh,kur tme she te vdekur ndoshta dot pendohesh,pse jetojsha ne ket jet,nuk besojsha qe me len vet,dot kisha jet ma te gjat,sikur mos ta kisha njohur at...... O sa mka marr malli met pa, si gjethe vjeshte pa ty jam tha
mos me harro, mos me harro, mendo per zemren qe ende te do
thirr ndonje her ,thirr ndo nje her ,ta ndegjoj zerin malli pom merr,sa her tkam lut sa her tkam qa,sa her tkam than nuk du mu nda. E filluam dashurin te dera e shkolles,kur te pash per her te par libri me ra prej dores,emrat ton i kem shkru ne fund te fletores,un gjith mon te rrisha pran e kisha prej ores
Sa bukur qesh sa bukur shiqon te dua
Per bese sa qe nuk beson qka me te
Than kur zemra ime vetem ty te done

Pse qe te dua kur ti sme do dhe une
Nje jete me ty dua te qendroj ne syte
E tu shofe trishtimin ne lotet e mia
Shofe shkatrimin

Je larg me kilometra por ne zemer
Ase milimetra asgje nuk dua prej
Teje vetem met pas afer meje

Nuk i besova veshve nuk besova
Ne mua kur me goje ti the
Se te dua Ma mire eshte te
Vdes ti mbylli keta sy se
Te jetoj ne ket bote
Pergjithmone pa ty

Zemer ty e din se sa te dua
Une thjesht nuk muj me jetu
Pa ty nese ti vdes edhe une
Me ty te ejtojme bashke edhe
Ne ate dunja tjeter
EJA FSHIMI LOTET NJE HER"

EJA FSHIMI LOTET NJE HER
DIKUR MUND TE JET VON
E DIJ QE NUK ME KUPTON
DUA TE TA SHPREH DASHURIN
TIME QE E'NDJEJ NE SHPIRT PER TY
VUAJ E TI AS QE MENDON PER MUA
LOTET ME PIKOJN NE FAQE
TY A TE INTERESON?
SA E PASHPIRT QE JE
KA 8 MUAJ E GJYSEM
QE ME KA HUMBUR QELSI I ZEMRES SIME
AI KA MBETUR TEK TI
DO TE MBETET PERGJITHMON DASHURIA IME
NDAJ TEJE E HESHTUR SIQ KA QEN QE SA KOH
DASHURIN QE E KAM PER TY
DO TA MAR ME VETE NE VARR
NUK MUNDEM TE TE HAROJ TY DHE EMRIN TEND
SEPSE JAM E DHEN PAS TEJE
ZEMREN MA COPTOVE
PARA SE TE VDES EJA FSHIMI LOTET NJE HER
ma mir me qen i varfer
me zemer patriot se me qen
i paster e me zemer idiote...

me tri germat e emrit tim
fillova ti shkruaj gjith
ket kujtim...

nga do te shkoj nga mendja
ste largoj te mabj ne zemer
me lot e me vaje...

buzete tua buzete mia
kur te afrohen bashk
duken si qershia...

eja e dashur te luajm
pik nik ta dhuroj nje
puthje e nje seks
fantastike...

deri ne oren2 gjumi
spo me merr fetyra e jote
e dashur mua per para po
me del...

mi fal disa rreshta deshta mi
ti shkru ty qe te deshta ty qe te du...

te dua te dua per ty mendoj
ne SMAQ jetoj por emrin tim
nuk do ta tregoj...

lulet paskan qel ato kan
arom por me e bukur eshten
dashuria e jone...

buzet e tua po shkrumohen
per nje puthje timen po tranohen...

ishte dit e bukur gjindesha
ne vetmi e mora lapsin
e fillova te shkruaj per
DASHURI...

nga njeher e dashur je mundu
mem tradhetu por kujtimet
tona nuk te kan leju...

pse ti e dashur pse e genjen
veten perse une vuaj per ty
kur ti e don nje tjeter...

i vetmuar jam dhe rri ne vetmi
sa shum je tu gabu se nga
une don mu largu...

ne zemer te kam kurr nuk te
harroj ne qdo moment te kujtoj...

sta jap fjalen dhe s'betohem
jam i ri dhe shum po frikohem
shum frikohem tash aman
se ne zemer ty edashur te kam...

romeu e zhuljeta heroj te
popullsis ndersa une e ti
heroi te dashuris...

me ke hy ne zemer nuk mundesh
me dal veq ne vdeksha
se nuk e la pa te marre...

njeriu pa dashuri si nena
pa femi dashuria pa takim
si natyra pa gjelbrim...

dola ne dritare tuj shikue nga
hena mendimin tek ti e trupin tek nena...

ne dollapin tim nuk dua
aventura por veq e dua
fjalen tede qe me tha te dua...

me sy te besoj me lot po lotoj
ktheu e dashur pa ty nuk
mundem te jetoj...

me ler te vetmuar me ler ne
kujtime me le te merzitur
nese nuk me del ne takime..

largesija na ndan dashuria
na bashkon edhe pse jemi
large asgje nuk na mungone...

e kthjellt si djell e
embel si qershi eshten
kjo dashuri...

une te lutem ma jep besen se me ty
kam lidh fijesen se me ty kam me
u feju tjeter kun nuk guxon
me shku...

atje tek ni lum ku ka lule shum
kur ti je ne gjum vi te puthi une
se te dua shume...

shkruaj sa shkruaj lexoj sa
lexoj te kujtoj e dashur kurr
nuk te harroje...

ahh jet e mallkuar sa shum
me ke merzit shum larg me
ke quar e s'po mundem te shoh drite...

jam shqiptar ta them te verteten
nese bije rasti per ty nuk e
humbi jeten...

ore vajz shqipetare besen ku e ke
mos e tradheto djalin se veq
ti nuk je...

ste dua nga fjala por as nga
tradhetia por te dua nga
shpirti e nga dashuria...

ania ne lundrim ta sjell ket
kujtim ju uron poeti kryesor
i yti dashnore...

po mnedoj shum nuk di se
qka me te shkru veq nje fjal
te embel te du...

ne gjum kur te bi per ty shum
mendoj por malli nuk me hiqet
pa ty smundem te jetoj...

a edin e dashur se sa shum
ty te du e ti oj e dashur
shum shpejt me ke harru...

kur dola ne ballkon lulet
zbukuru qka me duhet mua
ne jet kur ti nuk fol me mu...

ska zemer pa gjak
ska pranver pa zambak
ska rini pa dashuri...

kur te shiqojsh nga larg
shpirtin ma helmon
kur po te kam pran zemren
po ma pervlon...

gjithmon kur te shoh rruges
tuj kalu per ty oj edashur
jeta mu shkrumu...

beje zemren guri trego te verteten
a me don veq mua apo
e ki edhe ndonje tjeter...

dy brigje te larta i lidh dashuria
dy zemra te forta i ndan
tradhetia...

nga zjarri nga flaka del nje tym
i zi nga zemrat tona del nje dashuri...


e mora kete leter qe ti shkruaj
disa kujtime per ty oj e dashur
qe gjindesh ne zemren time...

aka me bukur sikur ditet e rinis
se nuk mendojm tjeter per
veq dashurise...

ne dimer nuk ka lulzim sepse
te dashurit nuk dalin ne
takime...

po filloi disa kujtime qe burojn
nga zemra ime nga burimi dhe
jehona po burojn keto
kujtimet tona...

kete fletore po u ajap ne qofse
jeni te pajtimit disa fjal
ju qe ti shkruani e une ti mbaj per kujtime...


• kujtoj ato vende qe dilnim
• me shetit kujtoj puthjet
• qe i bem dhe kurr mos u merzit...

e gjith kjo per zirje
e gjith kjo tollovi eshten
ber qe tna ndajn mua dhe ty...

po shkrihet bora dimri po shkon
dashuria jon e dashur
gjithnje po vazhdon...

cilen ta besoj tani perendin
a dashurin
persendija ne ket jet eshten
dashuria e vertete...

nena nuk me le shkollen ta
vazhdoj kur do te gjej
helm jeten time do ta perfundoij...

i riu gabon sepse nuk mendon
gjith her pendohet kur
ndarja i afrohet...

ne shekullin 2o lufta per liri
ndresa ne shekullin 21 lufta
per dashuri...

kepucet e zeza kemisha e holle
me mashtroij e poshtra e
me la pa shkolle...

lumi rrjedh uje zemra rrjedhe
gjak dua qe te shoh por
jemi shum large...

nje dit e bukur nje dit e
nxeht takimin e lam ne oren 10...

shkruaj kujtime germa germa ne
mes tyre po i vej dy zemra...

ne shkoll kur te shkoj habitem
ne mesime per ty tuj mendu
oj e dashura ime...

e kam nje kuti me helm te zi
nese me tradheton e dashur
ate do ta pi...

te dua ne mengjes te dua ne agim
te dua per gjithmon ty o
shpirti ime...

te dua pa mas te dua pa
dallim te dua me shum
se sa shpirtin time...

qka te jap per kujtim
te jap gjysmen e trupit tim
nese te mjafton i joti
do te jem oj e dashura ime
per gjithmone...

e dua muziken e dua rinin
por mbi te gjitha e dua
dashurine...

dashuri dashuri nuk
thuhet kot fillon me puthje
e mbaron me lote...

hape zemren dhe mendo
hape dritaren dhe shiko
hape letren dhe lexo
te dua ne te shkruan...

me marr nje thik zemren
me ma pre ne vend te gjakut
del germa {p}...

kurr nuk do te le kurr nuk
do te harroj vetem ty oj
e dashura ime tjeter nuk
do te dashuroi...

zemra po me thot se dora
po te shkruan se zemra
ime per ty e dashur shume
po vuane...

kur syt e tu une i shikoi
qdo vuajtje dhe dhimje
ne trupin tim e dashur une
e harroij...

zogu ne mal peshku ne det
dashuria e jon e dashur
nuk do te harrohet per jete...

eja e dashur ne malet e larta
te bejm nje puthje me buzet e zjarrta...

u ben disa muaj qe nuk te kam
pare me trego e dashur
a je permalluare...

ne ket nate te erret rri veq
tuj mendu te betohem e
dashur se skamme te harru...

ahh keto vuajtjet e mija kur
do te ken mbarim a veq
kur te vdes atje do te ken
pushime...


degjoni ju shok degjoni se
qpo ju them dashuria
eshten si nje got e mbushur
me helme...


ma plase zemren ma mbushe
me vaj mendo nje her per
mua dhe mandej ulu e qaje...

ka ardhur dimri na ka sjell
merzi dy zemra te mjera
gjenden ne largesi...

bilbili kur kendon ohh sa
e kam merzi me duket se
me thot te dashuren ku e ki...

ne mesin e fshatit me kan pikuar
lote a e din e dashur se te
dua forte...

lule mbei dhe lule plot arome
lule me e bukur eshten dashuria jone...

zemra per ty me kallet e nuk
ka kush qe tmi qane hallet
ti je nje vaze hasreti e mos
te marrsha u baft kjameti...

lulete malit malin e hijeshojn
kurse letrat e tua e dashur
shum po me permallojne...

oh e dashur e pa harruara
kur te dal ne baqe mbushem
plot merzi se te kam large
dhe spo mundem te shoh me sy...

po e shkruaj kete leter me zemer
tuj fsha kur do te vjen dita
une ty prape me te pa...

po me vjen keq po me vjen
veshtir qe une sot ty po te
them lamtumir...

shkoj pranvera shkoj behari
per ty e dashur shum me
ka marr malli...


ne endrrat e mia e di se ti po
tretesh veq gjum e mend ne
mua po mbeteshe..


dashurin qe kam per ty
thell ne zemer me ka preke
te kam dashur dhe te dua
dhe ste harroij e dashur
per jete...


nje kujtim ta shkruaj ne leter
te bardhe me shkronja te
alfabetit te stolisura me ar...

dashuria eshten zjarr te
djege te pervlone dhe
thell ne shpirt te mundone...

pse me ike pse me le pse ti
atje as lamtumir sme the...

as nje puthje sma dhe as
nje ledhatim ike e me la
gjithmon ne kujtime...

me le si zog pa krah
me le si zemer pa gjak
me ki lan si lule pa ere
ty ne mendje edashur te
kam perhere...


isha ne gjum isha tuj
enderru puthjen e pare
kurr skam me harru...A KE DASHNI PER MUA
-----------------------------------------

SPASKE PAS DASHNI PER MUA PSE ATEHER PO
TE THEM TE DUA TASH TI MUA MU KI LARGU
ME BERE TA MBYS VETEN SE PA TY SE DUA JETEN
ME LE TASH TI QAJ HALLET VAIJ I IME LE TI DRIDH
MALET LOTI IM LE TA MBYS DETIN SPASNA PAS FAT
UNE I SHKRETI.....?DASHURIJA E PARE KESHTU FILLONE DHE NE FUND VAJTON ------------------------------------------------------------------------------------------------------


E KUJTOJ DASHURIN QE KEMI PASE NE TE DY
E KUJTOJ FJALEN KUR ME THA TE DUA
E KUJTOJ BESEN QE MA PATE DHEN
E KUJTOJ VENDIN QE ME DOLE NE TAKIME
PSE KESHTU TASH MOS VAJZ VEPROVE EDHE
BESEN E HARROVE ,
LUAJTE ME MUA KUR UNE NUK DESHA
LUAJTE BESEN QE MA DHA
LUAJTE QDO GJE NE KET JETEN TON
E KESHTU DASHURIA JON PERFUNDOI


KAM MALLLE
-------------------------

KAM MALLE PER BUZET E TUA
TE NJOMA PER TRUPIN TEND TE
BARDH POR SI ARGJENDI PER
FETYREN TENDE TE BUKUR
SHUM TE DASHUROI KURR NUK
TE HARROIJ DO TE VDES ME EMRIN
TENDE NE GOIJ.....?BRENGE NE ZEMER.
----------------------------------
KAM NJE BRENG NE ZEMREN TIME
SE ESHTEN PLOT ME HIDHERIME KAN
NIS BUZET ME U SHKATERRU E RINIA
TU U LARGU MARRIN RRUGENE PA
VULLNET E PO E LAN DASHURIN TE SHKRETE
KAN MBET SHKRET E JAN SHKATERRU ZEMRA
IME ESHTEN PERVELU.
VAJZAT PO MBETEN PA TAKIME ZEMRAT E TYRE
JAN PLOT HIDHERIME E LUS TOKEN E LUS QJELLIN
E LUS UN ZOTIN QE TNA KTHEJ DASHURIN,DASHURIN
ME VUAJTJE DHE HALLE SIGURISHT NE DASHURI
DHE NJE VAJZE SHQIPETARE.....?
KU JE

Ku je ti qe nuk te kam
Ku je ti qe te kam humbur
Ku je ti qe s'mund te te gjej
Ku je te lutem me trego ku

Ku je ti qe te dua shume
Ku je ti qe per ty jam permallu
Ku je ti qe pa ty s'mundem me jetu
Ku je me trego se shpirti po me vun

Ku je tani o engjulli im
Ku je pricesha im qe me doje
Ku je ti qe me adhuroje
Ku je ti qe shume me enderroje

Ku je ti qe ishe dikur
Ku je ti qe pa mua s'jetoje
Ku je ti qe jeten ma lehtesoje
Ku je tani ti qe me harrove

Ku je ti qe ke ndryshuar
Ku je ti qe ke per tu fejuar
Ku je ti qe sme don me
Ku je ti qe kurr sme kujton

Ku je ti qe shume te dashuroj
Ku je ti qe vetem per ty mendoj
Ku je ti qe sme takon
Ku je ti qe spo mund te te harroj

Ku je ti qe po te kerkoj
Ku je ti qe dua te te ledhatoj
Ku je ti qe per ty kam nevoje
Ku je o shpirt me trego ku.
Po shkoj me the
dhe dy pika loti t'nrine ne sy!
Po shkoj me the
atje ku malli do t'me trete per ty!

Do shkosh te thash
po un çfare te t'jap si kujtim?
Para se t'nisesh
trete n'zemer mallin tim!

Sa here qe shuhet 1 yll ne qiell
2 pika loti m'ndrijn ne sy!
Ne shpirtin tim nuk ka me diell
por ka veç mall, veç mall per Ty
Thikat i kisha pranuar
plumbat i kisha duruar
por qe ndahem prej teje
kurr se kam besuarDerdhi lot mbi dheun
qete ka mbuluar
tash sme duhet jeta
per ty kam jetuarSdu asgje ne jete
vec te jem me ty
kur te vdes dora jote
te mi mbyll keta syKur te degjosh per nje VDEKJE
dije se flitet per mua
ne kete bote smunda te jetoj
se me vrane buzet e TUA.
dhe vdes me zjarr
mirupafshim e dashur

merri syte e mija dhe veshtro
merre zemren time dhe degjo
puthi buzet e mija dhe kujto
te dua perjete kete mos e harro
Mos i besoni djemve
qe te thirr oj zemer
por besoj ati
qe te thirr ne emer
Si nuk kam krah të fluturoj një puthje ty ta dhuroj,
një puthje me ta dhuru, dhe me të thën se sa të du.
Dy lule vyshken dy lule thahen
por une e ti kurr nuk do te ndahem.
Si nata kur nuk ka drit
si deti kur nuk ka uj,
si TROPOJA pa bukuri
ashtu ndihem une pa ty
Si shqiptaret pa liri
ashtu ndihem kur ti nuk me fal dashuri.
Thuaj se djelli eshte zjare
Thuaj se jeta eshte vare
Thuaj se hena u shua
por mos me thuaj s'te dua
Nga maja e malit
nga dega e pemes
të coj përshëndetje
nga mesi i zemrës !
Edhe pse je larg
asgjë nuk më pengon
se kjo zemra ime
vetëm ty të don !
Hape zemrën dhe vajto
hape dritarën dhe shiko
hape letrën dhe lexo
të kam në zemër
mos haroooo!!!
dashuria lind ne heshtjeSi flet trendafili
eshte dashuria e pare
kepute ate
dhe verma mbi varre
derdh dy pika lot
trendafili te lulezoj
sepse edhe ne varr
veq ty te dashuroj
shum popuj ne bot vdesin
nga uria por me veshtir
qenka te vdesish
nga dashuria...


zhduku nga jeta ime
njeher e pergjithmon
ik nga une mjaft
po me lendone...

besen kur ta jap fjalen
nuk e luaj ta jap per jete
e jo per nje muaj...


kur rri me shoqeri
rri e bej hajgare
kur mendon per ty
nuk me qeshten fare...

ku ka mbetur dashuria jon
kuje ti qe me pate then te dua
pergjithmone...

nese nuk me don tu prisht nateli
ne udhe kryq te shkelt kerri
nese me tradheton te vraft perendia
kur te dalish prej oborrit mos u
kthesh ma te shpia...

edhe pse me ben te vuaj prap
ne zemer do te ruaj
edhe pse me ben te qaj pram
ne mendje do te mbaje...

ne qdo zemer ka plage
ne qdo zemer ka nje flak
ne qdo zemer ka gure
dhe qdo zemer eshten e semur...

o engjulli i rojes ndegjoje
zerin tim ruaje te dashuren
time qe gjindet ne mergim...

plumbi eshten i vogel por
te lendon edhe dashuria e vogel por
te shkaterrone...


MOLLE E NDALUAR
-------------------------------------------

JE SHUM E MIR POR JE E NDALUAR AI
QE TE KA KAFSHUAR TE PASKA MALLKUAR
UNE TE DUA SHUM DHE TE RESPEKTOIJ
TE KAM DASHUR SHUM DHE TE KAM NDERU
POR TI ME PASKE TRADHETU
TANI MA UNE TY STE DUA PER KETE TE KAM
KRAHASUAR SE TI MOLL E NDALUME JE PER MUA...?NESE STE TREGOIJ
--------------------------------------

KUR TE THERRAS NE TELEFONE DUA TE ME TREGOJSH
A ME URREN APO ME DONE NESE EMRIN STA TREGOJ
DIJE MIR SE TE DASHUROJ ,NESE STE TREGOJ SE KUSH JAM
DIJE SE VEQ TY E DASHUR NE ZEMER TE KAM, NESE TE THEM
TE DUA TE PUTH E TE PERQAFOJ DIJE SE TE DUA DHE SE SHUM TE
ADHUROJ.PO E NDERPRES LIDHJEN SE ME SHKUAN 50 CENT SE
PREJ KETI MOMENTI NE ZEMREN TENDE UNE KOM ZEN VEND....?
me kujtime mos me mashtro
eja tek une nese me done
jam pa ty dhe po lotoj
syt e mi per ty do ti qorroj
ty te dua ty te pres neprehnin
tende une dua te vdes...


pse je kaq e bukur
pse kaq shum ty te du
pse ti ne enderr nuk po me
shfaqesh mua...


ti fali syt nese i shikon
ti fali duart nese ti i shtrengon
ta fali zemren nese ti e done
ta fali shpirtin sepse ti po e meriton...


shum larg te kam me kilometra
por ne zemer as me milimetra
asgje nuk dua prej teje
vetem mete pase afer meje...


ne ket nate te erret gjum nuk kame
i lutem zotit ty te kem prane
ato dite te bukura ato perjetime
ende jan te freskta ne zemren time...


po te isha ylle ti do te ishe qjell
po te isha lule ti do te ishe aroma ime
po te isha engjull ti do te ishe perendija
por ja qe une jam njeri dhe ti je
edashura ime...

e pyeta shpirtin e ndjeva
se po vuante
e pyeta syrin vetemlotonte
e pyeta zemren vetem ty te donte...


jam pa dashuri si gjepi pa pare
kur jam afer teje digjem si cigare
eja po te lutem mos me le ne
vetmi se zemra nuk don tjeter
por vetem ty...


hapi syt e mos i mbyll
une jam qjelli ti je yll kur ti qesh une
behem ze mos me ndo se do te le
kur ti qane une behem lote
ste nderroj me asgje ne ket bote...


ti je gjumi une jam endrra
ti je shpirti une jam zemra
ti je djelli une jam drita
ti je jeta qe une aq fort te prita...


ti je lulja me e mir qe qel ne
pranvere ti je lulja e vetem
qe une po i marre ere...

kur te pash per her te par kisha frike
te te flisja kur te flisja kisha frik qe
te te pelqeja kur te pelqeja kisha
frik te te doja kur te doja kisha frik
se po te humbas...


ti je endrra qe shoh per dit
ti je vdekja qe do tme marrish nje dite
ti je drita qe me ndihmon qe te shoh
ti je shum per mua prandaj une ty
te duaaaaaaaaa....

kur ne duhemi bashke
kjo dit do te vjen
qe zemra e ime e lodhur
pran tendes do te jete...

te dua me done
te kujtoje me kujton
te kam ne zemer ne zemer me ke
por e keqja eshten se larg meje je...


prap kaloj nje nate pa ty
po bije ne krevet dhe po i mbylli keta sy
para meje po te para mendoje
si te puthi dhe te perqafoje...

goja te qet mjalte syte te bejn drite
qka te bgej une i mjeri qe me ke hy ne shpirt
zemra me ban tik e take qka te bej une i
mjeri se me ke hy ne gjake...

ah jet genjeshtare as njeher
nuk je reale ate qe une e dua
nuk po ma sjell ne kete moment mua...


ta dashurojsh nje vajze
do te thot ta shikosh ne sy
ta dshurojsh me gjith forc qe
te mos kesh per te xhelozi...


DO TE DUA
----------------------


DO TE DUA EDHE NESE VUAJTJE ME SJELLE
DO TE DUA EDHE NESE VDEKJE ME DJELL
DO TE DUA EDHE NESE KJO DASHURI ME VRET
DO TE DUA SI TANI EDHE PERGJITHMON E JETE...?me lejo te behem uje qe ti e pi
me lejo te behem ajo qe e thirr
me lejo te behem toke qe ti e shkele
me lejo ta fshi lotin qe per mua po e derdhe...
zemra zemres i ban lutje
qe dashurija e par le te
filloj me puthje...

hekuri eshten metal
icili punohet dashuria
eshten dhimbje ecila
kurr nuk sherohet...

per ty vuaj per ty jetoj
perveq teje edashur
asken se dashuroi...

te dua te dua deri sa te vdes
sa me don ti mua pergjigjjen
po ta prese...

uijn ne got mos e trubullo
ate qe e duash kurr mos
e harro...

kur ti lajsh syt mos lyp uje
te vokte se do te vjen dita
se do ti lajsh me lote...

as tigri as luani as bota
me mendime smund te
ndan nga zemra e ime...

20 pranvera i mubusha
askuj sja fala rinin veq ty
e dashur ta fala dashurin...

sa e embel eshten ta hash nje moll
aq e embel eshten nje puthje
ne goje...

ndash qaj ndash qesh
kartolinen dua qe tma kthesh...

syt e kalter kur ti shikoj
emrin tend kur e ndegjoj
jeten time krejt e harroj...

e dua nje lule e dua nje
gjelbrim e dua nje
puthje sipas qefit time...

loti me pikon sikur bije shi
me digjet zemra si zjarr per ty...

ne mengjes kur u zgjova
kepucet i pastrova ne shkoll
kur shkova veq per ty e
dashur mendova...

nje nat enderrova se po bie shi
paspak u zgjova pash lotet e mi...

njerzit lindin dhe vdesin
por fjalet qe mi the ne zemer mua
me mbesine...

une kur hidherohem veshtir
pajtohem kete duhesh ta dish
se dashuria nuk eshten
loje femishe...

sa rend shqiptohet fjala dashuri
sa leht shqiptohet fjala tradheti...

te dua te dua aq sa ti nuk e di
per buzet e tua nje got viski e
kisha piiiiiiiii....
Pa ty kjo jete me duket e ashper
Pa ty cdo gje me duket e vdekur
Pa ty dhe dita kurre ska mbarim
Pa ty dhe yjet nuk kane te njejtin shkelqim

Pa ty vetem trishtim ka ne syte e mi
Pa ty ndjehem gjithnje ne vetmi
Pa ty kete jete nuk me pelqen ta jetoj
Pa ty vetem vdekjen imagjinoj
Në Zemren time,
gjindetnje pik nuk,
ështen asgje tjeter,
veq emri yt.
Zjarri i zemres do,
të shuhet por kujtimi,
për ty do te ruhet atë kam Zemer,
Të Dua...?
Nese lotet ne sy
te pikojne ngadale
kujto zemren time
qe dikur ta pata fale

nese e ndjen zemren
aq shum te lenduar
kujto si ndihesha une
kur me pate tradhetuar

=====================
Ta dhurova zemren
ti me lendove,
ta dhurova dashurin
ti se pranove
Ta dhurova syrin
ti me verberove
Ta dhurova jeten
Ti me ike bashk me te
==================


Sa bukur qesh sa bukur shiqon te dua
Per bese sa qe nuk beson qka me te
Than kur zemra ime vetem ty te done

Pse qe te dua kur ti sme do dhe une
Nje jete me ty dua te qendroj ne syte
E tu shofe trishtimin ne lotet e mia
Shofe shkatrimin

Je larg me kilometra por ne zemer
Ase milimetra asgje nuk dua prej
Teje vetem met pas afer meje

Nuk i besova veshve nuk besova
Ne mua kur me goje ti the
Se te dua Ma mire eshte te
Vdes ti mbylli keta sy se
Te jetoj ne ket bote
Pergjithmone pa ty

Zemer ty e din se sa te dua
Une thjesht nuk muj me jetu
Pa ty nese ti vdes edhe une
Me ty te ejtojme bashke edhe
Ne ate dunja tjeter

========================
Me mungon:

Dhembja ne gjoksin tim
me rendon shum per ty
kur malli me buzeqesh,
dhe ne zemer po me rri.

Ka zen vend dhe nuk luan dot
qe me ben syrin me lot!
qe me dridhet buza e that,
shpirti digjet flake-flake.

Shum rend qenka keshtu t'jetosh!
me dhembje, mall, e dashuri
perse zemra nuk gezohet dot,
perse shpirti rrin n'vetmi.

Kur ti lexosh keto rreshta
mendo se jam afer me ty
te tregojn shkronjat e zeza!
sa me mungon mua ti
=================
Une te fola
ti me ike
Pse ben keshtu
sikur ke frike?

Une e di
qe ti nuk ke
dhe ti me iken
si rrufe.

**************************
Nje dite ne shtate katshi
nje vajze ndalova
e ndala ne rruge
dhe i propozova

Oooo Verore
pse me tradhetove
Oooo Sofika
ty te rente pika
o pëllumb' i shkruar,
do t'të marr në duar
dhe duke kënduar
gjetkë do t'të shpie:

Në një vend t'uruar
dhe të lulëzuar,
në uj'të kulluar
edhe nën hie;

Afër tek një lumë
ku ka lule shumë,
të biem në gjumë,
hena të na ndrijë;

Yjtë të shikojnë,
zogjtë të këndojnë
edhe të na zgjojnë
dita kur të vijë.

Pa ngrën' e pa pirë
s'mbetemi, moj Mirë,
se u'ndaj të gdhirë
dërgoj e na sjellin:

Qumështë të dhirë
dhe djathë të mirë
pa uj' e pa hirrë,
dhe rrush kur të vjehn;

Ngjalë nga Janina,
mjaltë nga Kanlna,
verë nga Voshtina
ujë nga Sopoti;

Mollë nga Horia,
mish nga dhënt' e mia,
desh nga Labërla, —
na e faltë zoti'

Te deshta

Si syt eballit te deshta
Por ishte e kot
Mendoja se per mua ishe
I vetmi ne ket bot..

Kete prej teje se kisha menduar
Se kaq leht do ta kesh
Mua me' me harruar

Me gojen tende
Shum fjal mi ke then
Por me zemer as nje


Kosova

Kur jam nervoz
Asgjë s'më qetson
Vetëm, nëse ti e dashur
Pran meje qëndron

Dashuri ,dashuri
Nuk thuhet kotë
Fillon me puthje
Mbaron me lotë

***

Dy zemra lindin
Dy zemra qeshin
Dy zemra qajnë
Dy zemra vdesin

***

Nuk më duhet kjo jetë
Nuk më duhet kjo rini
Kur s'të kam afër meje
Gjithmonë do të vuaj për ty

***

Mua vetëm nuk më rihet
E ti larg,larg shpirtit tim
Për ty vuaj, në pambarim

Jam njeri si gjithë bota
kam një shpirtë kam një lotë
kam dëshir me të taku
Se larg teje jam qëllu
Se në ty vajze jam dashuru

Je larg,je larg
larg shpirtit tim
Për ty do të vuaj
Deri në pambarim

***

Ah jetë,ah jetë
Asgjë ska të vërtetë
Kush qka dëshiron
Dëshirën s'ja plotson

Zjari shkrumohet
E len tymin
Njeriu vdes
E len kujtimin

Syri im
gjithmon loton
Zemra ime
Vetëm ty të donë.

***

Deri kurë në vuajtje
Deri kurë në vetmi
Deri kurë kjo zemra ime
Do të vuaj për ty

Kur mbi varin tim
Fillon punimi
Kur mbi kokën time
Fillon vajtimi
Kur mbi varin tim
Vëndohet kurora
Atëher dije i dashur
Se për jetë të harova

***

Në këtë fletë të thatë
Të jetë si kujtim
Si emri im e dashur
Të jetë edhe emri im

***

E kam një kuti
Me helm të zi
Nëse do të fejohesh për tjetrin
Unë do ta pi

***

Të dua të pres
Nuk dua të vdes
Me ylzit e natës
Unë të përshëndes

Kujto erën e mali
Kujto erën e lehtë
Kujto zemrën time
Që të don për jetë

Ah sa natë e lumtur
Ah sa natë e qetë
Gjithmon më kujtohesh
Nga ora 12-të

Të dua pa masë
Të dua pa mbarim
Të dua më shumë
Se sa shpirtin tim

Të dua ,të dua
Për ty do të vdes
Por ti a më don mua?
Përgjigje po të pres?

***

Sa gurë i ka bunari
Aq për ty i dashur
Më ka marrë malli

Shikoje k'te natë
Natë e ardhmërisë
Këto bjeshkë të mëdha
Vendi i dashurisë

***

Nuk jam poet,
të shkruaj poezi
Por fjalën të dua,
E shkruaj vetëm për ty

Bilbili në degë
Sa bukur këndon
Ti puthsha buzët
Ti që e lexon

Për ty që të dua
Do të them sukses
Për ty kam lindur
Për ty do të vdes
isha femi
kur ti deshe
me ma lepi
isha kalama
kur ti thoshe
dua te ta ha
tani qe jam i rritur
kete moshe
mezi e kam pritur
se un e di
se cfare kan qef gocat
nalt e posht e poshte e nalt
po ashtu eshte dhe 69
po qefin e kam nga mbapa
ti hap syte si pjata
se tani eshte e shtata
boll po munohesh mem plas, kishe spo ma rras, por dije se ksi frajeri kur ski me pas.
je e re je mundu me genjeshtra mem mashtru,ato fore nuk i ha
gjej naj tjter qe stka pa.
Vetëm ti

Mos harro se vetëm ty të deshta në këtë bot
Mos harro se për ty mbremë su ndalën lot
Mos harro se pa ty gjdo gjë është e kot
Mos harro se të dua ma shumë se dje,sot.

Mos kujto edhe kur të thojnë se nuk jamë gjall
Mos harro se as guri s’kishte plasë më parë,
Më thuaj një her se kot nuk ishte krejt ky vajtim
Mos harro se ti je I vetmi lumturi në shpirtin timë
O zemra ime e dashur
sa shume qe po te prese
edhe pse nuk je ketu
kurre nuk te pres ne bese

ti je me shoqerin tende
ne telefone pa te keq me the
po vetem nje gje mos harro
kurre ne bese mos me pre

qe te jesh large ti forte e di
gje e lehte per mua nuk eshte
por besimin qe te kam dhene
vleresoje si amanet te lene


do mendosh ti e dashur
pse zemra ime flet keshu
kur e dashura ne zemer e ka
e thote vertete apo bene shaka

jo shaka me dashurin nuk beje
por nje gje te vertete e ka
se te jem i sinqerte me ty
tek ty shpresat i kam te medha

ti kete nate papritur u largove
te hash darken restoranteve
por nje gje vec e harrove
se tek zemra ime nuk e suportove

se une te jap me shume dashuri
nga c'perhere mendon ti
dhe ti ket dashuri qe une ne zemer kam
nuk me njeh akoma se cili jam

se kur te kam dhene fjalen qe te dua
ska zote qe mendjen te ma ndryshoje
por nje mendim ne mendimet e tua
dua gjithmone ta degjoje

se eshte zjarri ne shpirtin tim
qe vlone e gurgullon ne thellesi
provoje te jem une ne pozicionin
e mardhenjeve qe je ti

dhe sot qe befas mu largove
sjam akoma i qaret ne ndjenjen time
nuk e di ne koken tende cfare mendove
bisedat tona qendrojne vetem kujtime?

do mendosh se jam poet
jo seshte fare e vertet
por kur e vrare eshte nje zemer
ska nevoje per nje dovlet

e ja une i tille jame
qe kur te shpreha dashurine
mos me thuaj qe se di
pandeha se une gjeta rinine

jane plote kate rnete te gjata
qe bashke kemi biseduar
por zemra ne hove te flakta
kure ska per ti harruar

le te ngelet si nje enderr e dashur
gjithe cfare bashke kaluam
ne vidio e shume gjate ne telefone
veprimi yte pergjigje nuk kerkon
Ne nje lule kam marr er ajo lule
Me ka therr me zemer se te
Kam shkrua une ty per
gjithmon te dua

Fotografin tende ne mendje e kam
Kur e kujtoj filloj te qaj
Te qaj se shum larg ke
Qelluar por te betohem
E dashur se kurr per
Jete skam me te harruar

Çka don me te then
çka don me te shkru
çka don me teper
se fjalen te DUA.

Larg kemi qelluar
shume shume kilometra
por shpresoj qe zemrat tona
sjan as me milometra.

Te dua te dua
nese nuk beson
pyete zemren time
ajo te tregon.

Jetën për ty do ta jap, vetëm ty të dashuroj.!!
Zemrën time do ta jap,dhe askush nuk mund të më ndalë..
PSE-Pse çdo nate une të kujtoj..?
Pse çdo nate une të ëndroj..?
Pse çdo nate une mendoj
Pse çdo nate une qaj për ty
Beyaz gül për nat e përmendi.
Çka me i be kesaj zemrës se shkretë,
Kur shoh dikend në rruges, mendoj sikur te ishe ti

pres diten kur do vish
pres diten kur te takoj
pres diten kur te shoh
syri im im te te shohe
veshi im zerin tend te degjoj
qe edhe bilbilat e kane zili
pres çastin kur ti te thuash
se shume me do
pres çastin kur zemrat tona ti lidhim perjetesisht
dhe te jemi si dy zogj qe fluturojne se bashku
sepse kane gjetur lumturine e kerkuar
dhe Zoti te na bekoje dhe Atij friken tja kemi
se gjithmone duhet jetuar me rregullat qe ai ka vendosur...
eh ajo dita.... kur do jete ajo dita.... se shume e gjate po me duket...
ate dite kur te degjoj shprehjen TE DUA do kuptoj se vertet
jam me i lumturi i botes...
por jo ndoshta ajo dite sdo vije kurre
ndoshta eshte edhe neser
por dije se une ate dite pres
qe ti te me dhurosh lumturine qe mua me mungon....
Jo fort moti unë e di
Në mes nesh kish dashuri
Kish më tepër solidaritet
Zoti qonte shumë bereqet.

Ishim bashkë në malë e arë
Asnjëherë nuk ishim të ndarë
Bashkë në ndeja, lojë e oda
Sa keq tash na ndërroi moda.

Pse në mes njerëzish ky inat
Kurrë urrejtja nuk sjell fat
Kanë thënë të vjetrit moti
Të urryerit si do as zoti.

Tash pyes veten e mendoj
Pse na ndau dreqi kësisoj
Kush askend kujt s`ia ka vra
Por me sy nuk don me e pa.

Disa shkojnë falin xhumanë
Ku jep hoxha vaiz me kur`an
Por kur dalin shpejt harrojnë
Që ta duan shoqi-shojnë.

Duhet mësuar vajzë e djalë
Të notojnë edhe mbi valë
Të aftë duhet të jemi ne
Që t`i mbrojmë atdhe e fe.

Thonë armiku nuk fle kurrë
T`i sulmon fe e kulturë
Në muzikë me shund e kiq
Sa për veshje mos pyet hiq.

A jemi të verbër të shikojmë
Këto të këqija t`i dallojmë
Nuk e di a mban n`mend kush
Me dalë femra gjitë për fushë.

Djemtë në qytet e në katund
Me vath në vesh e në hundë
Nga flokët nuk e heqin gellin
Thonë profesorët po na ngelin.

Televizioni publik e privat
Shejtanit po i bën argat
Dikush bërtet kuku nane
A durohen këto cullakhane.

Me do këngë ia nxjerrin bisht
Kanë dalë krejt në sërnishtë
E del e thotë ndonjë lopë
Kështu shkohet në Evropë.

Pasha bacën po gabon
As Evropa ashtu s`të don
Këtë gjithkush duhet ta di
Se duhet me pasë një kufi
moj e mira ne dritare, harrove dashnin   e pare,
harrove ti at mengjes, qe me the per ty vdes,
shkove larg prej shpirtit tim,por si lulja qe ska kthim
pergjithmon te pres me shpres,qe tme kthehesh ne mengjes,
me fat, me fat urime martesa,me fat,
qenke ulur ne tavolin, dhe me dor po jep nen shkrim
me fat,me fat urime per ty,emrin karshi e skuxoj met pa me sy,hiqe at duvak me shiko veq edhe pak,me fat ty te qoft martesa e mu jeta me shum kthesa,me fat,me fat dashurija e re, mos harro qe te kam dasht mos harro qka ishim ne me fat,
nese te lind djal leja emnin dashnis te par,ndoshta skam met pa,por me ken dot jesh krenar,me fat.
Dikur syt nuk kishin lot, kam jetu me ty ne ket bot
Por se di per kon jetoj sod,lamtumir esht fjal e ren se gjithmon veq zemra qan as ni her skisha dasht met than,lulet qelen e jan tha
As ne ender spot sho mo,   po jetoj me mall, nje her mem pa,
Gjith mon dal ne te njejtin vend, un pot pres e ti spo vjen,plaga ime ty nuk te nxen
Zjarri i dashuris sonte me ka prek,digju digju zemer ke per ken mu djeg,zemra zemren po e pret hajde hajde mos rri vet,fol niher ta nij at za se ky shpirt nuk duron mo
Je e bukur sikur hana
O sa te bukur te paska lind nana
Flokt e gjata syt e zi krejt shoqet
Na kan zili   kur po lun moj bukuroshe
Krejt rinien na tranove syt e tu
Jan si rrushi sikur ti sosht kerkushi
Eja eja mori vajz vallzo sonte
Pa ja nda po vallzon per bukuri
Sod na dogje djemt e   ri
je si djell je si han o lum qe te lindi ajo nan
flokt e gjata syt e zi krejt shoqet na kan zili
kur pom lun moj bukuroshe krejt rinin na tranove
syt e tu jan sikur rrushi sikur ti shosht kerkushi . Ti zeshkane e bukur je
Sikur yjet larg ne qjell
Ti je por si djell ty te sho
Moj kurr vallzon   ne mes
Te yjeve ti driqon. As vet se di as vet se di
Pse me te than un ty lamtumir
Shum veshtir mori vajz
Me harru dashurin e   par
Dashurin kur kem fillu
Ti me thojshe shum te du
Zemren shpejt ti ma lendove
Tasht me tjtetrin u fejove
Fjalen ti nuk e mbajte
E pa bes je tradhtare cila nan te ka lind kaq te bukur
me kta syt e zie me faqe te kuqe
e rrumullake me plot hjeshije
kur ma fale doren si me ma fal
krejt tetoven kur ma fale trupin
si me ma fal krejt shkupin
ov shpinen kur ma ktheve zemren ma therre Sa   her te kam sa her   ste sho
Te gjitha netet e endrrat me shkojn
Ne zemer je ne shpirt jeton
Zerin tim sma ndegjoo
Ti dot vish dot vish
Ne shpiritin tim dot
Rrish se te kam dashur
Ty gjith mon . Ne lagjen tonen un   kur kaloj
Me sy me shiqon   ne telefon
Zerin ta ndegjoj me emucjonin
Ty te dashuroj do te pres akoma
Akoma sa te sho se syt e tu
Kurr zdo ti   harroj Bum me ban ky shpirt I shkret rrakt tak
E   spo ma len ket shpirt rahat
nuk me len rehat qishtu nat per nat
kur zgjohem nga gjumi
nuk te kam un ngat
oh nuk po di qysh te baj
vajz qka me maru mendja ime  
e   mjer po don mem fluturu tasht me tjter dashni qon
por ta dish se zdot gezon
sikur une as kush ste don
tradhti,let me braon kjo dashni
le tme shkon posh kjo rini
nuk te du fotografi ma shaktrrove
mu rinin tradhti . ah tradhti. Fjalen ti qe ma premtove bashk per jet qe te jetojm
Bab e nan ti i ndegjove larg prej meje u largove
Nuk po mundem te harroj veq per ty po mendoj
Dot vjen dita me u pendu prap ti mu ki mem kerku
Rri i vetum dhe mendoj ti e din qe me   ki lon . Amanet amanet,amanet un po ta la
Dashurin time   vajzz kurr per jet mos e harro
Nuk po kam un gjum ne sy kur pot kujtoj une ty
Me trego ti a   ki shpirt u largove e ki ik
Nuk pom nxinet veni vend malli per ty
Shpesh me merr flak ne zemer me ke lan
Me mundon dashurija   e par , Ma kan pas inati te tont
Me ty kurr sme lan rahat
Kam ndegju se me ki pa
Si jam tret e si jam tha
Smuja ime ska sherim
Ty gjith dit te kam kujtim
Hajde te kapum dor per dore
Te gjithe te gjith me na pa
Le ta din qe te kam dashnore
Let plasin doshmanat prej inati. dashnija jon sod ka fillu
po se   di qysh dot perfundon
perfundon me shum gezime
lumturi familes time
por mendoj se dot jesh nemendime
ma dhe besen dhe premtove
tjterkon dashurove
aj premtimi me qoj kot mu
qysh se dite qe   esht
dashnija sterdh gjyna
ty nga rinia qe me   le te vuj mu. prej teje sna ndav as kush
po nav ndav pasurija
se ti spo   e   dishe se qka osht
dashnija moj tradhtare aferdita
te mashtroj pasurija
rri i ulur dhe ne mendime. Prej at dit qe jemi nda zemra ime rrin tuj qa
Qe 2 vjet dashni sjan ba qe I kaluam ne dy bashk
Kujt ja fale zemeren dashurin per jet
Me le te vuaj mu per her dashurova niher ne jet
Dhe   mendova a   osht vertet  
Sun jetoj sun jetoj un pa ty se me mbyti kjo vetmi
Vujtje spaku me afrove ti un ta froja dashuri . Rruges isha tuj kalu mendoja per ty
E kujtoja fjalen tone nuk kam koh per ty
Mendje lart mendje lart moj ti mos u bo
Sikur ty sikur ty shum vajza kam pa
Gjitha shoqet e tua me pisht te syrit
Me veshtrojn e kuptoj dhembjen time
Qe   te dashuroj mendje lart mendje lart
Ti mos u ba sikur ty sikur ty shum vajza un kam pa Ne ket   nat te erret ne dritare rri
E kujtoj te kalueren me lot ne sy
E mallkoj vet veten qe nuk pata fat
Dashurin time tasht tjetrin e shijon
Te mallkuar qofshin ata qe na   dan
Qysh nuk paten meshir e sju erdh gjyna
Ajo dit pika tlotit per faqe na ran
Ajo dit ajo dit kur sfundi her u pam
Lamtumir me the ti mua
Lamtumir te thash
Te kaluaren ton me ty e lam mbas
Te mallkur qofshin ata qe na ndan
Nuk paten meshir e qysh sju erdh gjyna. Ne kosov ka bukuroshe tonat vene tonat qoshet por pejanja e ka met leme tasht po nisen manike , ne prishtinen skenderaj,ne gjilan ferizaj
I kalova ren me ren por pejanja me la pa mend.
Hajt pejane luje vallen vetem ti po e din me kalle,din me kall me na tranu krejt kosoven pesh me qu , Skishte pasur gje mat ren qe me tjter kur te pash
Mu pren kembet rash ne tok ti perkdhente ato flok
E kam dit e kam dit, qe ke nje tjter e kam dit, as nje her
Sme ke dasht me zemer, e kam dit ,kshtu me ka than e shkreta
Zemer e kam dit ah e kam dit. Kur ta   thash fjalen e par,thash se zemra me ra ne bunar,kur ta thash fjalen e dyt prej marres i mshela syt.kur te thash se te du shum mu
Dokt vetja si majmun,ne ven shtypja mu me hypi prej merzije me kapi gripi,as nje her as nje her skam besu qe me del si beter,n telefon
Zanin e   mir por kshtu si krokodill,prej at dit qe te kam pa un rahat nuk mundem me u ba,jam frigu ethet me kan hi as ni minut skam gjum ne sy,endrrat sme lajn rahat per qdo nat me del si lugat
Pse ma ben keshtu si per inat,largohu ti pash familinn,
mos dil ne rrug ti mos i tut fmin,largoju ti nje mi her te thash qka dush tjep veq mos   dil jasht e   boll e keqe me musteqe ne krejt dynjann ska qik ma te keqe.shum te keqe nana te bani ma ki ftyren si top shejtoni,
boll e keqe pa hjeshije edhe vetllat si qadra turkije,as nje her mo as nje her nuk te hypi mo ne kerr,mu prish kerri mu meniher,vajz e keqe me plot sherr,prej at dit qe te kam pa hiq nafak tybe skam mo,jo as puna nuk pom shkon pse tkam fol jam ba pishmon. Je e bukur shkon me naz,shum te ri i ki plas
E provova fatin tim,zemra ime gati e ka pas
Jo jo smundem te duroj,si ti them te me besoj
Dojsha leter me ja shkru,zemra thot qe e kam dashuru
Te   dal para e naj her   mas,po me ty sun po flas
Disa fjal du me ti than zemra mthot po goja spom kuxon Pse nuk po vjen,veq me fjal po me gen njen
Po thom dashuri un kam edhe pak I bukur jam
Durimin kam me ta lan nuk di tjter un qka met than
Nese nuk te mjafton,edhe un jam frajer kam ni shpi kam nje kerr
Kam per ty nje dashuri qili sy se jam per ty, Skam faj qe jem nda se nshpirt e   zemer dashnin ma kan vra
Amanet amanet krejt ti lash ne dor, mos mem harru krejt
Ti ski faj qe je idhnu,dy te ri nga kjo jet i kan largu
Amanet amanet krejt ti lash ne dor, mos mem
Kish kalu shum koh si ti un skam pa,diqka ne zemer djeva at nat kur te pash,isha lodh prej jetes e prej fjaleve te kota,kur me shiqove ti mu dryshu krejt bota.
Pa ty jeta nuk osht
jet ne vet mi un kam bet
edhe niher dua met pa kur
te vdes sdua as kush me qajt
si femi e dojsha jeten po
ashtu edhe ket bot kur u rrita
e kuptova se dashnija me shkoj kot Un kur dola ne sokak
pash dashnoren qe kam
dasht kur ja pash unazen
ne dor lot ne faqe po me
shkojn prej meje osht largu
me tjter ken osht tu shku
edhe kurr te rritet kurr skam
me harru.. Nje dit dola me shetit
per fat keq me ra ne sy
e shikova me habi ah e dashur
smuj pa ty Zgjate doren pa prites
se nuk jam i pa bes
kur te them te dashuroj
as nje tjter se shikoj koka vyshkur trandafili
plot me er nuk kendoj
kendojn bylbylat si at her
zemren time se beson kjo
prnver digju kallu zemra ime
ajo shkoj na ka betur veq
kujtimet ky bylbyli mka qu
fjal prej dashnores
esht tum ardh kur ja
pash shamin e saj syt
mu mushen plot me vaj Sa nat e emel sa nat
e qet per ty kendoj st'harroj
per jet, prej kur je da ende
stkam pa shum lot kam derdh
ende sjan tha... Me vite pran un tkam pas
je largu je ka don mem plas
te kam dasht me gjith shpirt
je largu po mlen nvetmi Ne enderr te sho moj
vajz ende po mendoj per jeten
e jot moj po vajtoj nuk kam
qen i lumtur mojj kur sdo te jem
sepse jeta e pa bes po me ben
te vdes..... A dot kthehesh
dashuri dashuria
ime e par prej at dit
qe jemi nda lot ne sy
mu smu kan dar..... Pershendetje ke nga
zemra kam pa shum
kam fshi shum emra
ti do tjesh moj ajo
femra qe te deshta un
nga zemra E kam dashtur shkollen
e kam dasht shoqnin
tash i lash te gjitha
fillova dashurin
dua tjesh me mua
dua te kem pran se
veq vdekja mori vajz
prej meje te n'dan o Tan diten po rii
n'hajvali me ta pa synin e zi
po sillem ne neper obor a prej
largut ta bej me dor
nka pegjik dola met pa
per ty malli paska marr
i kalova 7 kujshi veq ni kafe
per me pi ti atan un ketan
besa un rahat nuk jam ba bane
kafen se po vi 1 minut pa ty
sun rii Kush zbeson qe esht
dashurija e vraft zoti
aman edhe perendija
kur te dua un hallku
le te plasin ata qe
skuptuan zoti le ti vraft
gjelozija edhe inati
na prishin rahatin
qe mendojke dashurin qe
shaktrron nje agjami Udh e bar moj ty te qoft
fati ty le te percjell
edhe une tash do te m'beten
sikur dita moj pa djell O bylbyli i dashuris
mos kendo veq per te tjert
lshoje zanin o bylbyl kno
per mu niher, knoma kongen
o bylbyl se po digjem si kandim
syt e mi sjan tu pa prej kur
jemi da..... Fluturo more bilbil
shko e bjer ne doren
e saj edhe thuj o bylbyl
se ne zemer jam ka e baj Diten ne qytet naten ne shpi vet
kur mendoj per ty e dashur gjumi
nuk me ze ne gjum kur rash ne enderr
te pash ne kemb u ngrita ah e dashur
piskita Kur un te thash lovet
ti nuk me pranove
ma bere me gisht
the nuk di anglisht Le t'me vrasin nese dojn
kam e duar le tmi majn
edhe kohen tma ndaloj
nuk lejoj qe t'na dajn Lum nena qe te lindi
lum baba qe te rriti
lum toka qe te ka bre
po per mua sje as gje Syt e tu te bukur
i kujtoj me mall
dashurija e jote mori
vajz zemren ma ka kall
eja afroju se un shum
te du se pa ty e dashur smuj
me jetuu..... Te kam than e dashur dua
met vertet per veq teje
e dashur sdua kan ne ket jet Shikoj lulet tuj lulzu
dashuri moj tkam kuptu
eja ti moj te un se per ty
po vuj besen more ty ta kam dhan
se veq ty do te marr
ti e din qe te du te du shummm.... ah qe spata fat te jetoj me ty na mashtroj kjo jet e shkret si mua si ty jeta me plot vujtje quhet avantur qe ta shkrumon zemren edhe shpresat ti hup ah moj qik qysh sterdh gjyna
me ki lan si zog pa kra
pse m'tradhtove ne ket jet
ka mem lyp e ska mem gjet Katunarat jan ma tmira
kur pejanet i thojn
deshirat ju afrohesh
ju thu nje fjal ruju tlutem
katunar per pejane u ba shtir
duhet pare kerrin e mir
ne kafiq duhet me qu desh ather
met pranu... Nje dit vjeshte
tu lajmorava un
se di qe gabova
nuk e dita qe sje
per mue helmi jem
ki qelluee.. Qka ka kjo mermurim
qe sod spo n'dalet
dashnoraja ime
sod po dahen mos
u ndaj e dashur mos me le nvetmi
degjoje ket mermurim
qe i pergjan zerit tim Ev ishte bre dit e bukur
ishte dit e marte
qastin ma te lumtur
ma more ne qafe   e
e di qe ti nuk din
qe te dua un mos me mundo
buqe se te dua shum Rruges te hajvalis
ishim tuj kalue
qastin ma te mir
moj e dashur me ki helmue zilja e shkolles ra pres medet a   ku a un po pres kot se ti je martuu   te   gjith shoqet e tua dalin te gjitha me shiqeon shiqimet e tyre diqka me tregojn ooo bre te nxuuren
nga shkolla te than me kalue
nese ty jes pa te marr nuk ka
jet per mue hija jote moj me njek
pas emrin ton ne gjum
e thrras trupi jot
si val deti mu afro
me merr me veti loti jot moj po me vran
nuk po muj met pa ka qan
eja shpirto ne krat e mi
besa e vetme me je ti Von u ktheva un te shpija
nana e baba kishin ra
po por ti dole duke m'qar
pse moj ti nuk me len me pi
pse pse pse.... tash u bushen plot 2 vjet
kur ne dy u dam per jet
heren e fundit jem taku
me ki than ski gje me mu Duro djal duro ti
se dot bahet mir
per dy
do ta kesh pran lumturin
do ta kish edhe dashurin ku je tani pse sme thrret
pse me len te jetoj vet
edhe sa pa ty te rri moj
e bukur mrekulli qe sa koh sjemi pa
u hidhrove per nje fjal
as spo djen per mua mo a
te betohem dashuri qe je
ma e shtrejta ti nuk te
drroj me as gje ne jet
sa koh moj duhet te pres
sa her moj duhet te vdes zgjatma doren me dihmo
mos lejo te vuaj mo
se kjo vlen per ne dy
per te shtrejten dashuri
te betohem dashuri qe je
ma e shtrejta je ti
nuk te drroj me as gje
te lutem mos me lendo me Kur don djali edhe qika
thojn sun e nal as amerika ne fillim me deshte
e tashti je largu
nuk po mundem me ket
me u pajtu une do
ta afroj meshiren edhe fjalen
nese me tregon pse po me dahesh
pse nuk po muj te qexohem
pse nuk po muj pa ty veq deshta met
tregu qe nuk ta kam po por te du gjelozija e teper mua
me shkattron kupton nje her
fjalet qe i them me dalin
nga shpiriti kuptom ather
se veq ty te kam thuaje te lutem qe me don   . pse kaq shum po me mundon   pse po tallesh ti me mua .eshte gabim qe une ty te dua .po ti me trego   .thuajem tjeter dashuro .se ty me ste dashuroj dhe un tani do te shkoj Zgjate doren me dihmo
mos lejo te vuaj mo
se kjo vlen per ne te 2
per te shtrejten
DASHURI SA ZEMRA I KALOVA   ASNJA SE PRANOVA   KUR TI MU AFROVE MAGJI ME LESHOVE   U MUNDOVA ME IK .TI DOLE MEM PRIT .SPATA KA ME SHKU VEQ MU DASHURU........... NE NATEN E QET .. NE   GJUMIN E LET.PA TA PERMEND EMRIN NUK MUNDEM ME FJET U bene kohe, qe jam larguar
E ne zemer, vazhdoj te te mbaj
Ndoshta, edhe te kam lenduar
Te lutem, besome se une s'kam faj Kur letren, ti ta marresh
Lexoje ne vetmi
Dhe lotet, qe do te derdhesh
Mos te ti shohe, njeri! Jeten time do e mbyll,
Me dhimbje dhe me brenga,
Kurre mos me harro,
Ke qene gjithmone ne zemren time brenda Shpresen e jetes sime ajo dot mbaj ne gji,
une dot mbaj nje emer, ajo dhe nje femi.
Ajo do te fitoje ty por jo dhe lumturi
se zoti nuk te fali qe te jesh per dy. E nese do jem tretur e sdo jem askund,
loti im i hershem shpirtin do ta tund,
zeri im i dridhur veshin sdo ta ler te qete,
dhe syt do ti verboj fytyra ime e zbehte. Shko dhe mos pyet per mua,
harro qe te desha se me nuk te dua,
ik dhe lej ketu te gjitha kujtimet,
nuk ti jap lotet e as perqafimet A te kujtohet e dashur
te guri i mbretit
kur ta shtisha guhen
tu dridhshin kamt
prej lezetit DASHURI E GABUAR

Me mahnite, me bukurine e brishte
E une ty, te dashurova
Me tradhetove, padrejtesishte
Por une, nuk e kuptova.

Te embla, ishin fjalet
Nga goja, kur i nxirrje
Por jo, ndjenjat e tua
Qe ne zemer, i fshihje.

Ditet, shpejte kaluan
C'do gje, u vertetua
Loja, qe beje pas kraheve
Me genjeshtrat e tua. Ne qofte se te kam merzitur,
Apo te kam lenduar,
Te lutem me fal,
Kurre s'kam dashur per te keq trajtuar Sa Mendon Ti Për Mua,Ende Nuk E Di,Por Unë Sa Të Dua,
Në Botë S'ka KufiNjë Diell Na Ngroh, Një Shi Na Lage,Dua Të Puthi Zemer,
Po Ti Je Shumë Larg.Jemi Të Lidhur,
Me Litarin E Dashuris, Nuk Ka Kush Që Na Ndan, Përveq Perendis Harro se te deshta dhe te dua, harro te gjitha nese sje me mua, por nje gje te vetme te lutem mbaje mend se si une ne kete bote sdo ta gjedh askend moj inushi fantastike
je si britni simpatike
moj inushi si llokum
britnit i perngjaje shume Merita merita merita
kush na paska nda
merita merita merita
zemrat na paskan vra Moj e bardh sikur bora kur te prek me dridhet dora
Syt prej teje smuj me i hjek pa te pa sdu me vdek
Hajde qik ti jepma besen   se me ty ta bej fejesen
Se te gjith na   kan zili se te dua vetem ty Dora mu nuk pom shkrun ah kjo zemer per ty po vun
Se prej fjalve ti pom shkrun let m.baron kjo dashni
Tradhti tradhti le tna shkon posht kjo rini
Tradhti tradhti Kur tshikoj ne syt e tu e lexoj fjalen te du.me vet zemren kur buz qesh ti e imja do te jesh
Ti je lule plot me er,ma ban jeten krejt pranver,rrak tak zemra rehh vetem ti per mua je
Zemra zemren po e pret hajde hajde mos rri vet Ne ket koh shum te veshtir me i than dashuri dashuri lamtumir
Nuk di une at ti mallkoj zoti I madh I krijoj
Poj ajo tasht me kaploj per tradhtin qe shijoj
Vetmin dhurat ma dhuroj ne ket rini Sa shum vajza   kam taku sjam hutu
Me ty kur jam taku jam dashuru
Ah ah je   e mir ne ket takim met thirr
Ah ah je ma e mir sonte vajz je e lir Si bilbil po me merr era fluturo per mbi val
Sa   e   embel dashurija ,tash e qaj gjithmon me lot
Pa ty jeta me osht e shkurtur si pranvera pa as ni flutur
Keq me vjen qe ste kam pran vuj me shpirt zemra me qan Mendje let moj paske qen sdi as vet qka po vepron
Me shum djem moj ti po del te gjith po I tradhton
Tash ki betur pa as kend   falje spranoj Dashnorja ime larg ka shku sdi as vet ku me kerku
Do ti them bilbilit tem fjalt e mija me ja tregu
Rruges eci si I mjer une nuk jam si shookt e   tjter
Ata jan te gezuar me dashni te afruar I vetmuar nat per nat per ty po mendoj
Mendjen nga ti e dashur smunden ta largoj
Shko shko dot pendohesh me kan ti po martohesh
Sdot kesh lumturi Kjo dashurija jon kurr nuk dot harrohet
Eja ti tek une se kjo zemer ty te don
Te shkolla moj un ty te pash besen un ta dhash
Kujto ti kujto ti kujto ti at dashuri Nket dynja e dashur shoqet na dryshojn
Vetem dashurija hallet na dryshon
At her hallet shpirto neve ti harrojm
Se pa ty e dashur jeta nuk kalon
Atkujtohet dita e dashur lindita
Sa shum un te prita e su merzita
Vitet kan kaluar se kujtimet jan
Harruar sa do qe   ti je larg meje un skam met harruar shum shpejt shkova e gabova
un me ty qe u dashurova
dashnis ja kushtova
un gjithmon veten e mallkoja shum kjo jet mu me mundoj
me shum halle me kaloj
bab e nan me kan largu
tash qdo kush me ka harru
ah ah jam merzit ah ah
qaj me shpirt ju te bukurat te kti dheut
a ma falni dashurin
nanat shum ju kan lazdru
pse spo dilni pak me mu
vajza vajza a te vi
tme pranoni ne dashuri
vajza vajza si qiri
ju ma djeget ket rini kjo dashnija
qka te ban ta humb jeten
e tshkatrron tlen me vujt
me shpirt e me lot sikur fmi je e bukur sikur hana bukuri
ma te miren te paska nana moj hyri
mos mendo se kjo dashni dot m'baroj
mos harro se zemra ime ty te don e madhe osht bota
e ka vajza shum
veq vajza shqiptare
i kan syt e shkrum
me ty vajz jam
ra ne dashni perseri ki mem kerku
as nje her ski mem harru
ton jeten ki mem kerku
i pari qe te kam dashuru ty tkam shkrur zemer
e n'dashni kam ra
nuk di a gaboj
a boj gjyna
ket gjyna zoti
e falt
se te du pa hile
e ty kam met marr
aman aman vajz shqiptare
frangat mi ki hupur
met madhe
nuk   di a me ke ber
magjije
qme bere per veti me sye ka koh shum qe ste kam pa,a thua malli ste ka marr,rruges tone kur kaloj,nga dritarja te shiqoj.hajde dil n,dritare se po du met pa,hajde shpirt ma kalle veq ma thuj nje fjal nuk e di pse me mundon,kur e di qe me don,niher besen ta kam dhan,dil niher pash din e iman. a ka dit per mu n,ket jet po mendoj,
a ka zemer qe m,don mu qe ekziston,
a ka njeri qe, qe   denohet veq me lot,
a thu ka pranver per mu, sikur per ´ty
dot gezohem,dot sherohem nese vjen perseri. prej at dit qe jemi ndar,skam deshir un ty met pa
nje dit t,lumtur sma ki fal,veq ne zemer me ki qel varr,
po te lutem ty moj nan,ma bani hallall sa jam gjall,se mu jeta mu esht merzit.smuj tjetoj un as ni dit o allah o allah pse ti dhimbjet nuk mi nal,
perendi perendi veq ti hallin mu mi din
jeta ime osht vetmi,kush smi din mu hallet aman
krejt dynaja ka marr vesh se jetim un kam bet vet e kam jeten shum te lumtur,
kur me ty quj dashni,
por tju lutum zotit tmadh.
mos ta merr ket bukuri,
me ty jeta osht e emel,
sikur lulja me ekrar,
me ty jeta osht e lumtur,
se te gjitha ti kam fal. larg prej meje po jeton,
zemra ime pot kerkon,
qaj me lot pa pushim,
pse nuk kthehesh shpirti im,
o o o bukuri per ty humba shokt e mi,
zdot veproja un kshtu per ty,
me pas dit qe me ban tradhti. prej teje me kan n,dar shpirt e zemer me kan kall
krejt shoket mi kan largu,per shkak teje spo rrin
me mu..a moj dashuri per ty humba shokt e mi kur u nisa per gurbet.
e lash nanen un te shkret
veq per ty moj nan dot mendoj
kurr nga mendja sdot largoj
mallku qofsh ti gurbet
qe me le te vuaj vet
rii i ulur tasht
n,vet mi po mendoj nan per ty
gurbeti nan mu me helmoj
se pa ty nan sun po jetoj
hajt moj nan ti dert mos ki se
se shpejti un dot vi
ka shum koh qe n,shpi sjam kan
mka marr malli me thirr moj nan sod e kam fatin   e   zi qe te vuj per dashuri,a thu dot ket fat ne jet qe te gjej nje dashuri te vertet,ah dashuri per ty humba shokt e mi gjumi mu moj nuk pom merr
mendja m,rrin veq te ti
drrove jet me le ti vet me le
a   kjo jet pa ty, me doket e shkret
diqe ti moj e dashur pa te pa me sy
ah me le vet me halle e me merzi
sdot jetoj as ni dit pa te pa me sy
qka me duhet ah ky fat ,fat i zi
dashurin time moj vajz me lot ma le
se pas vdekjes tane moj sme duhet kjo jet
sa te deshta ty moj,as njo sdo ta du
se pa ty e dashur jeta ka mem m,baru vajz trego a me don,
vajz trego a me don,
ka shum koh te dashuroj
ka shum koh te kerkoj


allahilja un te du
bilahija   jam dashuru
dit e nat te kam kujtu
per ty nan e bab kam harru

hajde te kendojm
dasmen na ta bajm
hajde te vallzojm
n,mashalla te jetojm u njoftuam ninternet kaqurelja me la pa mend,
sy me sy neper kamer,dashni neper kopjuter
dashni me internet.sa   mir sa   lezet me lidhje drejt per drejt
jemi knaqur krejt,sa   te reja sa te ri sikur ne kan ra ndashni,
jemi larg po ska   rensi,dashurija ska kufi,
dashurin ta mbajm ceci, e   ta dim veq une ti,
ska nevoj kush me na pa moj,ne interen kemi ba sefda,
dashni me interent sa mir sa lezet me lidhje drejt per drejt
jemi kanqur krejt ti moj nan me ki beku
pse i mjeri tasht kshtu
po vuj a thu nan shum
gabova se i ri u dashurova
ajshe ajshe sa shum ti me dojshe
shum je tuj gabu pse je dashuru
kur i humba te gjith shpresat
qe i kisha ne ket bot
a thu dot ekziston
jeta qe te jem i lumtur
dot Kur e mora   vesh qe te   kishin martu
Nuk me zinke vendi vend qysh me ki tradhtu
Mos me shkruj mo leter mos me thirr ne telefon
Mos me thirr ne takime se tashti osht shumm von
Ani je martue e me ki mbyt per se gjalli
Kush te   mashtroj e vraft zoti i madhi.
A thu te mashtruan shoqet   qe   i ke dasht
A thu ke e re zemer e smendove ma larg
Mos me shkruj mo leter
Nuk Paska Qen E Shkruar,
Qe Te Me Ngroh Pran Hija Jote,
Gjithmon Me Ke Munguar,
Por Me Shum Me Mungon Sonte,
E Di Qe Ke Ndrryshuar,
Nuk Je Ai Qe Dikur E Deshta,
E Di Qe Kam Gabuar,
Te Gjitha I Mori Tjetra,
Tash Te Humba Ty!
----------------------------------------
Tani A Je I Lumtur Si Ishe Me Mua?
E Di, Eshte Teper Von Ta Them
Por Ende Te Duaaaaa!
----------------------------------------
Kurr Sdo Tja Fali Vetes
Qe Se Pranova Te Verteten,
Eshte Dashur Qe Ta Thoja,
Te Dua Ma Shum Se Veten
Nese Me Ty Takohem
Me Shiko Ne Sy
Ta Di Se Ma Ke Falur,
Ashtu Si Ta Fala Un Ty!!
----------------------------------------
Me Kan Then E Me Kan Then,
Ne Ty Mos Me U Dashuru,
Me Kan Then Se Ke Mem Lan,
Ke Me Shku E Mem Harru,
Me Kan Lodh Me Fjalet E Shkrehta,
Thojn Se Ti Nuk Je Besnik,
Por Nese Ndodh Qe Fjalet Jan T'verteta,
Ti Prej Meje Ik
--------------------------------------------
Hej Aventurat Tua,
i Harron Nese Rrin Me Mua,
Ti Dukesh Simpatik
Nese Sje Besnik
ik Pre Meje ik
--------------------------------------
------------------------------------------
Ka Nje Koh Qe Ke Ndrryshuar
Qka Ka Ndodhur Me Ty Nuk E Di,
Sje Ai Qe Kam Dashuruar,
Tani Sillesh Si Tjeter Njeri,
Her Humbesh, E Her Lajmrohesh,
Si Me Par Un Me Nuk Te Takoj,
Nese Do Qe Te Largohesh,
Veq Vazhdo Se Edhe Pa Ty Jetoj!!!
------------------------------------------
Jam Ajo Qe Jam
DOt Vazhdoj Stilin Tim Un NUk E Ndrroj
Dije Mire Smundem Te Pranoj
Shoqerin Un Per Ty Ta Largoj
Ik Ti Pergjitmon´Me Ler Te Lir T'jetoj
Mos Kujto Se Rinin E Jap Per Ty
Kesaj Me Si Thuhet Dashuri
Ndarja Jon Ma E Mir Eshte Per Te Dy
Por Kurr Mos U Ktheh Perseri
-------------------------------------------
Gjersa Dielli Te Ben Drit
Edhe Deti Te Gjemon
Dhe Te Vdes Ti Mbylli Syt
Kurr Kjo Zemer Ste Harron
------------------------------------------
Ti Bre Djal Qka Po Mendon
Me Kto Fjal Mu S'me Mashtrron
S'eshte E Leht Ti Mem Bind Mu
Nese Tjerat T'kan Lazdru
-------------------------------------------
Vdekje Per Dashurinë!!!

Kam deshire qe te vdes
per kete dashuri
por askush mos ta dije
se po vdes per ty

Do te vdes per ty
askush sdo ta kuptoj
se ne jeten tende
une me nuk ekzistoj

Nese une vdes
jeto ti pa shpres
se kurrr me goja ime
s`te thot Mirmengjes

Vdekja eshte nder
nese vdes mbi ty
dhe nese dora jote
mi mbyll keta sy

Kur te kuptosh per vdekjen time
te varri im mos u afro
lerem te qete ne ate bote
trupin tim mos e trazo

a e kuptove se per ty
edhe vdekja nuk me ndali
e dhash jeten per kete dashuri
kete jete ty ta fali THE END

Sot është fundi,
nuk e di...
Fundi për mua ? ...
Apo fundi për ty?
Apo fundi për të dy?...
Ndoshta nuk do të ketë fund
për asnjë.
Ndoshta fillimi
po rilind tani View High Resolution
Download For Printing
Order Prints & Gifts
Create Your Own Site

Letër nga MërgimiM'pikuan lotët n'tokë më ranë

mos harro atë ditë moj nanë,

n'ditë bajramit, n'ditë gëzimit,

mora rrugat e mërgimit.Sot s'kam gëzim as nuk kam gas,

as prej mallit s'mund të flas,

prandaj jam ulë e po t'shkruaj,

djali yt prej dheut t'huaj.Të tregoi nënë përnjimend,

asgjë s'asht si n'vendin tem,

qyshë kam ardhë këtu mallkoj vehten,

mërzia po m'shkatrron jeten.Këtu hana rri e fshehtë,

këtu qielli është i errtë,

as dielli nuk jep ndriçim,

s'asht si dielli i vendit tim.Këtu luleve s'u vjen erë,

këtu s'ka vjeshtë, as s'ka prandverë,

ka veç dimen e vapë të shkretë,

mos me mujtë nji natë me fjetëKtu s'ka qefë veç punë e gjumë,

pamirësi me shumë zullum,

këtu janë njerëzit si bagëtia,

nga një javë nuk shkojnë te shpia.Tash nënë shumë nuk po të shkruaj,

t'fala u baj prej dheut t'huaj,

sa herë të duesh me m'kujtue,

puthe dheun që m'ka rritë mue.
Zemrën ta fala se me ty ndjehëm i lumtur

zemrën ta kërkova se pa të ndjehem i humbur

Sapo e pushtova trupin tënd të bukur

ndjeva se jetova më shumë se i lumtur

Kur pranë të kam dhe buzët t'i puth,

dy buzët e mia digjen porsi prush.

Kur sytë e tu qajnë, sytë e mi s'kanë dritë,

kur sytë e tu qeshin, qeshin dhe të mite

_________________________________________________Kur shoh fjalën tënde të shkruar më bëhet se ndjej

tingullin e lëvizjes së gishtërinjeve tuaj në tastatur

më bëhet se paraftyroj hijen tënde në mendjen time

më bëhet se vërej sytë e ty magjeps

më bëhet se përjetoj shikimin tënd përkëdheles

më bëhet se nuhas aromën e një lule të freskët dhe

shijoj qeshjet në mimikën tënde

më bëhet se ndjej psherëtimen e ëmbel të zërit tënd

e zemrat tona tashmë rrahin në një takt dhe vështrojnë

me simpati fytyrat tona të pafajshme

_________________________________________________Në telat e gitares

e zbraz mallin e pashuar

atë mall të zjarrtë

që më ka përvëluar.Ti je kënga më e dashur

Ti je vaji i shpirtit tim

Ti je loti im i pastërt

dhe pikëllimi im!Ti shkove një ditë

harrove fjalët e tua

përse vallë m'gënjeve

se më deshte mua??!!Këndoj për fatin tonë

një këngë melankolike

këndoj për dashurinë

që e thirre e më ike....

_____________________________________ti je ëndrra qe ëndrroj ti je shpirti qe me mban

te takova dhe me ike tash te ndjej qe ste kam pran

ti je shpirti qe m'frymon fryma jote gjall me mban

ti je hana qe ndricon rrezet tua drit me bajnti je djell qe ngroh cdo gje edhe ngroh shpirtin tim

ne munges sot kam driten kur ti gjindesh ne mergim

a thu shpirt ti sot kënd nxen pse me ftof trupin tim

nuk je akull qet me ngrish por ti ftof gjakun timmos mos moj bukuroshe mos me thuaj se s'me do

sot kur krejt me perfitove pse me ik e me mallko

mos oh djell mos ma kthe shpinen mos me le te ngrihem gjall

mos o hen mos ma ndal hijen vetem hijen ne shoqri kamhija ime me je ti ti me ndjek hapat pa ndal

sot kur un rrij i ulur ti mbi kok a thu pse qan

hec o shpirt me perqafo me puth buzet dhe me shtrego

mos me thuaj se s'me don kur e din se me takonti je ëndrra qe ëndrroj dhe reale sonte je

ti je djelli qe me ike sot perseri mu me nxe

ti je hëna qe u largove edhe terr krejt mu ma ben

ti je hija qe me ndjek perfitove shpirtin tëm
Kan degju se ti je fejuKam degju e dashur se ti je feju

e tash se shpejti don mu martu.

Pra te uroj sukses ne ket dashuri

por mos me thu e dashur se fajtor je ti.

Me ne fund i dashur te lus per kujtim

dalin qi te lind'sh leja emrin tim.

te lutem Mos më thuaj mirdita

mos më thuaj si je

vetem kur të vdes

qitma nji grusht dhe !Më s'të ndiej

Tashmë s'të ndiej si më parë.

Tashmë nuk kam më mall.

Nuk dua më të të lëndoj,

thjesht sepse më s'të dashuroj.

Nuk lotoj më për ty.

Endrra nuk shoh më për ne të dy.

Më vjen keq, s'dua të të lëndoj,

por diçka jeta në këto ditë më mësoi.

Kuptova se s'ka veç një dashuri.

Mësova se emri i saj nuk je më ti.

Të lutem më beso,

dhe një tjetër ëndërr tashmë kërko.
Pse sonte
Pse sonte jam ne kete bote
Pse sonte derdhi shume lote
Pse e ngrata pa faj jam
Athua te ia fal gabimin
Athua te ia pranoj perqafimin
Athua te mos e perbuze
Dashurin te mos ia kepus
Hena kthehet cdo nate
Zogjte kthehen cdo pranver
Vetem nje dashuri e humbur
Se kthehet asnjeher...